Euphorbia milii, (Coroana lui Iisus)

daisy111

Active Member
:eek: :visator: :visator: Doamne cat sunt de frumoase!!!!ce mult imi plac!!cea alba si galbena sunt mortale...cel putin galbenul ala m-a dat peste cap :hipnotizat: Multumesc sicamin ca mi-ai aratat frumusetile :* sa ai parte de ele !!!!!!:clap: :clap:
 

Roxana

Active Member
:clap: sa-ti traiasca!! este frumusica foc! este inflorita acum sau pozele sunt facute mai demult?
 

claudya

Member
la 2 din euphorbile mele au aparut ca un praf alb.ce ar putea fii? :? oare dauneaza planta.mai mult este in varf unde apar frunzulite noi.ce as putea face? :(
 

Roxana

Active Member
poate sa fie fainarea :?
daca da, dauneaza plante, dar nu stiu cum se trateaza ca nu am avut la plantele mele (din fericire)
 

claudya

Member
daca primesc un butas de euphorbia fara radacina si nu ajunge in 2 saptamani.mai reusesc sa-l prind? :? ce imi puteti spune?
 

rodica05

Member
Buna, Claudia.
In primul rand butas inseamna fara radacina. In al doilea rand, suculentele rezista si saptamani fara apa, chiar si butasi sau frunze. In general, butasii de suculente, nu se planteaza imediat dupa taiere, ci se lasa sa se vindece 'rana'. La butasii de Euphorbia, dupa taiere trebuie sters bine latexul care curge, altfel este compromis.
 

Roxana

Active Member
eu stiam ca trebuie pusi in apa calduta pentru indepartarea latexului. este adevarat?
 

claudya

Member
multumesc frumos. :D nu stiam ca butasul trebuie sa stea cateva zile.eu cum il taiam cum il puneam in pamant.de aceea nu reuseam nici cum sa inmultesc euphorbia. :?
 

Roxana

Active Member
rodica05 a spus:
Poate fi sters cu o carpa cu apa calduta, nu e nevoie sa stea in apa.

cum zici tu....ca stii mai bine. de acum asa o sa fac.

claudya, succes cu butasul de Euphorbia milli.
 

albela

Active Member
Am primit o plantuta de Euphorbia mili cu radacini, pe care urmeaza sa o plantez maine. Am inteles ca pe tulpinile lemnificate si cu tepi nu mai cresc frunze si ca ar fi bine sa o tund scurt. Daca fac asta ramane fara nici o frunza (ca are frunze numai la varfuri). Cum sa fac?
 

rodica05

Member
Parerea mea este s-o tunzi. Ai grija dupa ce tai crenguta, sa cureti latexul. Lastarii poti sa-i pui la inradacinat, dupa ce cureti bine si lasi sa se 'vindece rana'.
Succes!
 

numauita

Member
Ce conditii trebuie sa aiba ca sa infloreasca, plin soare sau semiunbra?
Eu as lasa-o afara de acum. Oare e prea devreme?
 

albela

Active Member
rodica05 a spus:
Parerea mea este s-o tunzi. Ai grija dupa ce tai crenguta, sa cureti latexul. Lastarii poti sa-i pui la inradacinat, dupa ce cureti bine si lasi sa se 'vindece rana'.
Succes!
Am tuns planta (mai putin o crenguta) dar din cele tunse nu a curs nici o picatura de latex. Oare mai da ceva din acele ramuri. Lastarii tunsi i-am pus in apa si au deja punctele alea albe care cred ca vor fi radacini.
 

Roxana

Active Member
cum adica...nu a avut latex? pai inseamna ca tulpinile sunt deja seci, moarte. dar daca tu zici ca au inceput sa apara acele punctulete albe care anunta aparitia unor radacini, insemna ca este ok.
 
Sus