Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Climber sunt cataratorii care provin din trandafiri care au tije similare cu theahibrizii (deci groase, greu de condus si care se lemnifica foarte usor). Florile lor sunt, de asemenea, mari si asemanatoare cu ale theahibrizilor.
Ramblerii sunt tot cataratori dar care au ramuri subtiri si flexibile si flori mai mici si mai abundente (New Dawn de ex este un rambler).
 

anette_b

Member
gradinar1 a spus:
Climber sunt cataratorii care provin din trandafiri care au tije similare cu theahibrizii (deci groase, greu de condus si care se lemnifica foarte usor). Florile lor sunt, de asemenea, mari si asemanatoare cu ale theahibrizilor.
Ramblerii sunt tot cataratori dar care au ramuri subtiri si flexibile si flori mai mici si mai abundente (New Dawn de ex este un rambler).
aha ! deci mi-am luat un climber si l-am plantat destul de departe de un eventual suport ! desteapta miscare ! voi avea un catarator care nu se poate catara. :twisted:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai anette, pune in spatele lui, la distanta de 2 m unul de celalalt, doi araci sanatosi, trage sarme intre ei si ai rezolvat cataratul, conduci lastarii orizontal pe acele sarme, in felul acesta ai si flori multe, ca oricum daca-l conduci drept in sus te trezesti cu niste bete pline doar cu frunze si cu flori doar in varf :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu o sa ii fac la felDar pina o sa imi umple gardul,mai va.
Am constatat (bebita in special pentru tine spun :p )ca as mai avea loc de citiva trandafiri :rofl:
Asa ca in tomana trebuie musai sa cumpar vreo doi-trei :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator

bebe Iris

Active Member
Gabiuta a spus:
Si eu o sa ii fac la felDar pina o sa imi umple gardul,mai va.
Am constatat (bebita in special pentru tine spun :p )ca as mai avea loc de citiva trandafiri :rofl:
Asa ca in tomana trebuie musai sa cumpar vreo doi-trei :)
:rofl: Apeleaza la mine, trimite-mi o harta a gradinii si pun pariu ca iti mai inghesui eu cam 100 de bucati :wink: :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Ramblerii sunt cataratorii care infloresc doar o data, primavara.
Climber-ii sunt cataratorii remontanti.
 

stefanos22

New Member
Cumparat-am acum o luna niste trandafiri , si , neputandu-i planta in gradina (era prea frig ptr ei) i-am pus in cate un ghiveci. Intre timp le-au dat mugurii,unii au cam un cm. De vreo saptamana ii tin pe o terasa, iar maine as vrea sa-i pun in pamant. Este vreo problema daca-i pun asa cum sunt, cu mugurii iesiti? Citeam undeva ca ar trebui sa-i tai pana aproape de mugurii dorminzi , insa nu inteleg de ce.
 

miki70

Active Member
stefanos22 a spus:
Cumparat-am acum o luna niste trandafiri , si , neputandu-i planta in gradina (era prea frig ptr ei) i-am pus in cate un ghiveci. Intre timp le-au dat mugurii,unii au cam un cm. De vreo saptamana ii tin pe o terasa, iar maine as vrea sa-i pun in pamant. Este vreo problema daca-i pun asa cum sunt, cu mugurii iesiti? Citeam undeva ca ar trebui sa-i tai pana aproape de mugurii dorminzi , insa nu inteleg de ce.
Trebuia sa-i plantezi de acum o luna afara, acum nu o sa le placa ca ii deranjezi. Mai bine astepti pana in toamna cand ii vei muta la locul lor definitiv. O poza cu ei ne-ar putea ajuta mai mult sa ne dam seama in ce stadiu sunt.
 

miki70

Active Member
Trandafirii mei de la Lottum (scrie la fiecare poza ce este)




Pe Flower Power am uitat sa-l pozaiesc :)
 

dancoman

Member
..eu as risca,chiar zilele acestea am plantat cativa butasi cu 4-5 cm muguri plecati,avantajul ar fi ca,castigi uin an,dezavantajul ar fi sa ii pierzi(dar la toamna poti achizitiona altii-mai ales daca nu sunt dintre cei mai scumpi sau rar)i...incearca totusi sa nu ii deranjezi prea mult la radacina.am plantat si in iulie din cei la ghiveci si nu am avut probleme cu ei,dar trebuie ceva atentie sporita-eventual ,,aclimatizarea,,in ghiveci cateva zile afara.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus