Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
si la mine abia au dat niste mici frunzulitze ! :roll:
doar cei vechi de 2 ani sint mai dezvoltati.
 

sorina

Active Member
Am un trandafir catarator (nu ii stiu numele) si flori mari rosii care in fiecare an este invadat de macesul pe care probabil a fost altoit . \anul trecut am reusit sa tai de foarte jos atat cit am putut macesul ca sa creasca si sa faca flori trandafirul . \a si facut flori dar iarasi tulpinile de maces sunt mai viguroase si mai mari ca ale trandafirului . Ce masuri as mai putea lua , ce ma sfatuiti .........dar astept sfaturi rapide :rofl: nu mai am timp decit vreo 10 zile :cry: :cry: :cry: :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dezgroapa la baza, ca sa poti taia lastarii de portaltoi cat mai de jos. Si pe urma pune pamant pana mai sus peste altoi, poate il inhiba putin
 

miki70

Active Member
Eu sunt incepatoare in ale trandafirilor, nu stiu sa-i ingrijesc :oops: Exista un regulament de stropire a lor? Cu ce tb sa-i stropesc sa nu se mai imbolnaveasca, sa dau preventiv. De ex unii au niste puricei roz, un Fairy are niste picatele pe frunze... exista ceva care cuprinde mai multe boli? Cu zeama bordeleza se poate stropi acum sau asta numai spre toamna?

Voi puneti ingrasamant? Daca da care este cel mai bun? Ce NPK sa aiba si dc e mai bun cel solubil decat cel granule .
 

anasstasia

Active Member
Nu stropi preventiv. Fiecare boala se trateaza separat. Ingrasamint chimic nu iti recomand sa le pui. Mranita, balegar vechi este foarte bun pentru ei. Lasa-i sa se descurce, nu-i bibili ca devin sensibili si nu asta iti doresti.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki, daca nu stii ce e nu are rost sa stropesti cu un produs care poate nu are nici un efect...

Pentru afide du-te la cules urzici, fa macerat si stropeste cu el...desi pute... :rofl: Afidele le imputinezi si cu un dus bun :wink:

Cum spunea si Anastassia, daca te apuci sa-i stropesti preventiv, sistemul lor imunitar nu mai lucreaza la capacitate si pe urma o sa reziste doar daca sunt stropiti incontinuu...lasa natura sa lucreze, urmareste semne de boala si acioneaza atunci, in primele faze, dar nu inainte :D

Daca ai de unde procura mranita, e cel mai bine, cu aia te-ai scos, le pui o data proimavara si ii duce tot anul...daca nu, cauta un ingrasamant special pentru trandafiri, nu din cel universal, cel pentru trandafiri are formula NPK potrivita nevoilor acestora
 

miki70

Active Member
Eu stau la bloc, nu am urzici si kk de vaca :cry:
Dar zeama bordeleza pt ce-i buna si cand pot stropi cu ea?
 

Mali_

Member
sorina a spus:
Am un trandafir catarator (nu ii stiu numele) si flori mari rosii care in fiecare an este invadat de macesul pe care probabil a fost altoit . \anul trecut am reusit sa tai de foarte jos atat cit am putut macesul ca sa creasca si sa faca flori trandafirul . \a si facut flori dar iarasi tulpinile de maces sunt mai viguroase si mai mari ca ale trandafirului . Ce masuri as mai putea lua , ce ma sfatuiti .........dar astept sfaturi rapide :rofl: nu mai am timp decit vreo 10 zile :cry: :cry: :cry: :cry:
In curtea biroului meu este un urcator care a patit exact acelasi lucru cu al tau, s-au dezvoltat ramurile macesului. Doar ca proprietara lui a decis sa lase si macesul, iar de vreo 5 ani de zile are flori de maces, prima data, dupa care infloreste si urcatorul. Este o priveliste foarte interesanta.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adrianam ! ce bine ca ai deja boboci eu cred ca doar peste o luna o sa am :( deocamdata doar frunzele apar .

dar...am si eu un Wincester Cathedral cu boboci ,dar pt ca l-am luat la ghiveci :) deci nu se ia in calcul :rofl:
 

miki70

Active Member
La dedeman am vazut in toamna dar tb sa o aduc cu autobozul, iti dai seama ce damf aduceam in autobuz? :rofl: Acum cred ca e prea tarziu sa mai pun, nu?

Zeama de urzici pot face si cu cele de la plafar? Dc da cum tb sa procedez?
 

R@MONA

Active Member
Eu azi am tras maceratul in sticle; am imputit apartamentul; barbatu'meu pleca de-acasa! Cica sa-l sun dupa ce aerisesc!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus