Euphorbia milii, (Coroana lui Iisus)

gino

Member
Daca este destul de mare si tulpina poate sa dea unele indicii, poate chiar mai esentiale decat frunzele...
 

macaleandra

Member
Am avut si eu un mica de tot, dupa ce 3 luni a facut flori peste flori zilele trecute am gasit-o lata, avea tulpina principala putreda toata si chiar nu inteleg de ce.

imi pare rau dupa ea :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Rasfoind o carte despre plante de apartament am gasit si despre Euphorbia. Plantele au forme diferite, de la globulos la columnar, prezinta ghimpi si frunze. Cea mai cunoscuta este Euphorbia fulgens , "Coroana lui Isus". Eu o stiam drept Euphorbia milli.
 

gino

Member
Euphorbia fulgens este diferita de E. milli.
"Coroana lui Iisus" este o denumire populara, c-am pentru toate speciile de Euphorbia asemanatoare cu E. milli
Ceva asemanator se intampla si cu Opuntia care sunt numite popular "Limba soacrei", indiferent de specie si uneori cu aceasta denumire populara sunt numite si plantele genului Epyphillum sau Hylocereus.
 

magda

Active Member
Moderator
anamarialarisa a spus:
Am si eu o euphorbie.A avut flori si acum ii cad frunzele.A intrat in repaus sau e altceva?Astept niste raspunsuri.Multumesc anticipat. :D
Fleur a spus:
Larisa, vezi ca exista un topic al acestei plante. Citeste tu pe acolo si vei gasi raspunsul la intrbarea ta.
Aici e topicul
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=1251
Acest topic va fi sters de un moderator ca nu deschidem toti cate un topic pt aceeasi planta :wink:
anamarialarisa a spus:
Fleur a spus:
Larisa, vezi ca exista un topic al acestei plante. Citeste tu pe acolo si vei gasi raspunsul la intrbarea ta.
Aici e topicul
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=1251
Acest topic va fi sters de un moderator ca nu deschidem toti cate un topic pt aceeasi planta :wink:
Bine.Multumesc.
 

Alina L.

Member
Una din cele doua E. milli ale mele (ambele au florile de aceeasi culoare) :

Am sa pun o poza si dupa ce i se deschid toti bobocii .
Nu mi se pare ca cresc greu deloc , ale mele cresc pe zi ce trece si fac flori non-stop si fac lastari noi pe banda rulanta :) .

Pe ambele le am de anul trecut asta din poza avea 3 lastari iar cealalta nici unul si nici nu dadea semne ca iar merege bine : nu facea nici frunze noi , nici lastrai iar flori nici atat . Am scoso pe hol ( in fata usii ) unde este lumina de la soare insa nu prea intensa si am lasato acolo .Intr-o zi am vazut ca avea un mic bobocel , am lasato sa infloreasca si surpriza : avea o mica floricica alb -galbuie . Eram bucuroasa si asteptam cu nerabdare si alte flori insa urmatoarele flori au fost rosii :) .

EDIT :
 

ravel

Member
Am primit si eu o euphorbia gigant si nu stiu ce sa fac cu ea. Cred ca are mai mult de 10 tulpini si o inaltime cam de un metru.
Nelamurirea mea se datoreaza faptului ca unele tulpini nu au runze si ma intrebam ce sa fac cu ele. Sa le tund? Mai au sanse sa se revigoreze daca le tund? Si daca le tund sa le pun la prins chiar si asa, fara frunze?
Multumesc :D
 

albela

Active Member
Citeste un pic inapoi la paginile 3-5, ca am facut eu ceva asemanator, la o planta mai mica ce e drept, dar cred ca principiile sunt aceleasi.
 

ravel

Member
Citisem. Nu eram sigura daca atunci cand ai spus ca planta tunsa a lastarit frumos vrbeai de ce ai plantat sau de cea initiala.

Si in plus tu ai facut asta in martie si ma intrebam daca e recomandat sa fac aceeasi operatiune toamna sau trebuie sa astept primavara :D
 

albela

Active Member
Cea care a lastarit este planta mama. Lastarii taiati si inradacinati in apa nu i-am pastrat. Nu stiu daca e bine sa faci asta acum. Cred ca mai bine la primavara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca ar avea soare direct ar face mai multe. Eu am o piticuta, mult mai piticuta decat a ta si a avut 8 floricele. :wink: N-am apucat s-o pozez.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Euphorbia milii, (Croana lui Iisus)

Nu inteleg de ce nu reusesti? :nu stiu:
Eu am inmultit cu succes prin metoda butasirii.
Cam prin aprilie am taiat un butas pe care l-am lasat sa se cicatrizeze cam 1-2 saptamani, in loc uscat, luminos dar nu insorit. Apoi am pus butasul in pietris marunt. L-am luat de la magazinele cu unelte s.a. pentru pescuit. Au multe feluri de pietris, cred ca pentru acvarii .... suculentelor mele le place sa se inmulteasca in el. ;-)
Am fixat butasul in pietris si l-am lasat acolo mult si bine, de fapt pana-n toamna. Cam la 3 saptamani udam un pic substratul ferind butasul. S-a inradacinat fara probleme.
Acum eu din ce vad planta ta e din cele hibride. Poate astea ca-s fitoase nu accepta acelasi tratament .... nu stiu. :gandit:
 
Sus