Discutii depre Iazuri si constructia lor.

Yanquapin

Member
Azi am scos afara in bazine Macropodus opercularis si specia tropicala M. spechti (Vietnam). M. ocellatus "Yangzi" erau demult in hardaul lor, iar carasii au stat iarna afara. Acum vreo 2 saptamani am scos si Corydoras paleatus.
Tot azi am pus afara si toti guppy. Foarte fericiti!
 

cri_cri

New Member
Am reusit si eu sa termin amenajarea iazului pe 2008. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Fata de anul trecut l-am adancit cu vreo 30cm si am mai cumparat o pompa cu care am amenajat o mini-cascada (am cautat un ghiveci din care sa curga apa, dar n-am gasit, asa ca am apelat la un manunchi de lemne pentru a masca furtunul). Am mai gasit in Baumax niste rate din ceramica foarte reusite, dar care din pacate nu plutesc asa ca stau rezemate pe marginea iazului. Pe marginea lacului a aparut si o micuta broasca testoasa si ea din ceramica. Din pacate la capitolul plante iazul sufera si anul asta. In afara de doua plante cumparate de la magazinele pentru pesti, din care una a murit deja nu am nimic. Tot ce am gasit in Metro (locuiesc in Sibiu) erau niste nuferi amarati care aratau ca dupa razboi. Totusi, chiar si in aceste conditii, apa din iaz rezista destul de bine, nu s-a inverzit deloc, atata doar ca nu mai este la fel de limpede ca la inceput. Vreau neaparat sa bag niste crapi koi. Am cautat pe net si am gasit o balta langa Dumbraveni, jud Sibiu, iar pe un formul scria ca pretul unul exemplar de 10-12 cm este 10lei, ceea ce mi se pare foarte avantajos. Sper ca in urmatoarele 2 saptamani sa am pestii si atunci iazul sa capete si viata.
Iaz 2007:
http://s266.photobucket.com/albums/ii248/cri_cri_photo/
Iaz 2008:
http://s266.photobucket.com/albums/ii24 ... _cri_2008/
crapi koi:
http://youtube.com/watch?v=w-GHSk3-MSg
 
Buna. Ma chinui si eu cu un mini-mini iaz. Am reusit sa fac ceva dar nu prea am ce pune in el. Ma ajutati cu ceva idei? Dar cu ceva plante, pesti 1-2 contra cost)? O sa fiu trimis la vanzari-cumparari!
 

iza1202

Member
kristina_racoasa a spus:
In zona noastra (de deal) sunt cateva lacuri prin fanete. Oare gasesc acolo ceva plante?
Kristina, citeste cu rabdare acest topic si vei gasi strecurate multe din raspunsurile tale. De exemplu exact la pag 1 este descris un iaz cu plante din natura, asa ca poti incerca sa cauti si tu in lacurile din zona ta. Mai poti citi si aici pareri http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... 14&start=0 despre un furnizor de plante acvatice. Deasemenea tot in acest topic cineva a spus ca si-a procurat pestii dintr-un magazin acvaristic. Si, cel mai important, poate iti vei da seama ca trebuie sa-ti alegi plantele si pestii in functie de conditiile oferite de iazul tau. Iti doresc mult succes!
 

Yanquapin

Member
Kristine sunt multe, dar Racoasa e unica, de aia am folosit partea a doua a nick-ului.
Pesti care suporta si 10 grade- in ideea ca vrei sa-i scoti cat mai tarziu, dar sa aiba si aspect exotic:

Puntius conchonius
Tanichthys albonubes- "Cardinal" (de munte, sa nu sara de 25 grade!)
Xiphophorus helleri
Corydoras paleatus
Macropodus opercularis (nu cu alti pesti, dar cel mai bun de apa mica si calda)
 
Am citit de doua ori si mi-am cam facut o idee despre ce imi trebuie. Problema este ca de unde sa le iau. Dupa cum am scris(cred) nu sunt dintr-un oras, ci traiesc la tara iar cel mai aproape oras(Focsani) este la 70 km. Si nu stiu nici un magazin specializat. Este doar o persoana care vinde pesti in piata si nu ma poate ajuta cu mare lucru. De aceea , apelez la bunatatea voastra si incerc sa cumpar si eu 1-2 pesti care sa reziste si la temperaturi mai scazute si ceva plante acvatice. Cred ca s-ar putea trimite prin curierat rapid. Yanquapin ai putea sa ma rezolvi cu pestii(si unul poate sa fie,doar sa aiba baietelul meu ce sa priveasca)? Va rog! Ajutati-ma! Astazi am fost si am cautat cateva plante pe la niste lacuri. Nu am gasit mare lucru. Ceva papura foarte mare si niste plante cu frunza lata. Le-am pus eu in balta mea dar nu a iesit mare lucru. Apa s-a murdarit si am fost nevoita sa o schimb(de fapt sotul), si sa vad ce o sa iasa pana la urma. Daca ma puteti ajuta(contra cost) as fi foarte bucuroasa. Iar daca puteti sa trimiteti ramburs prin posta ar fi si mai bine. Nu stiu cu pestii cum ar putea fi trimisi , dar cred ca se poate gasi o modalitate. Gata, am scris destul. Astept raspuns!
 

Yanquapin

Member
Unde anume locuiesti? Presupun ca e racoare la voi, deci cel mai potrivit ar fi cardinalul, din rauri racoroase in sudul Chinei. E foarte mic (4 cm), dar e activ si la 10 grade. Vrea curent de apa moderat intr-o parte a bazinului. Cauta Tanichthys albonubes si vezi daca-ti place.
Ce volum are bazinul?
 
Daca altceva nu merge.... e bun si asta. Partea mai adanca a bazinului are 60 x 60 x 40(L x l x H). Zona e cam racoroasa. E aproape de Soveja, Vrancea.E o zona de deal, dar satul meu se afla intr-o depresiune. Ai asa ceva? ce pret au? Cati incap in acest volum de apa(1,44 mc)? Nu prea este colorat(pestele). Dar banuiesc ca in apa se vede altfel fata de poza(e mai lucios in razele soarelui). Ceva plante?
 

Cristiana

Member
Kristina, pestisorii astia sunt simpatici, dar pregateste-te sa investesti intr-o instalatie de filtrare eficienta, altfel n-o sa-i vezi prea mult. Si eu am dorit niste crapi Koi, dar cand am citit cata mizerie fac, si cat le place sa rascoleasca fundul bazinului, mi-a trecut, si acum chiar nu-mi lipseste sa investesc intr-o pompa de filtrare pentru cei trei metri cubi ai iazului.

Vezi ca ai apreciat gresit cubajul bazinului tau, ai vreo 0.15 mc.

Cu apa, stai linistita, e normal sa se murdareasca la fiecare manevra, dar se limpezeste singura. Operatiunile de schimbare a apei nu fac decat sa o destabilizeze.
 

Yanquapin

Member
pregateste-te sa investesti intr-o instalatie de filtrare eficienta
Nu e nevoie pentru pestii astia! Au 4 cm! O pompa tip "powerhead" de 12W, cu un simplu burete, rezolva usor cei 150 l. Cu plante- si mai simplu. Frigul si bazinul mic fac pestele asta perfect pentru tine, alegere mai buna nu vad. Sunt draguti cand strabat bazinul in grupuri. Ai putea sa tii lejer 50 (iei initial vreo 10, si se inmultesc ei).
Sunt ciprinide americane mici mai frumos colorate si mai rezistente, dar cine le are :( ??
 

