Ficus

ghia_don

Active Member
Face tot posibilul sa ma impresioneze, v-am zis , dar eu is..."inima de piatra" :wink: ...nu-l iubesc si pace :oops: ...
 

yca

Member
oare de ce se pateaza frunzele ficusului meu?
Cu ce gresesc? daca ma puteti ajuta.......
 
D

dyayzh

Guest
Yca, daca vezi ca situatia continua, controleaza-i radacinile. Ficusul se comporta mai bine un pic insetat decat cu prea multa apa. Mai poate fi si vre-un daunator in pamant. Cine stie?!?! Tu verifica, daca observi ca desi mai limitezi cantitatea de apa, el continua sa se usuce.
 

yca

Member
da o sa verific si radacinile ca mi-ar parea rau sa-l pierd ca e asa de frumusel.........
 
D

dyayzh

Guest
Eu nu am decat ficusul clasic...daca te tenteaza ti-l daruiesc cu drag :D
 

daisy111

Active Member
Mai multi ani m-am chinuit sa am si eu un ficus,ma chinuiam sa-l prind..reuseam ..dar toti mi-au murit iarna :cry: ,de ce?nu stiu :nu stiu: Acum am altul dat prin decembrie,cine mi l-a dat,mi l-a dat prins,dar problema e ca de cand il am nu mi-a mai dat la el decat 2frunze :( de ce? :x Oare nu-l ingrijesc cum trebuie,sau..asa creste el greu?Cand o sa-l vad si eu mare si frumos ca al vostru? :roll: De fructe....nici nu mai vorbesc :x
 

daisy111

Active Member
Am fost in vizita la cineva si tocmai tundea ficusul.Vroia sa arunce varful zicand ca-l are pe cel mare si nu-i mai trebuie :x ,asa ca l-am luat eu :) ....doar ca nu stiu cum sa-l prind :roll: ..ma ajutati si pe mine?
Precizez ca este varf,chiar daca este putin lemnos.Momentan il tin in apa cu totul,dar nu stiu daca va da mustati din partea lemnoasa...asa ca astept opiniile dv.Multumesc :*
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In primul rand,varful se pune in apa calduta pt. vreo ora ca sa se scurga latexul acela.Apoi in apa pina face mustati.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa-l in apa Daisy dar nu il pune nici la caldura mare nici la rece.O temperatura sa zicem potrivita fiindca altfel nu va "mustaci" si daca nu se prinde asta eu am unul de vreo doi metri si cu multi/e "craci" asa ca...............
 

paula

Member
lastarul este prea mare , iar la capat este prea lemnificat plus ca am observat o frunza galbena care sigur se va duce si ea
parea mea este ca ar trebui sa tai lastarul mai de la varf , cu 6-7 frunze il pui in apa calduta pentru scurgerea latexului iar dupa aceea il pui in apa pana face mustati .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,dupa ce m-am uitat si eu la poza si am vazut am constatat ca Paula are dreptate.Fa ca ea ! :D
 
eu am un varf de philodendron de la o d-na careia i-a s-a rupt.E foarte mare:1,5 m.L-am tinut in apa cam 1 luna si nimic.saptamana trecuta l-am pus inttr-o vaza mare de ceramica in casa langa calorifer(tot in apa).are radacinute pe radacinile aeriene deja.Incearca si tu!Daca nu reusesti la primavara ti-l dau eu pe acesta:

ar fi bine si sa strangi frunzele in sus in jurul tulpinii,cu elastece de bani(am vazut odata un film in care erau taiate o parte din frunze)ca sa impiedici transpiratia.
sunt doar niste idei.
 

daisy111

Active Member
Va multumesc din suflet la toate pt sfaturi si ajutor(si pt placerea de ami daruii plantuta de la voi) :* :hug: Asa o sa fac,tai partea lemnoasa,o sa il tin in apa calduta pana ce se duce latexul,apoi o sa-l tin in apa pana la radacinute.O sa va tin la curent cu el :wink: :*
 
Sus