echinacea purpurea

madairina

Member
Pentru doritorii de seminte va rog adresa pe PM si va expediez cu siguranta ca am de unde aduna doar am doua tufe. Eu am cumparat-o de la Bakker impreuna cu alte 29 de plante care alcatuiesc o bordura inflorita. Se numeste echinacea purpurea.
Asa trebuia sa arate aranjamentul


Si asa arata acum cu unele imbunatatiri pana vor inflori toate florile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fetele de la Brasov:am si eu seminte si o mai scutim pe Irina sa faca pachete.Ce ziceti?Care vreti?
 

mirela06

Active Member
Mai dar harnice fete.
Uite din cauza asta suntem noi fericiti , multumiti si atit de veseli.
Seriozitatea, noastra , in primul rind, desi, emotiile produse cu mersul postei pt. colete, te face sa te simti atit de jenat.
Eu una ,am patit-o cu un pachetel trimis la Oradea.
 

coral

Member
Eu o am de multi ani,e printre primele flori pe care le-am semanat in gradina,o floare si frumoasa si folositoare,aveti grija unde o plantati,creste inalta peste un metru,la fel, multa grja primavara sa tineti minte pe unde o plantati, eu tot timpul o tai cu sapaliga,noroc ca s-a inmultit.De folosit se foloseste toata planta(radacina,tulpina,floare),se usuca si la ceai cu ea!
 

mirela06

Active Member
Da, este planta medicinala buna pt.:
- intern: salmonella,raceli, dureri git, organe genitale,intestinale,ap. urinar, laxativ, cancer, diuretic.
- extern : comprese din frunze si flori pt.. conjunctivita, rani, boli piele.
Mie-mi pare rau ca nu o am, dar nu-mi convine de ea in curte pt. ca nu-i gasesc locul. Asa ca iau, pt ceai, de la vecini, deoarece, ca au asa ceva.
Prin zona asta nu se pre omoara cu parcelarea pt. multe plante sau flori.
Sunt tare ”simpli”, ca sa ma exprim mai elegant si pun , in toata tarlaua, vie, cu nemiluita, pomi si plante agatatoare.Printre ele, aruncate legumele, iar florile, mai la margini si nu contaza ce anume.
Unii, au avut , insa interesul de a ne cere safaturi cum sa procedeze, dar a ajuns sotul sa mearga, efectiv, la ei si sa-i indrume.
 

sebii

Member
Imi poate spune cineva cam in ce prioada se planteaza semintele? Se pun direct in pamant sau se fa rasaduri. Eu am primit niste seminte de la cineva dar nu mia dat detalii.
Multumesc anticipat
 

mirela06

Active Member
Eu am pierdut-o asa ca trebuie sa vad daca mai are vecina pt. ca acum un an cind am impartit tufa i-am dat si ei. Daca nu, va trebui sa fac rost de seminte.
 

coral

Member
Mirela,daca nu faci rost iti trimit eu cu placere,la mine s-a inmultit si am mai multe tufe! :D
 

elipopa

Active Member
eu am plantat niste seminte, acum vreo doua trei saptamnai si nu a rasarit nimic! din ce am citit pe aici germineaza repede, inseamna ca nu mai am nici o sansa sa iasa ceva mai tarziu! asa ca la toamna doresc si eu cateva seminte proaspete, cu bunavointa voastra, cele din plic erau in termen , dar.......
 
Sus