Yanquapin

Member
Racoaso, am vazut pompe Aquael la Cora (am uitat pretul exact...), pentru 100-150l si 150-250 l, la max. 50 respectiv max. 60lei. Daca vrei, iti iau eu- iti trimit nr meu de cont si pretul exact, plus posta. Mi-e in drum Cora, asa ca nu va fi greu pentru mine.
A propos, si eu am un rac (unicul ramas din 4- unul mort de cald vara trecuta, 2 ucisi de el :(... astia se lupta mereu)- e un rac de mlastina din Louisiana, micut (10 cm) si mai rezistent la caldura decat racii nostri.
Cati raci oi avea tu de te chemi racoasa :rofl: ?
 

crisili

Member
Uau raci :idea: ... la ei nu ma gandisem. Sunt greu de intretinut? Ar merge unul si in iazul meu minuscul? Poate ramane afara peste iarna? Yanquapin ne spui mai multe despre raci te rog?
 
Yanquapin a spus:
Racoaso, am vazut pompe Aquael la Cora (am uitat pretul exact...), pentru 100-150l si 150-250 l, la max. 50 respectiv max. 60lei. Daca vrei, iti iau eu- iti trimit nr meu de cont si pretul exact, plus posta. Mi-e in drum Cora, asa ca nu va fi greu pentru mine.
A propos, si eu am un rac (unicul ramas din 4- unul mort de cald vara trecuta, 2 ucisi de el :(... astia se lupta mereu)- e un rac de mlastina din Louisiana, micut (10 cm) si mai rezistent la caldura decat racii nostri.
Cati raci oi avea tu de te chemi racoasa :rofl: ?
Multi, foarte multi. :rofl: Chiar merg racii? Nu fug din balta? Poti sa pui pompa cu ramburs.
 

Yanquapin

Member
Au nevoie de mult oxigen, ca pestii. Nu fug din apa, numai sinucigasii.
Nu cred ca racul mic, Procambarus clarkii, poate suporta ierni aspre in bazin- in natura e altceva, au locuri de iernat pe alese. Daca umbli la temperatura, sa fie peste 5, ar merge.
Racul nostru tine la apa mai rece, dar e mare si sensibil la caldura. Merge in bazine mari.
Omnivori- de la alge la pesti morti. Canibali fara limite, deci locuri de ascuns peste tot: crengi, pietre, plante etc. Se lupta si cel invins e mancat; daca sunt si flamanzi, in final nu poate fi decat unul: Duncan McLeod from the Clan McLeod. Cunosc un caz cand din vreo 30... restul il stiti ("it can be only one...")

Racoasa- nu pot folosi varianta ramburs din cauza unor chestii nerezolvate cu nr casei- practic nu am inca adresa ...
 

Yanquapin

Member
Poti, dar in linii mari, asigura 100l pentru fiecare adult. Daca subdimensionezi, vei avea probleme serioase cu mentinerea echilibrului.
Cu filtrare puternica mai poti trisa, desigur, dar presupun ca tinzi spre ceva cat mai stabil in mod natural, sau cu un minim de interventie.
Nu sunt doar mari consumatori, dar deranjeaza si substratul in permanenta, pot roade plante etc. Asa ca alege plante robuste si nu permite incalzirea bazinului peste 25- in cel mai rau caz sa atingi 25! Nu ca nu ar suporta pestii, dar consumul de oxigen este mare, plus ca scade oricum cantitatea pe masura incalzirii. Bazinul amplasat la semiumbra, sau umbrit prin plantari- as opta pentru ceva cu frunze persistente- Buxus, Euonymus etc; bambusi, trestii sau orice plante care sa nu umple bazinul de frunze, toamna.
 

mihai_c

Member
Eu am 2 carasi relativ mari (10 cm) intr-un bazinu cu volum de 90 litri. E deja al 2-lea an si nu am folosit filtre sau alte minuni. Le dau doar mancare dar destul de putin, restul isi gasesc ei. Sunt carasi Comet, de exterior nu din cei de acvariu care sunt sensibili la frig. Stiu unde erau de vanzare cu 20 lei bucata, voi trece sa vad daca mai au si iti spun daca te intereseaza. Am in albumul de plante ceva imagini cu bazinul in care se vad si carasii.

bibacj a spus:
Carasi aurii pot pune intr-un mic iaz din curte?
 
Sus