Florile din Gradina 2014

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, elianna :) Asa de tare m-am bucurat de ele ca m-am apucat de tzopait desi eram mai mult moarta decat vie de oboseala :)
 

miki70

Active Member
Claude am si eu lalele pitice, sunt f f pitice :) Le-am luat in toamna de la Cebune, nu-mi aduc aminte cum le cheama. Acestea sunt primele care au inflorit :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mikisor, am si eu de-alea ca ale tale, anul trecut ele au inflorit primele, de-aia m-am si mirat cand le-am vazut pe astea rosii, ca anul asta cele ca ale tale inca nu au inflorit, mai au cateva zile
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No bine Taia, de ce imi rapesti momentul de glorie? :rofl: Foarte frumoase :indragostit:
 

taia

Active Member
De luni si pana ieri am stat tintuita in pat de o durere lombara crunta ( nu m-a durut asa spatele niciodata, am crezut ca paralizez). Ieri, a fost mai bine, si normal ca nu m-am putut abtine sa ies in gradina, iar gradina m-a rasplatit cu micutele lalele inflorite.Si eu am facut ochii cat cepele cand le-am vazut !
Ca sa nu spun ce ochi am facut cand am vazut ca o clematita face o floare !
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Taia, stie tata o batrinica care face un masaj exceptional pt durerile de spate.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Vai de mine Taia, clematita care infloreste? :hipnotizat:
Legat de spatele tau, ar fi mai bine sa-ti faci un RMN, ca sa stii cum stai, din moment ce ai dureri de-asta crancene, macar stii ce probleme sunt si ce trebuie sa eviti! Cum spune si popgeo, daca stii vreun maseur bun, dar bun cu adevarat, fa-ti ceva masaje, ajuta foarte foarte mult!
 

MASCHA

Active Member
Vorba lui Sorescu "Se-ntoarce lumea cu curu-n sus şi se scufundă pământul"
in martie erau ghiocei ,viorele,branduse....acum avem lalele,clematite...oare ce-om avea in iulie :?
 

popescu gp

Well-Known Member
In iulie o sa fie praful de pe toba?arsita ,uscaciune sau ploaie ca la tropice;asta ca sa ne obisnuim cu extreme
 

oanaiulia

Member
Hello!
Anul asta mi-am amenajat si eu gradina...plantele sunt inca mici...dar avem rabdare... :visator:
Nu stiu ce sa fac sa impiedic cresterea buruienilor..... Vreau sa incerc cu mulci scoarta de copac.... Poate aveti mai multa experienta... ati pus si folie protectoare sub mulci, sau doar scoarta de copac direct pe pamant. Daca pun folie....ce se intampla la un vant mai puternic...nu matura scoarta de copac de pe folie?? Iar daca nu pun folie...scoarta de copac nu se va amesteca cu pamantul? Cum sa fac oare? :gandit:
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu nu mai inteleg nimic, stiam ca la noi prin Cta ar trebui sa fie mai cald fata de cum e in restul tarii si totusi la mine au inflorit doar brandusele :eek: E drrept ca bucata mea de teren nu e foarte insorita, dar totusi... Cum de voi aveti atatea flori, le-ati dat cu ingrasaminte cu fosfor sau ce le-ati facut? :?
 

popescu gp

Well-Known Member
La noi in zona fata de alte zone ale tarii a fost temperatura mai aproape de normalul prognozat si de aceea plantutele sunt ceva mai inapoiate decat in alte zone;ma gandesc ca peste noi sa nu vina uscaciunile de alta data si atunci sa vezi prapad.
 

miki70

Active Member
La mine abia acum se desfac narcisele iar zambilele sunt imbobocite. Anul trecut s-a dat startul la inflorire la mine acum vad ca suntem mai in spate.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu tot la stadiul de branduse sunt, zambilele nu au inca boboc. Am mai vazut un bobocel mititel la o lalea timpurie si atat.
 
Sus