Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
La mine e f cald, de aceea m-am grabit cu taiatul trandafirilor. Aratau la fel ca cei ai lui Caramell. Azi a fost asa de cald incat ma gandeam sa scot dopurile la PET-ri :) M-am uitat la starea vremii, se anunta zile f calduroase in Craiova http://vremea.ido.ro/Dolj.htm

Ce fac, pot sa scot doapele? :) Sau sa pun niste doape ingaurite?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici sa nu te gindesti :x Nu oi fi eu experta dar din propria experienta iti spun ca sa le lasi bine mersi pina spre sfirsit de aprilie daca nu chiar dupa Pasti.
Intreba-l pe Dan Coman cum a primit trandafirii de la mine si apoi o sa vezi ca nu spun brasoave.Ce daca e cald?
Voi ati vazut putin soare si credeti ca a venit vara.
Martie este o luna de primavara parsiva.Va mai treziti si cu ninsoare la sfirsit de luna.Zau asa....
Va maninca rau in...palma :)
 

ghia_don

Active Member
De acord cu Gabiuta...nu va grabiti cu scos dopurile la peturi sa nu va para rau mai tirziu. Lasati soarele sa-si faca treaba lui :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Miki, eu anul trecut am lasat peturile pe trandafiri pana m-am trezit cu boboci sub sticla! :tavalit:
 

Dea

Active Member
Caramell, te puteai lauda cu inflorirea trandafirilor in sticla! :rofl:
Eu le i-au capacele spre sfarsit de aprilie, iar sticlele prin mai, dupa ce timpul e stabilizat si pe timp de noapte.
Asa e Gabiuta, luna martie poate fi tare nesuferita. Anul acesta imi cultiv rabdarea :D
 

miki70

Active Member
Caramel, bobocii erau sub sticla cu dop sau fara?
Am si eu o floricica sub un PET :) , mi-a iesit un crocus sub PET-ul cu Aspirin :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Miki, la mine e ceva intre, nici cu dop, nici fara dop. Asta pentru ca eu nu insurubez doapele, doar le pun deasupra. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nici nu stiu daca are mare importanta. Eu m-am obisnuit sa le pun asa tocmai pentru ca nu stiam cum e mai bine cu... sau... fara. Si am ales o solutie de compromis.
 

camic

Member
Eu ma uit cu jale ca am lasat trandafirii "pletosi" in toamna....iarna asta a fost zapada multa si acum sunt inca pe jumatate in zapada. Sunt curioasa daca nu s-au rupt tulpinile de la greutatea zapezii....dar mai am mult de asteptat.
 

gabrielais

Active Member
Camic, cu siguranta vei avea ramuri rupte destule....si eu i-am lasat netunsi in toamna..nici macar nu i-am scurtat la jumatate, ca in alti ani..si pot spune ca am adunat cu bratul crengi rupte...in special englezestii s-au rupt, ca acestia au ramuri mai subtiri ..dar stai linistita, ca o sa iti ramana destule crengi ..mai ales la cei care trebuie taiati mai de jos, nu-i nicio pierdere :D
 
Am "ciufulit" si eu vreo 20 trandafiri nu mai mult deoarece intre timp s-a facut seara si nu mai vad. Am patit la fel ca in fiecare an, mi se pare ca i-am lasat prea inalti( ma refer la th) si ca urmare voi purcede la o noua coafare pe ici pe colo .LA englezesti nu m-am bagat deloc, de floribunde nu m-am apucat, merg sistematic pe caprarii , sper sa nu ma apuce vara cu trandafirii netaiati (mai am vreo 12o de aranjat) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Na vezi, asa-ti trebuie, Roxanici, daca ai luat atatia care trebuie coafati :evil: :rofl: Eu, exceptand urcatorii, unde este un pic de coafat cand mai cresc, am luat doar de-astia ce au freza gata facuta :)
 
Hai mai Claude ca macar varfurile si tot ii ciufulesti si tu :p . Ce-i drept nu stai mult in fata lor de parca ai privi un Rembrandt cand le tai unghiutele.
 

cris75

Member
Am si eu o dilema! Nu stiu ce sa fac cu Twist-ul. Sa-l tai, sa nu-l tai. Cand e semiurcator ., cand e floribunda. Deocamdata l-am sarit de la taiere. :?
 

gabrielais

Active Member
eu i-am taiat pe toti, ca saptamanile urmatoare voi fi foarte ocupata si nu voi mai avea timp...nu mai sunt 10-15 sa ii termin in max o ora cu admiratie cu tot :rofl:
nu am desfacut musuroaiele si cu siguranta voi mai avea cate o crenguta de ciupit dar macar am scapat de ce a fost mai greu...nu cred ca vor mai veni geruri puternice care sa faca vreun rau iremediabil. Chiar daca nu a inflorit forsitzia eu m-am grabit :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus