Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nicol

Member
Sunt aproape sigura( proportie 98%) ca mai am un ousor kinder, de data asta de la Petrovic, comanda de toamna trecuta. Este vorba de Spirit of Freedom. Are un boboc gata sa se deschida. Bobocul respectiv are o culoare galbui- portocalie. Seamana f bine cu bobocii de la CHarles Austin, plantat la trei pasi distanta. :( Pe HMF, bobocii de la Spirit of Freedom sunt aproape rosii. Il are cineva pe cel real???
In cazul asta, ajung la trei kindere pe comenzile din toamna trecuta... :cry: :cry: :cry: ... si ce-o mai fi!!!!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Rose si Belisima, aveti niste trandafiri de vis! :visator:

Nicol, asteapta pana se deschide, poate totusi este ce trebuie. Iar culoarea englezestilor este destul de schimbatoare. Va fi destul de usor sa-l recunosti pe Spirit of Freedom dupa multitudinea de petale.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumosi! New Down arata extraordinar. Atat de mic si plin de flori. Th galben are prea multi boboci pentru un th. Mai degraba e vreo floribunda.
 

nicol

Member
nicol a spus:
Sunt aproape sigura( proportie 98%) ca mai am un ousor kinder, de data asta de la Petrovic, comanda de toamna trecuta. Este vorba de Spirit of Freedom. Are un boboc gata sa se deschida. Bobocul respectiv are o culoare galbui- portocalie. Seamana f bine cu bobocii de la CHarles Austin, plantat la trei pasi distanta. :( Pe HMF, bobocii de la Spirit of Freedom sunt aproape rosii. Il are cineva pe cel real???
In cazul asta, ajung la trei kindere pe comenzile din toamna trecuta... :cry: :cry: :cry: ... si ce-o mai fi!!!!!
acum sunt sigura in proprtie de 100% ca nu e Spirit of Freedom. Azi s-a deschis floarea. Culoarea crem - galbui si nici vorba de multitudinea de petale a lui Spirit... Poate reusesc ceva mai tarziu sa-l fotografiez.
 

cristinaf

Well-Known Member
nicol a spus:
acum sunt sigura in proprtie de 100% ca nu e Spirit of Freedom. Azi s-a deschis floarea. Culoarea crem - galbui si nici vorba de multitudinea de petale a lui Spirit... Poate reusesc ceva mai tarziu sa-l fotografiez.
Am sa incerc sa pun la prins daca vrei, si daca reusesc, ai sa-l ai pe Spirit of Freedom. :D
Ca si pe mine m-a enervat la maxim cand s-a intamplat sa primesc altceva, stiu cum e. :aoleu:
 

nicol

Member
cristinaf a spus:
nicol a spus:
acum sunt sigura in proprtie de 100% ca nu e Spirit of Freedom. Azi s-a deschis floarea. Culoarea crem - galbui si nici vorba de multitudinea de petale a lui Spirit... Poate reusesc ceva mai tarziu sa-l fotografiez.
Am sa incerc sa pun la prins daca vrei, si daca reusesc, ai sa-l ai pe Spirit of Freedom. :D
Ca si pe mine m-a enervat la maxim cand s-a intamplat sa primesc altceva, stiu cum e. :aoleu:
:hug: Mersi! :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba se compara, Marie, sunt frumosi! Nu se pune problema sa se compare cu altii, chiar si cea mai modesta floare sau trandafir, ca e vorba de ei, e ceva frumos, e un dar nepretuit pentru cine le iubeste :D
Poate pui si niste nume la ei!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am dat peste un articol despre parfumul trandafirilor si am gasit o chestie extrem de interesanta si anume faptul ca foarte multi trandafiri au parfum diferit al petalelor si staminelor :eek: Voi stiati chestia asta? Maine ma apuc sa-i jumulesc, sa miros separat petalele si staminele :)
Citez din articol: ( Atasez si linkul articolului complet pentru cei interesati)

"Apart from the Synstylae many other roses produce a fragrance in their stamens, which is often quite different to that of the petals. One of the most remarkable is the widely grown ‘Roseraie de l’Haÿ’ in which the typically sumptous Rugosa fragrance of the petals contrasts with the fresh cucumber-like smell of the stamens. Incidently, this combination of smells is used also by perfumers. In R. gallica officinalis , as the flowers mature, the pure Old Rose fragrance produced by the petals gives way to a light musk note, coming from the stamens"

http://www.historicroses.org/index.php?id=38
 

Marie

Member
Multumesc fetelor! Sunt aproape Rose, doar ca nu sunt prea vorbareata :D
Randul 1:Barcelona
randul 2: Anny Duperey
randul 3: Heritage
randul 4: Monika
Randul 5: Sombreuil
randul 6: Angela
apoi: Madame Isaac Pereire, Sissi, mini, necunoscut

Am corectat denumirile.
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Mi-ai luat vorba din gura :rofl:
Tocmai ma pregateam sa scriu ca seamana mai mult cu Heritage cand ... am citit comentariul tau :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus