Floarea Pastelui (fritillaria)

sarselia

Active Member
Moderator
Eu mi-am luat saptamana trecuta de la d-nul Tibi si le-am plantat.Acum o sa vedem de va iesi ceva anul acesta....
 

fixpix

Active Member
mai ales ca se pregateste sa-si deschida bobocii... cred ca ar cam fi afectat daca acuma il scoti din pamant.
Eventual iti dai silinta si il scoti cu un cub mare de pamant sa nu ii afectezi radacinile...
chiar asa nasol miroase?
hmmm...
eu zic ca puteti voi rezista cateva zile cat e inflorit si apoi il poti muta sau daca tot e consumat faptul (ca ti-a inflorit deja) asteapta pana spre toamna cand e deja uscat si il poti linistit muta.
PAREREA MEA!
 

sicamin

Member
Ale mele sant mai mari, dar tot nu ajung sa-si deschida florile de Pasti.Poate daca nu va mai ploua si va fi mai cald.
 

lelia

Well-Known Member
Ce mari si frumoase sunt ! si parfumul e ametitor :wink:
La mine doar bulbul cumparat are boboci ,ai mei nu mai infloresc de vreo doi ani :(
 

sicamin

Member
Se spune ca unde sant bulbi de fritilaria ,nu vin cartitele,ca nu le place mirosul :rofl: .Din pacate ,chiar langa bulbi am avut in toamna cartite.
 

fixpix

Active Member
mie nu mi-a inflorit nici 1 anul asta!
:x :x :x
intrebare! astia sunt fritillaria?


ca sunt foarte mari, cei orientali si asiatici inca is pe nicaieri - acuma apar din pamant.
 

lelia

Well-Known Member
Da ,sunt fritillaria .
Nici la mine nu mai infloresc de cativa ani ,chiar nu-mi dau seama din ce cauza .
Cel cumparat a inflorit fara probleme ,deci varianta :ca nu-i place locul ,cade .
 

magda

Active Member
Moderator
Am si eu un fir pus de 3 ani. Nu s-a inmultit si nic flori nu face :x .O duc la tara poate acolo se simte mai bine.
 
Sus