Floarea Pastelui (fritillaria)

albela

Active Member
Imi rau daca te-am dezamgit :) . Dar chiar am citit asta in mod sigur. Si e de asteptat, daca pe 1 aprilie a mea are cativa cm inaltime cum sa creasca pana la pasti (sau in perioada aia) de 1 metru si sa mai si infloreasca :eek: . O creste ea ca fat frumos dar nici chiar asa :rofl:
 

fixpix

Active Member
hehehe.......... asa e.......... dar nah... poate anu asta pastele e prea repede... de unde sa stie bulbu cand sa isi dea drumu???
ca nu e o sarbatoare fixa si batuta'n cuie !
si a si fost iarna destul de iarna. abia de cateva zile a inceput vremea mai ... buna.
:rofl:
 

IZA

Active Member
Albela eu tot cred ca este Fritilaria si o sa vezi ca o sa creasca repede. Uite am pus eu o poza in care planta are boboci si nu e inalta asa ca..... se poate si mai mititica cu boboci.Si eu iti mai zic ca va face flori ca prea e babana. Ce zici daca iti spun ca eu zilele trecute am pus cativa bulbi de Fritilaria care erau scosi din toamna si acum aveau doar un coltisor iesit. Dar am si aceiasi planta cam de 15 cm inaltime. Sa vedem , sa vedem ce-o sa iasa :rofl: (vb cantecului)
 

albela

Active Member
Multumesc iza, de incurajari. Si eu cred ca e fritillaria dar nu prea cred ca o sa infloreasca anul asta. Dar vorba ta, sa vedem :) .
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Stiti cu cat vand in piata aceasta florare,nu la fir,ci la cupe.E un leu cupa,si un fir nu are un nr egal de cupe fata de alt fir,cred ca ideal ar fi ca firul sa aiba 33 de cupe.
 

fixpix

Active Member
Mnina a spus:
Stiti cu cat vand in piata aceasta florare,nu la fir,ci la cupe.E un leu cupa,si un fir nu are un nr egal de cupe fata de alt fir,cred ca ideal ar fi ca firul sa aiba 33 de cupe.
adica.... flori taiate???
wow... sa dai 33 de lei pe un fir ???
nah!
:mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca bulbul a fost foarte mare da!va inflori anul asta cu siguranta :) .Asa ca delectati-ne cu poze fetelor :D
 

fixpix

Active Member
pai o fi un inceput de floare...
cei doi ai mei... nu prea cred ca fac floare anu asta... dar nu conteaza. la anu!
ca am vazut deja intr-o gradina friti. infloriti de numa!
 

fixpix

Active Member
io nu stiu. da cei doi ai mei asa se pare. ca asteapta pana la anu. desi nu erau bulbii prea mari, din start. unu chiar mititel.
asa ca...
 

albela

Active Member
Bulbul meu era mare rau de tot :D . Asa ca eu totusi mai sper sa infloreasca anul asta. Am citit ca nu trebuie umblat la bulb de la un an la altul. Cu cat are mai multi ani de cand e acolo si nu a fost deranjat cu atat infloreste mai frumos si mai bogat :wink: .
 
A

Anonymous

Guest
ciudat
io stiu ca frittilaria e laleaua pestrita(salbatica)
si floarea de paste .e o primula galben deschis.........primula salbateca
iar ce apare ion poze...eu ii stiu pe post de "candelabrii"
am si io unii portocalii,in functie de lumina sunt mai intensi sau mai putIn coloratzi in orange
e drept ca am vazut intr-o reclama si unii cu flori galbene,dar n-am reusit sa pun mana pe ei
 
A

Anonymous

Guest
albela a spus:
Bulbul meu era mare rau de tot :D . Asa ca eu totusi mai sper sa infloreasca anul asta. Am citit ca nu trebuie umblat la bulb de la un an la altul. Cu cat are mai multi ani de cand e acolo si nu a fost deranjat cu atat infloreste mai frumos si mai bogat :wink: .
ai mei stau de vreo 8 ani in acelashi loc,s-au facut din ce in ce mai mari si au binevoit sa si puiasca,ma bate un gand ca prin mai sa ma invrednicesc sa-i scot si sa le schimb locul........nu stiu daca fac bine ,au ba
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pai se pregateste pentru inviere,trebuie sa se grabeasca,sa te bucure de Paste!
 
A

Anonymous

Guest
am primit si io un bulb galbem,ca orange avem mostenire
 
Sus