Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

bebe Iris

Active Member
Si eu am inceput sa-i coafez...mai am oricum vreo jumatate, dar nu-i graba ca la noi anunta ninsoare pe saptamana viitoare :roll:
De Twist ziceam ca nu-l scurtez, nici anul trecut nu l-am taiat, il las sa vad pana unde vrea sa urce.
 
va rog sa ma ajutati, sunt total confuza... Am vreo 3-4 englezesti plantati in primavara( trecuta ( de la olandez) si nu stiu deloc cum sa-i ciufulesc, sa va spun de ce : au fiecare 1 max 2 ramuri mai groase decat creionul si atat :eek: . Sa nu tai deloc nici macar din inaltimea ei ( au peste 60 cm ) ? Cum naiba mai ramifica daca nu scurtez macar 10 cm ? Nu inseamna ca vor lastari prea de sus? Si cum se va forma tufa :? poate pun maine niste fotografii sa vedeti ce panarama e cu o singura tija .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici eu nu tai nimic la englezesti...pana nu vad ce vor sa faca si cum vor sa creasca ii las in pace. In mod normal, chiar daca o sa dea lastari floriferi de pe tijele actuale, dupa prima inflorire ar trebui sa lastareasca si de la baza, cam asta e tendinta oricarui trandafir, indiferent de clasa, chiar daca unii sunt mai lenti in emiterea de noi lastari
 
Si la mine au inflorit anul trecut asa cum sunt , vai de capul lor , erau chiar simpatici :) , un bat cu o floare in varf.Oricum voi proceda cum ziceti voi.
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: Roxy 2 ani nu umbli la englezesti soro de acu incolo chiar daca fac creci chiar daca nu fac 2 ani nu ii tunzi nu te atungi de ai cica e regula la toate rosele treaba asta sa isi formeze tufa si sa isi intareasca ramurile
 

taia

Active Member
Dupa inspectia de azi, cred ca nu mai am mult de asteptat.Bobocii forsythiei sunt deja marisori si cred ca in maxim o saptamana pot sa purced la treaba.Oricum zilele urmatoare se anunta din nou ploi si chiar o scadere semnificativa de temperaturi, asa ca astept sa vad "ploaia de aur", dupa care nu ma mai scoate din gradina nici buldozerul. :rofl: :rofl:
 

MASCHA

Active Member
Miki la tine este mai cald :) ai mei abia acum incep sa mugureasca ,iar cei plantati de Craciun ,nu misca nimic,dar am invatat sa am rabdare cu ei ;-)
 

miki70

Active Member
Masha cum adica la mine e mai cald decat la tine? :rofl:
Lastarul ala pe care a dat mugurele monstru a fost fraged, chiar ma intrebam daca trece iarna si uite ce surpriza imi face :rofl: . Poate maine face flori :tavalit:
 

Roxana Peled

Active Member
miki70 a spus:
Masha cum adica la mine e mai cald decat la tine? :rofl:
Lastarul ala pe care a dat mugurele monstru a fost fraged, chiar ma intrebam daca trece iarna si uite ce surpriza imi face :rofl: . Poate maine face flori :tavalit:
Clar in cotorasnita aia sta ascunsa o floare :gandit: :rofl:
 

Rose

Active Member
Lasa, Miki, las sa faca muguri grasi, sanatosi, ca doar mie-mi lipseste din gradina albastroiul! :)
 

miki70

Active Member
Rose a spus:
Lasa, Miki, las sa faca muguri grasi, sanatosi, ca doar mie-mi lipseste din gradina albastroiul! :)
Iti da Miki in toamna Albastroi , te astept in vizita. :hug:

Cotorasnita a crescut, nu-i facui poze pt ca nu avusai aparatul cu mine.
 

lelia

Well-Known Member
Miki ,esti belea ! sigur locuiesti in Craiova :? la tine toate plantele arata excelent! crocusi infloriti ,clematite cu muguri grasuni ,cotorasnita asta de trandafir ,ce sta sa explodeze :eek:
Ia zi tu pe unde stai ,ca am chef de o plimbare :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus