Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Trandafirul asta poate fi condus ca urcator ,e rezistent la boli ,creste relativ repede ,are un frunzis superb ,infloreste aproape contnuu,florile sunt rezistente si e usor parfumat .Desi culorille nu-s spectaculoase, e un trandafir de care sunt indragostita .

 

Roxana Peled

Active Member
Nu stiu ce sa zic gradinarito :gandit: , parca imi doream unul care sa nu fie alb sau aproape alb, in primul rand pentru ca am un Iceberg in imediata apropiere si in al doilea rand pentru ca peretele casei e crem si mi-as fi dorit un strop de contrast. Pana la urma poate ca nu e o idee rea nici asta cu New Dawn. Am auzit si eu plangeri legate de remontanta, Roxana de la gradina-bijoux vrea sa-l scoata :| , zice ca e un monstru cu inflorire practic unica.

Lelia, e frumos trandafirasul tau :D , cum il cheama? Faptul ca poate fi ghidat ca urcator inseamna ca o fi ajungand saracul si la cei 3,5-4 m de care am eu nevoie?
 

lelia

Well-Known Member
Nu stiu cum se numeste ,a fost cumparat drept altceva ,eu l-am taiat in fiecare primavara ,creste pana la 2 metri pana in iunie .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In cartea lui Alan Tichmarsh, Growing Roses, Allistar Stella Grey deschide lista recomandarilor la Climbing and Rambler Roses. Eu m-as mai gandi la el. ;-)

Restul recomandarilor lui (iti pun lista celor care se inalta peste 3m, poate din 50 gasesti unul care sa-ti placa :rofl:). Unii au inflorire unica.

Cataratori
Allistar Stella Grey 5m
A Shropshire Lad 3m
Cecile Brunner 5m
Compassion 3m
Crimson Glory 5m
Etoile de Hollande 6m
Golden Showers 3m
Iceberg 3m
Lady Hillingdon 5m
Maigold 4m
New Dawn 3m
Mme Alfred Carriere 6m
Mortimer Sackler 3m
Ophelia 4m
Pink Perpetue 5m
The Generous Gardener 3m
The Prince's Trust 3m

Rambleri:
Alexandre Girault 6m ~ repeta inflorirea (R)
Alberic Barbier 8m (R)
Adelaide d'Orleans 5m
Albertine 6m
American Pillar 4m
Crimson Shower 5m (R)
Kiftsgate 15m :)
Bobbire James 10m :)
Felicite Perpetue 5m
Francis E Lester 5m
Ghislane de Feligonde 3m (R)
Paul Noel 4m (R)
Kew Rambler 6m
Goldfinch 5m
Malverrn Hills 3m (R)
Paul's Himalayan Musk 10m
Phyllis Bide 5m (R)
Rambling Rector 6m
Snow Goose 3m (R)
Veilchenblau 5m
The Garland 5m
Wedding Day 10m


Ei? Acum ai de unde alege? :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pe A Shropshire Lad si Generous Gardener ii am eu, s-au facut ,intr-adevar, doua dihanii desi sunt in ghiveci.
Si Veilchenblau a avut o crestere impresionanta in ghiveci dar pentru asta trebuie sa gasesti un loc mai umbrit ca sa aiba o culoare frumoasa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Cu placere!

Maria este ok lista, dar scoate din ea Golden Showers si Iceberg ca acestia se pot cumpara ieftin si de la noi.
 

belisima

Well-Known Member
are cineva iceberg climber?ma frustreaza si pe mine urcatorii lenesi,si nu stiu ce sa pun pe o pergola,as incerca cu iceberg ,daca tufa e asa infloricioasa,poate si urcatorul e la fel....
 

belisima

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Pe A Shropshire Lad si Generous Gardener ii am eu, s-au facut ,intr-adevar, doua dihanii desi sunt in ghiveci.
Si Veilchenblau a avut o crestere impresionanta in ghiveci dar pentru asta trebuie sa gasesti un loc mai umbrit ca sa aiba o culoare frumoasa.
gradinarito...dahanii am si eu,dar flori...ioc :eek: ori sunt eu prea pretentioasa?!A Sropshire Lad infloreste toata vara?
 

Roxana Peled

Active Member
belisima a spus:
are cineva iceberg climber?ma frustreaza si pe mine urcatorii lenesi,si nu stiu ce sa pun pe o pergola,as incerca cu iceberg ,daca tufa e asa infloricioasa,poate si urcatorul e la fel....
Caramell are urcatorul si din poze parea destul de dispus sa urce :rofl:
Eu am si urcator (sper) si neurcator dar sunt amandoi in primul an si nu prea imi dau seama de diferenta, au amandoi peste un metru si intr-adevar infloresc fara oprire :indragostit:
 

belisima

Well-Known Member
pai daca e si el dispus,il mai ajutam si noi si poate chiar se urca :rofl: pe gardul ala mai am si rosarium uetersen care a fost f mic la plantare,credeam ca a murit pana am zarit o floare pe jos,m-am speriat putin de descrierea facuta pe forum,referitor la crestere, dar ma gandesc ca pot convietui amandoi :giggle:
 

belisima

Well-Known Member
clematite a spus:
belisima a spus:
are cineva iceberg climber?ma frustreaza si pe mine urcatorii lenesi,si nu stiu ce sa pun pe o pergola,as incerca cu iceberg ,daca tufa e asa infloricioasa,poate si urcatorul e la fel....
:oops: De asta ce spui?
Este CREME, Hibrid Canina de Geschwind, de zona 2
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.233416

Il cunoaste cineva?
maria,e la tine in lista?problema e ca pe help scrie ca face flori toata vara,dar pentru mine o floare-doua,nu inseamna "flori".seamana cu un rambler necunoscut al meu,care are flori roz,asta de bine-de rau,face flori,acum de exemplu e plin,chiar o sa ii fac o poza.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus