Ficus

Fleur

Active Member
Eu ii pun pamant la punga amestecat cu de padure. Folosesc doar Florimo fiindca mi s-a parut cel mai bun.
 

lizyly_30

Member
Multumesc ptr. sfaturi m-ati salvat de la o mare dilema :D dar va trebui sa raman la Florimo deocamdata si cand am sa ajung la munte sa caut restul :D
 

carmenn

Member
Cm se inmulteste ficusul ?
E specia oarecum clasica, tip arbore, frunze mari, verzi.
In apa sau in substrat ? E vorba de lastari mari de peste 40 cm.
 

marean

Active Member
Se inradacineaza in apa.
Dupa taiere,taietura lastarului se tine in apa calduta,pt a se elimina latexul care se scurge.
Apoi,lastarii se pun intr-un vas de sticla si se "izoleaza" gura vasului de mediul exterior (cu vata,hrtie moale...),cel putin asa stiu eu ca se prinde :wink: !
Mult noroc!
 

carmenn

Member
Ficusul se poate taia in perioada asta ?
Avem unul imens la birou, si l-am scos afara pe perioada renovarii, si acum are multe frunze arse de soare. Pe langa faptul ca nu stiu daca are rost sa-i pastrez frunzele arse, cu speranta ca--si vor reveni, ma gandeam ca ar fi momentul sa-i aplic o taiere. A depasit de mult timp tavanul, sta inclinat inspre lumina. Ce ziceti ?
 

carmenn

Member
Si ce sa fac pentru a nu curge mult latex din el, caci e destul de gros, unele ramuri au si 3 - 3,5 cm diametru. E ramificat destul insa majoritatea ramurilor ajung in tavan, iar varful s-a indoit de cateva luni.
N-as vrea sa fiu responsabila ca am omorat ficusul crescut de ani de zile in birou. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu moare daca il tunzi. Mai degraba moare daca e udat prea mult. Latexul poti sa-l opresti tamponand zonele respective cu vata umezita in apa calduta. In mod normal "taietura" se pune chiar sub jet de apa, dar nu ai cum sa faci asta in cazul de fata.
 

yca

Member
carmenn sa sti ca si eu am primit in perioada asta un varf de ficus si face deja radacini ,iar de unde a fost taiat incepe deja sa creasca o noua ramura .
 

carmenn

Member
:eek: cam cum arata ficusul tau ? ne poti arata poza cu el intreg ? e foarte interesant ce spui, incep sa privesc cu alti ochi ficusul :D ce conditii ii oferi ?
 

ghia_don

Active Member
Nici nu stiu daca infloreste, dar ce se vede acolo sint niste chestii tare ciudate, si presupun si eu...ca omul care habar nu are :rofl:

Miine ii voi face o poza , are cam 1,5m si trei ramuri, , este o planta care drept sa va spun ,nu-mi place , dar daca o am ( mi-a dat-o sora mea), trebuie sa am grija de ea :| . Grija, insemnind bagat in casa cind da frigul, iarna il ud cind mi-aduc aminte, adica foarte rar cam la 2-3 saptamini, sta undeva sub scara(are lumina)...iar primavara, il scot afara si il uit intr-un loc unde il bate soarele in cap toata ziua.
Are noroc ca sta linga un leandru si il ud mai des .
Ingrasamint??? Niciodata!!!

Poate de asta isi da silinta saracul...sa-mi inmoaie inima in ce-l priveste :wink:
 

Roxana

Active Member
nici eu nu sunt innebunita dupa Ficus, dar ca orice om trebuie sa am unul in casa. :rofl: am cautat pe net si ale sunt fructe, nu flori.
 
Sus