Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
Mersi Eli. Ceapa-ceapa? sau ceva special?
:rofl:

Limnanthes douglasii. Anuala. Iese din semintele scapate in timpul verii. Uneori chiar rasare toamna si ramane verde peste iarna. Ciudat...
Cred ca am seminte de anu trecut daca vrei... sau astepti prospaturile din vara asta.
 

elipopa

Active Member
Calin, e dintr-un plic de allium cumparat primavara trecuta de la Kauffland, sunt albe, roz si galbene! Numai cea alba a inflorit pana acum!!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da Calin e rosu-rosu...se numeste Mackinac Grand....

Superbe flori.. mai ales clematisul arata grozav.

fixpix a spus:
Geo, mie imi place mult primul.. ROSU cu mijloc galben? E chiar ROSU? WOW.
Eli, ce e prima? Nu imi dau seama din unghiul asta!
:rofl:
 

Floria

Active Member
La mine inca nu au inflorit bujorii desi am gradina in sudul tarii nu au inflorit nici pe la vecinii mei char daca sunt plini de boboci.
Insa au inflorit Weigela, Wisteria americana si Physocarpus.



 

Floria

Active Member
nick1971 a spus:
Physocarpus sunt bulgarasii aia? sunt superbi!!!
Asa arata tot arbustul , este foarte recomandat pentru gard viu si caut acum si culoarea grena cu flori roz sa fac combinatii de gard viu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria, te referi la Diabolo cand spui de Pysocarpusul grena? Il am eu, l-am luat in primavara asta, are vreo 35-40 cm...Daca creste repede as putea sa-ti pune eu un butas doi :D
 

Floria

Active Member
Claude m-ai salvat, eu am tot cautat Pysocarpus Diabolo si nu am gasit pe la noi. Eu iti dau auriu, am pus deja butasi si s-au prins foarte repede.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sigur, sper sa se miste repede, sa pot lua butasi...cand se prind butasii, in verde sau semilemnos?

Iti spun si de unde l-am luat in caz ca te intereseaza, de la dianadia pe sunphoto
 

Floria

Active Member
Claude, eu l-am tuns in primavara asta pentru ca era prea stufos de jos si am infipt butasii in pamant fara prea mare preocupare. Spre surprinderea mea s-au prins toti. M-am uitat in albumul Dianei si deja mi-au placut cativa arbusti de la ea, ii voi scria azi, multumesc pentru informare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos Pysocarpusul asta...rezista bine la ger?
Am niste goluri in gardul viu (e din carpen) si am pus anul trecut pyracantha dar a degerat, acum vad ca unele lastaresc de jos.
Recomandati-mi si mie ceva sa creasca repede si sa nu moara la geruri mari (am avut si -25 de grade...)
Pana si lonicera mi-a degerat, acum iar creste de jos...
 

Floria

Active Member
Multumesc mult dragelor, va dau cu drag daca cresc bine in vara asta.
Vreau sa va spun ca au inceput sa-mi infloreasca trandafirii cuparati in toamna. Uneori furnizorii mai gresesc, dar de data asta imi place cum a gresit. Acest trandafir, tebuia sa fie roz simplu, priviti si voi ce spelndoare a iasit !



*Daca faceti clik si iar clik pe poza se vede si mai mare si mai mare.
 

belisima

Well-Known Member
:) asa sa tot greseasca furnizorii!pare twist...il am si eu dar l-am plantat in primavara,sa vedem daca face flori,eu sunt multumita ca s-a prins ,la cum arata cand a venit 8)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus