Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lacrimioara

Member
Imi doresc trandafiri care fac tufa mare cu tije arcuite care se sustin singure (" ca si trandafirii salbatici "este dorinta sotului ) cu flori mari care repeta inflorirea . Deocamdata i-am gasit pe Ghislaine de Feligonde, Angela , poate si pe Souvenir du Dr Jamain il pot lasa de capul lui. Ma puteti ajuta cu alte nume ?
 

belisima

Well-Known Member
am pozat tufa mea de summer song din butas mic pus in toamna,sper ca se vede printre buruieni :mrgreen: a avut deja 3 flori si inca are cativa boboci
 

Luciana35

Member
E tare harnicut Summer song-ul asta la tine. Eu am avut un butas de la Carla si in prima faza s/a prins dar acum e clar ca nu ii place ceva, si mi-e tare frica sa nu moara :(
Au inflorit si la mine 2 din cei 7 cumparati in primavara de la Tuincentrumlottum: Amber Abundance si BlueforYou
 

Marie

Member
lucia2002 a spus:
Mie imi pare ca seamana mai mult cu Heritage.
De unde l-ai luat?
Nu mai stiu, dar pe eticheta era trecut Auscot. Si in primavara nu l-am luat pe A. Darby, crezand ca il am in gradina. :x

Credeti ca e Sombreuil?
 

Marie

Member
E super-bine! Am crezut ca l-am pierdut, dar se pare ca l-am plantat in alt loc (sau Eden rose s-a transformat in Sombreuil :) )
 

gabriela61

Member
of sa treaca problemele astea ale mele ca aveti asa trandafiri frumosi ..ma uit prin gradinile voastre si ma minunez cit sunt de frumosi
 

laural

Well-Known Member
Ieri am fost in camp.....unde intre randurile de pomi am plantat in toamna si butasi de trandafir :D . Oare cand ar trebuii sa le scot peturile ? Precizez ca sunt fara dop :) Multumesc
 

laural

Well-Known Member
De fapt povestea lor e asa...i-am plantat in toamna in fata blocului, in dreptul geamului unui vecin, in primavara dansul a dorit sa amenajeze acolo gazon ( deocandata nu a fcaut nimic :) ) si mi-a spus sa scot butasii :( , asa ca i-am luat pe toti si i-am dus in camp. Din 30 de butasi, aprox 5-6 aveau radacini, la ceilalti se vedea ca atunci se pregateau, saracii :cry: . Dupa tratamentul asta am crezut ca o sa ii pierd pe toti, dar marea majoritate s-au prins :dans: . In camp era platat grau, cred ca asta a fost norocul meu si al lor, ca le-a tinut umbra, altfel cu caldurile din Mai :roll: Multumesc Geo, asa ma gandeam si eu sa le scot petul :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus