Florile din Gradina 2014

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Parca mai zicea cineva ca a pozat boboci de flori la trandafiri - sigur Nick si parca si Roxana Peled. La mine nici lalelele n-au apucat sa infloreasca, doar vreo 2-3 mai rasarite. Sunt inca la capitolul narcise, muscari, pana si zambile mai am :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu ca si tine! Pai una e sa ai boboci de trandafir cat bobul de piper care vor inflori totusi in mai si alta e sa ai boboci care maine se deschid :rofl:
 

Dixisor

Member
Si eu, si eu ! Primele flori ...sunt geranium macrorrhizum. Cea alba o am din 2008 si va jur ca nu s-a imbolnavit niciodata, nici daunatorii nu se leaga de ea, e una din preferatele mele, cea roz e de anul trecut si cred ca anul asta o sa umple si ea ghiveciul.

 

taia

Active Member
Foarte frumos Geraniumul, Dixisor ! Am plantat si eu in acest an cateva bucati, si astept sa-l vad cu floricele.
Iris, clematita e nebunie de frumoasa si bogata ! :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Chiar te invidiez, bebeiris, asa de repede sa-ti infloreasca toate anul asta! Mie nici nu mi-au inflorit inca toate narcisele, laelele abia cateva au inflorit, in rest, nimic deosebit. Dar tin sa ma laud ca am primit si eu o clematita Kaiser cu boboc acum cateva zile, abia astept sa o vad inflorita, oare va fi floare dubla din prima?
 

Dixisor

Member
Ah, bujorii... :salivat:
Recunosc ca trandafirii sunt flori frumoase, doar ca inca nu am reusit sa ma indragostesc de ei (cu doua exceptii Roseraie de L'Haÿ si Bankisae L), ii gasesc prea delicati.

Geranium daca nu e ingradit poate fi chiar invaziv, dar il salveaza faptul ca nu se imbolnaveste si infloreste regulat in fiecare primavara, ca un roi de fluturi pe un nor verde de frunze.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Fain, Madalina! Sper ca trandafirii pe care ii vad plantati langa gard sunt urcatori sau tufe mari :) Nu te-ai orientat la ceva rambleri de-aia bogati cu care sa imbraci gardul?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Trandafirii de pe langa gard sunt fie urcatori, fie trandafiri vechi care vor creste cat Casa Poporului daca asa vor ei si o parte sunt englezesti. Vreo 70 de trandafiri proveniti din comenzile din 2013, cei pe care i-am pastrat in ghiveci peste vara ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos ti-ai facut si aici.Imi place.Peste cativa ani nici nu o s-o mai recunoastem. :clap:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, doamna! Toate au fost plantate in decembrie 2013 - e drept ca trandafirii i-am luat din ghivece si i-am pus in pamant (mai putin cei veniti la ultima comanda din toamna). Lalele le-am cumparat la pachete de 100 buc, habar n-aveam ce culori si varietati nimeresc dar uite ca au fost ok.
Sa vezi ce frumosi sunt cei doi ditamai copacii luati de la tine (kerria care a si inflorit si deutzia la care am vazut boboci de floare). Si cu ce plante am mai luat de la fete de pe forum, toate o minunatie, de-abia astept la vara sa le vad inflorite :D

Later edit: dupa ce m-am mai gandit eu, am avut o revelatie ca toate bulboasele astea sunt alea din comanda de Cebule de asta toamna! Victorie deci, odata ca mi-a revenit memoria :) si in al doilea rand ca furnizorul s-a dovedit a fi ok. Au iesit toate ce trebuia - cu siguranta mai comand la toamna.
 

taia

Active Member
Frumoasa gradinuta,frumoase floricele ! O sa-si arate adevarata frumusete peste vreo 2-3 ani,cand plantele vor creste, si vor umple locul.
 

adrianam

Well-Known Member
Frumoase, sa-ti traiasca si sa te bucure cu cat mai multe flori!

Am mai pozat si eu ce a mai inflorit pe la mine!
Din bulbii luati de la Cebule in toamna, sunt multumita de cum au iesit lalelele- atat mixurile cat si cele cu nume si narcisele cu nume. In schimb narcisele mix au fost un fas- au inflorit foarte putine din ele.

, , ,

, , ,

, , , ,

, , ,

, ,
 

laural

Well-Known Member
Chiar frumoase sunt lalelele tale :clap: :clap: :clap: :clap:
Asta e invatatura de minte cu colectiile mix. Am mai auzit persoane care de cele mai multe ori au avut aceeasi soi...se pare ca de fapt nici producatorul nu stie ce soiuri se nimeresc in mixurile astea. In schimb colectiile in care precizeaza ca sunt cate 5 din fiecare, alea sunt ok.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos la tine, Adriana! Asta este gradina unde ziceai ca nu ajungi sa uzi foarte des, nu? Si spatiul este foarte generos si imi place mult cum arata cu palcuri de bulboase, e super! Si iberisul imi place foarte mult :D
Narcisele mele mix de la Cebule cred ca au fost ok. Am numarat vreo 4 varietati diferite din ce a rasarit pana acum. Sa stii ca dintre toate comenzile de bulbi facute la polonezi pana acum, astia au fost cei mai ok.
 

taia

Active Member
Frumoase sunt lalelele Adriana ! Minunea aceea de tufita alba este cumva Iberis ?
Am mai pozat si eu cate ceva :









 
Sus