echinacea purpurea

fixpix

Active Member
Eli draga... eu am o droaie de plantute rasarite din semintele cazute in toamna... MA LUPT CU ELE! sa le scot!
Daca vrei... scot cateva si iti trimit. poate ajung VII la tine...
:rofl:
 

elipopa

Active Member
fixpix a spus:
Eli draga... eu am o droaie de plantute rasarite din semintele cazute in toamna... MA LUPT CU ELE! sa le scot!
Daca vrei... scot cateva si iti trimit. poate ajung VII la tine...
:rofl:
se mai pot muta acum? n-as vrea , sincer, sa moara pe drum!
 

elipopa

Active Member
am citit la fisa plantei, momentul optim de mutare e toamna! lasa cateva si pentru mine pana la toamna, te rog, Calin!
restul, nu stiu, te lasa inima sa le arunci? eu nu pot sa arunc o floare, chiar daca am o multime, imi pare rau sa o las sa moara!!
 

fixpix

Active Member
Pai ma lasa inima...ca nu le pot lasa pe toate in gradina... tocmai ma gandeam ce frumoasa e si cat de invaziva! sau numai la mine in gradina isi ia nasu' la purtare?
:?:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am primit si eu o planta de la Lelia si s-a prins, asa ca poate incerci totusi, Eli, sa salvezi din puii de la Calin :D
 

Floria

Active Member
Si eu am mutat anul acesta Echinaceea unde au mai mult soare sper sa-i mearga bine. Imi plac foarte mult florile ei ca sunt foarte rezistente, nu am folosit-o ca planta medicinala dar voi incerca.
Anul trecut asa artau
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
tufa mea in al treilea an si din care am tot impartit.Am specificat pentru a arata ca ar fi putut fi mult mai mare in anul 3 de existenta.
ea este cumparata acum cca o luna de la Levi si dupa cum vedeti mai are boboci.Trebuie sa o mut ca nu are soare toata ziua.....
Astept sa cumpar si o echinacee cu flori albe.
Nu neaparat pentru propietatile ei curative cit pentru faptul ca formeaza tufe mari , colorate si infloreste toata vara decorind gradina. Si mai are un maaaaaaare avantaj:florile tin foarte mult.
 

alfa

Active Member
Gabiuta, e foarte frumoasa cea noua. E un roz mai intens din cate vad. :D

Si mie imi plac foarte mult, drept pentru care am cumparat si eu in primavara mai multe. Am si alba. Abia astept sa ajung din nou in gradina sa le vad.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si mie imi place foarte mult aceasta planta exact pentru calitatile pe care le-a enumerat Gabiuta :D
ale mele sunt obtinute din seminte puse in pamant primavara trecuta si anul acesta au inflorit pentru prima data
 

elipopa

Active Member
Foarte frumoase, mie nu mi-a iesit nici un fir din semintele semanate in primavara! la primavara incerc din nou ca prea sunt frumoase si laudate!!
 

nick1971

Active Member
si mie imi place foarte mult aceasta planta ca tin foarte mult florile. tot din seminte am obtinut-o si eu primavara trecuta si anul acesta a inflorit
 
Sus