Florile din Gradina 2014

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adrianam, foarte reusite pozele.

De unde se poate face rost de lonicera fragrantissima ?
 

adrianam

Well-Known Member
Daca vrei, am eu un pui de care chiar voiam sa scap, vad ca are tendinte expansioniste! :D
Dar nu stiu cand voi avea timp sa-l fac pachet!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
popicu a spus:
Domnul popgeo, cand o sa aveti narcise de vanzare? As vrea sa ma anuntati si pe mine. Multumesc
Incepand cu luna august. Poti sa te inscrii de acum la mama pe email si vei primi un email in momentul cind stim ce surplus exista.

Te rog editeaza ultimul post si scoate toate pozele mele... nu cred ca e nevoie de dubluri.

Am sa postez in curand unele noi...;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Belisimo, ce faina-i primula aia albastra din prima poza! E plantata acum in gradina? Ca mie astea mai deosebite nu mi-au rezistat in timp, doar astea normale

adrianam lonicera fragrantissima e parfumata tare? Ca eu am doua plante, maricel deja si simt doar un parfum foarte slab, dupa denumire ma asteptam sa miroasa de sa trazneasca :rofl: To ma intrebam daca sunt ce trebuie sau nu, dat fiind ca nu au parfumul la care ma asteptam :?
 

adrianam

Well-Known Member
Claude, cred ca depinde mult de temperatura, de cate flori sunt deschise in acelasi timp, de cum bate vantul.
Adica vreau sa spun ca nici a mea nu este super parfumata.
Daca te duci si mirosi florile, se simte.
In jurul ei am simtit doar cand adie vantul, seara, sau cand imi faceam de lucru in preajma ei.
 

taia

Active Member
Asa arata infloriciunile mele. Se pregatesc si magnoliile de inflorit, iar draga mea camelie si-a deschis prima floare.











 

elianna

Well-Known Member
E minunat in gradina ta, Taia, deacum astepti sa vina vara :D La mine nici forsythia n-a inflorit, poate saptamana viitoare :?
 

adrianam

Well-Known Member
Care mai de care mai frumoase, Taia! :D
Heleborusul e foarte infloricios! este si parfumat?
De unde il ai?
 

taia

Active Member
Adriana,ma crezi ca nu mi-am bagat nasul in el , sa vad daca-i parfumat sau nu ?!
Cel "pistruiat" il am din Polonia,dar pe celalalt crede-ma ca nu mai stiu de unde l-am luat - are vreo 4 ani.
Elianna, chiar ca astept vara - mai devreme am descoperit o mare de boboci la clematita Wadas Primrose ; dupa ce-am curatat-o acum vreo trei saptamani, si-a dat drumul si a imbracat stalpul langa care e plantata.
 

adrianam

Well-Known Member
Cel din Polonia e luat de la Benex cebule?
La mine abia acum apare din pamant ceva ce seamana a boboc. Iar ceilalti doi s-au topit in vara.
Ii astept si pe cei 3 luati acum de la Benex, poate infloresc ei.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Taia, grozave pozele.. mai ales camelia si Forsythia. De cind e camelia in gradina ?


Au mai inflorit:

Buchete:




Zambile:







Narcise:










 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai cred ca doar la toamna, acum are shanse mari sa se chinuie. Da, sigur il vreau... la schimb cu ceva.


adrianam a spus:
Daca vrei, am eu un pui de care chiar voiam sa scap, vad ca are tendinte expansioniste! :D
Dar nu stiu cand voi avea timp sa-l fac pachet!
 
Sus