Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
belisima a spus:
problema e ca pe help scrie ca face flori toata vara,dar pentru mine o floare-doua,nu inseamna "flori"
Voi ma terminati cu zile cu faza asta cu infloritul non-stop, cate flori aveti in gradina care infloresc incontinuu, sa fie mereu pline de flori? Ha, sa aud :evil: In afara de gaillardia si inca vreo 2-3 care nu-mi vin in minte acum toate infloresc doar o data, dar voi de la trandafiri asteptati sa-i vedeti plini de flori toata vara :roll: De ce nu pretindeti de la crini sa infloreasca non-stop si va ajung alea 2 saptamani?

Ca sa lamurim treaba o sa va spun ca cel mai bine repeta trandafirii numiti 'de peisaj', gen Angela, Fairy, etc. Urcatorii cu flori mari nu repeta niciunul asa de bine inflorirea cum vreti voi. Trebuie sa va uitati tot in directia celor de peisaj, spre cei cativa care cresc mai mari, cum ar fi Sally Holmes, care mi se pare ca merge pana pe la 350 cm si sa-i folositi ca urcatori.
Ce mai remonteaza foarte bine este Snow Goose al lui Austin, un rambler de talie mica, si ala tot in jur de 3 m. Si mai este si Clair Matin. Si mai cautati si voi... :rofl: Problema e ca voi vreti si infloriri multe si flori mari si nu stiu cum si sa va faca si masaj relaxant cu ghimpii, in loc sa va intepe :tavalit:
 

Roxana Peled

Active Member
Iceberg/Schneewittchen infloreste non-stop :) , daca asta poate altii de ce nu pot? :incapatanat:

PS. Si eu votez pentru masaj ... ma multumesc si numai cu un scarpinat ... sa fie delicat insa :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No haideti la mama sa-l puna pe Othello sa va maseze, ca are niste ghimpi micuuuuti si dragalasi :twisted: :rofl:

In alta ordine de idei, va rog lamuriti-ma si pe mine in legatura cu inaltimea lui Leonardo da Vinci...eu nu mai inteleg nimic, pe HMF apare si o varianta urcatoare, la care nu e dat creatorul, astia de la Meilland zic ca virgula creste pana la 110 cm iar eu la Caramel in poze vad un monstru. Care-i totusi treaba cu el, exista si varianta urcatoare, care creste pana la 245 cm, cum zic astia pe HMF
 

Roxana Peled

Active Member
Pai din ce zice Caramell el saracul creste doar ca nu poti sa-l urci pentru ca se pare ca trebuie lasati lastarii sa se aplece ca sa-ti infloreasca pe toata lungimea lor si nu doar in varf.
 

Roxana Peled

Active Member
Creste pana unde il tai :p .
Cel putin asa sper eu pentru ca mi-am achizitionat si eu un asemenea monstru in toamna si e plantat undeva pe terasa :) , sper sa nu mi-o umple pe toata in trei ani :rofl:
Deocamdata este masiv dar cuminte, infloreste chiar acum, un trandafir ciudat, la fiecare val florile au fost diferite ca forma.
 

bebe Iris

Active Member
:) Bine zice Claudelu'...ba vreti sa urce, ba sa ramana mic...ba sa umple spatiile cat mai bine, ba sa nu se intinda deloc :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Si sa fie parfumati si sanatosi si daca se poate sa infloreasca si la umbra .... asta ar fi o minune :marfa:
Eu l-am vrut pe Leonardo ca urcator initial dar l-am luat si dupa ce mi-a zis Caramell ca n-o sa-l pot urca in ideea ca-l las sa se imprastie ... da' n-am loc sa se imprastie chiar atat de mult, mai cu masura asa ... :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Am sunat azi la Coral si mi-au spus ca cel tarziu in saptamana 16-20 septembrie actualizeaza stocul pentru livrari in aceasta toamna. Sa vedem ce ne prezinta si ei.
 

nicol

Member
In comanda de toamna de la Petrovici, eu si Roxanici am primit doi butasi firavi de Cynthia Brooke. Roxanici, cum a evoluat Cynthia la tine? La mine s-a dublat ca dimensiuni si a facut vreo trei randuri de flori, cate una-doua. Acum are iar boboci. :D
 
nicol a spus:
In comanda de toamna de la Petrovici, eu si Roxanici am primit doi butasi firavi de Cynthia Brooke. Roxanici, cum a evoluat Cynthia la tine? La mine s-a dublat ca dimensiuni si a facut vreo trei randuri de flori, cate una-doua. Acum are iar boboci. :D
Bravo :clap: ma bucur pentru tine! Al meu l-am crezut mort nu mai avea nimic viabil la suprafata si m-am gandit sa-l scot sa fac loc altuia si stupoare :eek: facuse radacini subtiri si avea calus pe scobitoarea aceea de radacina care-i ramasese. Bineinteles ca dupa mutare nu a mai supravietuit, era prea mult pentru el .Poate pui tu o fotografie sa-l vad si eu .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus