Floarea Pastelui (fritillaria)

George

Member
Eu n-am avut musuroaie de cartite in gradina, insa nu stiu daca datorita acestei plante sau nu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
George stii ca exista si varietatea lutea? :rofl: Ti-am dat tema de ................cumparat :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,este mixandra.Fritillaria este altfel.Miine sper sa pun o poza cu ea inflorita.
Dar.................ce am vazut la tine sunt "Flori de cuisoare".Ce fel de cuisoare?La ce le spui asa?
La cuisoarele de mincat si parfumat diverse?Deci comestibile?Si daca da,cum le-ai pus ???
Eu ca ala care vrea tot felul de experimente :oops:
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, nu sint cuisoare, dar asa li se spune si la noi. Avea si bunica mea asa ceva in gradina, cred ca e un agris mai "bastinas"(seamana oricum)...este un arbust care face niste fructe mici, rotunde, rosii-grena la coacere, cu gust dulce acrisor...ne bateam de la ele, noi, nepotii :rofl: :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Si eu care eram gata sa pun niste "cuisoare" intr-un ghiveci sa vad ce iese :| Multumesc fetelor!
 

numauita

Member
Da asa e, ma bucur ca stiti de ele. E ciudat ca nu se stie , nu se aude despre ele, si sunt niste fructe suuuper, asa cum le-ati descris si voi. De la tara de la bunici am luat prin februarie butasi, de mult imi doream sa am si aici, ca la tara foarte rar ma nimeream in perioada cand erau ele coapte si cand eram mici si noi eram disperati dupa ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: :cry: :cry: a putrezit bulbul meu ...............oare de ce?
Iarna grea nu a fost.Zapada ioc.Ce s-o fi intimplat?Si era asa de frumoasaaaaaaaaaaaa :( .Am scormonit azi dupa ea fiindca la vecina mea care are una maaaare superba are deja flori.Si m-am mirat ca la mine nici macar o frunzulita nu a dat.Si cind colo? :(
Oricum vecina respectiva o are in plin soare.I s-a inmultit extraordinar de mult in trei ani de cind o are si ii merge super.Eu cu semiumbra mea :cry: cu cititul pe net,etc........Sunt de-a dreptul ofticata :mrgreen:
 

IZA

Active Member

Din gradina mamei anul trecut. Acum am si eu si astept sa infloreasaca. Sufera mutari si cand e maricica asa pana sa dea bobocii. :)
 

IZA

Active Member
Am uitat ... am citit ca se mai numesc si lalele regale.... sunt si galbene, superbe dar n-am gasit de cumparat si tare imi doresc. :D
 

fixpix

Active Member
o fi. ai sanse sa fie. nu bag mana-n foc, da cred ca tin minte ca la cei doi ai mei ... erau asa mai rosiatice primele frunzulitze...
dar nu e exclus sa fie fritillaria :)

crin sigur e!
 

albela

Active Member
Asa se intampla cand plantezi prea mult si nu scrii ce si cum:oops: . Cand am vazut chestia aia iesind asa toata deodata nu-mi venea sa cred. Eram sigura ca nu am pus nimic acolo. Dar apoi mi-am adus aminte ca in toamna am pus si un bulb de fritillaria in zona aia.
 

fixpix

Active Member
no amu si tu. inseamna ca nici ai mei nu infloresc? pusi azi toamna?
musai era sa vii cu completarea asta?
pai io zic ca o sa avem noroc. al tau pare destu de mare asa ca...
vedem noi. ne incurajam reciproc!
:rofl:
 

IZA

Active Member
:) Fritilaria este ...... dar vaai ce frumuseti mi-ai aratat Calineeeee !!! Am ramas pe ganduri :D
 
Sus