echinacea purpurea

elipopa

Active Member
Anul acesta am si eu echinaceea in gradina, prin bunavointa fetelor, multumesc Doina si Dana!!
am mai cumparat si de la Happy, dar am numai din aceea roz cu floarea simpla!!
Vreau sa mai achizitionez si alte culori pentru ca pur si simplu m-am indragostit de ea!!
Va rog sa-mi spuneti si mie in afara de Dl Levi de la care o sa iau soiurile pe care le detine, de unde mai pot sa achizitionez, vreau sursa sigura si serioasa, sa infloreasca ceea ce comand!!
Va multumesc!!

alfa sunt superbe, anul asta cred ca sunt si mai frumoase tufele!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eli,echinaceea cea alba careia i-am pus poza la topicul de flori de gradi,am cumparat-o anul trecut de la "Plante perene".Tot ce am luat de la ei a fost superok.Sunt foarte,foarte multumita.Vezi poate mai au ei si altceva....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt foarte frumoase plantele voastre, sa va bucurati de ele! Nu stiam ca pot avea flori atat de variate.

Eu am echinacea roz, obtinuta din seminte, acum 4 ani. Este al doilea an cand infloreste:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe timp ce trece Carmen tufa se face din ce in ce mai bogata.Si mie imi place aceasta planta cu atit mai mult cu cit in astfel de vremuri secetoase nu este pretentioasa cu apa si isi vede de treaba ei.Nu zic ca nu ii place sa ii mai dai sa bea din cind in cind dar nu este o setoasa ca altele.
 

daisy111

Active Member
Sunt asa de frumoase!!! :visator: Sa inteleg ca le pot semana si pe urma imi raman de la an la an in acelasi loc tufa?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da Gabiuta, asa este. De la an la an tufa devine tot mai bogata.

Daisy nu cred ca vei putea obtine planta semanand seminte direct in gradina. Tinand cont de cat de secetoasa e vremea, sansele sunt minime. Eu am facut rasaduri. Iti va inflori in anul urmator, iar apoi vei avea planta an de an, cam greu sa mai "scapi" de ea. Prefera soarele, la umbra nu infloreste la fel de abundent.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere. Daca iti place, pot incerca sa despart tufa mea la toamna. S-a facut destul de mare, dar te avertizez, e foarte tepoasa :rofl:. Iti pot da si seminte, daca vrei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cum spuneti voi ca nu sunt setoase, la mine in perioada asta caniculara trebuia sa le ud maxim la 2 zile... am doua tufitze, una sufera teribil de sete, in locul unde e plantata pamantul e sec si nu retine apa si nu ii merge pre abine pe caldura mare :(

eu am si plantute rasarite din semintele cazute anul trecut, daca doriti va pot trimite radacini la toamna...dar am doar cea clasica, roz.
 

fixpix

Active Member
claude a spus:
Nu stiu cum spuneti voi ca nu sunt setoase, la mine in perioada asta caniculara trebuia sa le ud maxim la 2 zile... am doua tufitze, una sufera teribil de sete, in locul unde e plantata pamantul e sec si nu retine apa si nu ii merge pre abine pe caldura mare :(

eu am si plantute rasarite din semintele cazute anul trecut, daca doriti va pot trimite radacini la toamna...dar am doar cea clasica, roz.
IDEM. SI ale mele sufera ingrozitor de sete. Tufe mari, de 2-3 ani, s-au USCAT!
Le credeam si eu mai rezistente la seceta si le-am sarit la udarea cu stropitoarea...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu sunt ca alte plante pe care trebuie sa le uzi des si consistent.Dar asta de asemenea nu inseamna ca le sari de la udat domnisorule :aoleu:.La 3-4 zile daca sunt udate rezista superbine.
Nu cred ca la voi e altfel decit la mine in sud.
 

bradut

Well-Known Member
Frumoasa planta, insa confirm si eu ca este foarte setoasa. Acum, cand vremea este mai normala, s-a cumintit si ea in privinta apei.

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca m-ati.... omorit :) cu udarea acestei plante care este una ce rezista la seceta si chiar este recomandata pentru gradini ce nu primesc multa apa si clima secetoasa ,mi-am lasat planta sa "sufere" de sete de duminica dimineata pina azi cind am facut poza.Si o voi lasa pina diseara cind o sa ud toata gradina.
Uitati cum arata:


am facut-o de experiment si ca sa imi demonstrez mie personal ca nu m-am inselat cind am catalogat-o planta cumsecade la seceta :mrgreen:

Cea alba a mai fost udata luni seara si arata asa:


N-as zice ca sunt in suferinta. :D
 

fixpix

Active Member
Draga mea, experimentul tau nu functioneaza. Sau nu e concludent, sa zic asa.
Eu am tufe mari, de 2-3 ani care s-au uscat complet.
Nu e vb de ne-udare 2-3 zile ci cu lunile, de cand n-a mai trecut ploaia pe la mine in gradinutza!
Io de asta vb.
Daca chiar vrei o planta care nu sufera, de ex. irisii. Sunt la fel de OK ca si in primavara.
Nu cred ca are rost sa pun poze cu plante uscate de sus pana jos!
Eu spun ce am la mine in gradina.
 

bradut

Well-Known Member
Cred ca treaba cu apa depinde si de amplasament. Ale mele sunt in panta, si, in plus, sunt si foarte dese. Trebuia sa le raresc, dar n-am mai apucat.
 

bradut

Well-Known Member
fixpix a spus:
Draga mea, experimentul tau nu functioneaza. Sau nu e concludent, sa zic asa.
Eu am tufe mari, de 2-3 ani care s-au uscat complet.
Nu e vb de ne-udare 2-3 zile ci cu lunile, de cand n-a mai trecut ploaia pe la mine in gradinutza!
Io de asta vb.

Daca chiar vrei o planta care nu sufera, de ex. irisii. Sunt la fel de OK ca si in primavara.
Nu cred ca are rost sa pun poze cu plante uscate de sus pana jos!
Eu spun ce am la mine in gradina.
In cazul meu, daca nu le ud la o zi-doua, frunzele din partea de jos incep sa se pleosteasca, iar bobocii se apleaca.
 
Sus