Euphorbia milii, (Coroana lui Iisus)

albela

Active Member
Nu erau moarte ca la partea superioara aveau frunze. Intrebarea era daca mai dau lastari din planta din care am taiat :?
 

gomez99

Well-Known Member
eu planta asta nu am prins-o niciodata in apa (nu ca as fi fan, dar e destul de populara printre amicii mei) i-am taiat virful am lasat-o 3-4 zile sa se inchida rana si am pus-o in ghiveci cu pet peste ea. si s-a prins. creanga veche a facut numai o ramificatie, cam strimba si am dat-o, ca nu imi placea cum arata..
 

adana

Member
am si eu un puisor micut(l-am primit de la daisy-multumesc inca odata).ieri ,cand am vrut sa il asez singurel in ghiveciul lui ,am observat ca ii daduse radacini.si ca desteapta ce sunt,am rupt una din greseala.in rest arata f bine,si se vad si frunzulite mici,la varf :dans:
 

naylcha

Member
Am si eu 4 ghivece cu euphorbia milli si ma uitam acuma la ele si m-am gandit ca le-as scoate pe balcon. Le place afara? Am un balcon de 16 mp orintare Est...si vreau sa il umplu de floricele. Pe balcon am soare de dimineata pana pe la 16 si sufla vantul destul de mult si tare fiind la et 8...Nu stiu unde sa le pun... mai la umbra ? mai la soare ?
Aaa da! si cam cat sa tai din varfuri? Vreau sa le indesesc putin:)
 

magda

Active Member
Moderator
poti sa le scoti afara. Au avut soare in casa ? Oricum pune-le pt. inceput mai la umbra sa se obisnuiasca treptat cu noua locatie.Euphorbiile tale nu au lastarit singure ?Pune o poza cu ele ca sa ne dam mai bine seama.
 

naylcha

Member
Le-am transmis complimentele de la voi :wink: Nu cred ca le voi taia.. vreau sa faca flori cat mai repede si deci nu vreau sa le supar :rofl:
 

albela

Active Member
albela a spus:
Am primit o plantuta de Euphorbia mili cu radacini, pe care urmeaza sa o plantez maine. Am inteles ca pe tulpinile lemnificate si cu tepi nu mai cresc frunze si ca ar fi bine sa o tund scurt. Daca fac asta ramane fara nici o frunza (ca are frunze numai la varfuri). Cum sa fac?
Am tuns-o si am pus lastarii taiati in apa. Si... surpriza, avem radacinute :D

Planta tunsa a lastarit frumos si avem 8 lastari noi :)
 

albela

Active Member
Asa cum am mai spus mai demult in zona in care am taiat nu a curs latex. Oricum eu am dat putin cu flacara cand am taiat, si apoi am lasat lastarii cam 8 ore si apoi i-am pus in apa.
 

cory_helen

Active Member
cand se poate tunde? am la birou un butas prins in primavara asta... nu prea are lastari noi si as vrea sa o ciupesc un pic... sau sa o las in pace si sa o tund la toamna? cand ar trebui sa infloreasca?
 

gino

Member
Suna interesant, o Euphorbia indiana ?Denumirea in latina ar fi de folos, sau o fotografie macar....
 
D

dyayzh

Guest
Am primit-o cadou din malayezia la o comanda mai mare. O sa pun poza maine, dar nu cred sa te ajute prea mult deoarece abia ii dau noile frunzite :oops:
 
Sus