Ficus

Roxana

Active Member
da, foarte posibil. nu prea vad cum altfel sa se formeze plantula.
succes cu ea in continuare si tine-ne la curent cu evolutia ei.
cam in cat timp au facut radacini frunzele?
 

Edelweiss

Active Member
anknic a spus:
pai am pus deja una dintre frunze in pamant. ma intrebam doar cum va creste in continuare....adica, ii iese-un coltisor din pamant langa frunza, ca la violete?
Da. Era mai bine daca puneai in apa momentan frunza.
 

anknic

Active Member
am pus-o in pamant cand avea radacini de 10 cm lungime!

radacinile au inceput sa creasca in 3-4 zile.
 

cris_tkp

Member
Si eu am incercat sa pun o frunza....si a facut radacini, si am asezat-o in ghiveci. O colega de pe forum mi-a spus ca si ea a facut la fel....a asteptat un an, frunza traia bine mersi dar nimic altceva. Asa ca am abandonat ideea.

Am si eu o problema cu Ficusul meu Elastica....pe o frunza i-a aparut o pata maro...ca de arsura.....la fel si pe Dracaena Fragrans.....si unele frunze de la baza s-au arcuit.....si arata urat. :|

Am scapat de paianjenii cei rosii acum ce vietate ma viziteaza?
Am zis ca nu mai cumpar nici o planta.... :cry: :cry: :cry:
 

refu

Member
cris_tkp , se poate sa apara petele acelea de la o udare excesiva si eu am patit la fel, udale 1 data pe saptamana si vezi cum se comporta.
 

cris_tkp

Member
Asa il ud.....duminica.....:rofl: Cu toate astea :|

Are tendinta/obisnuinta sa se descotoroseasca de frunzele bazale?
 

refu

Member
da frunzele bazale pica pana la urma, daca ai un singur ax la ficusul tau poti sa tai vf de crestere sa stimulezi ramificarea sau de asemenea sa cresteri sub frunze pentru aceelasi efect.
 

refu

Member
Da, in primul rand asa pete am avut si eu si din ce am citit e de la excesul de apa. 1 dupa ce il uzi cand se aduna apa in farfurioara arunco de acolo , 2 cand ajunge la inaltimea dorita pur si siplu tai vf de crestere (de unde face frunze noi) si acoperal cu o solutie de carbune pentru a nu avea infectii. Daca vrei sa il lasi sa mai creasca putin in inaltime nu unlatura vf, incerca cu un cutin ascutit dezinfectat(spirt+foc lasi sa se raceasca) si crestezi sub frunze la circa 1 cm sub frunze , din cele citite ar trebui sa stimuleze ramificare.

Si eu am incercat crestarea su frunze acum circa 2-3 saptamani inca nimic, daca e cazul voi repeta actiunea.
 

gabrielais

Active Member
un sfat probat: am tot taiat eu varful la ficus si am tot asteptat sa se ramifice; singura ramificatie era o creanga laterala, care la randul ei se ramifica tot intr-o creanga laterala..am tinut-o asa vreo 4 ani...s-a facut un copac mare cu o chestie laterala..arata monstruos, plus ca se inclina si trebuia sa-l sprijin tot timpul; cum am procedat anul acesta: am taiat copacul de tot...adica am lasat un trunchi gol...la inaltimea care mi-a convenit mie...si l-am scos afara...(adica i-am scos..ca mai am unii mai mici); in sfarsit am ficusul mult visat....are multe ramificatii ; acum o sa experimentez...ca am pe ce..unii o sa ii las asa..tufa..pe altii o sa incerc sa-i fac copacei..cu trunchiul liber si crengi in varf..sa vedem ce se va intampla cu ei peste iarna....ca la primavara...afara cu ei...bafta cu ficusii vostri!
 

fisulix

Member
Mi-ar putea spune cineva despre ce este vorba in acest caz? Precizez ca nu se observa nimic cu ochiul liber...Ficusul nu beneficiaza de nici un ingrasamant si sta langa o fereastra orientata SE.


Tocmai mi-am dat seama ca am postat unde nu trebuie. Rog moderatorul sa stearga acest mesaj .
 

michaela

Active Member
E o crestere "malformata" cred ca inca din mugure ceva s-a intamplat cu frunza respectiva, ori deficiente, ori lovita ceva de genul, mie nu-mi pare altceva.
 

fisulix

Member
Da, e ciudat, singura explicatie ar fi deficientele...
Poate s-a mai confruntat cineva cu problema aceasta, mai astept :)
Multumesc, Michaela!
 

Roxana

Active Member
Sunt foarte draguti! sa va traiasca!
anasstasia, cum faci ca frunzele Ficusului sa fie asa de stralucitoare? :D
 

Roxana

Active Member
chiar merge? nu am incercat niciodata pentru ca nu am crezut ca afecteaza cu ceva frunzele. si de cate ori fac asta?
 
Sus