Discutii depre Iazuri si constructia lor.

bibacj

Member
Yanquapin de sfaturi legate de transport as avea si eu nevoie vreau sa ii mut cam 175 km si chiar ma gandeam cum trebuie sa procedez.
 
Nu tin neaparat sa am carasi. Ci doar ceva mai rezistent. Oricum, in toamna o sa ii iau intr-un acvariu. In Bucuresti se gasesc? Daca ti-as trimite bani ai putea sa-mi trimiti pe un microbuz pana la Focsani?
 

Yanquapin

Member
Bibacj- cand e transportul, ce specie, cati pesti, ce dimensiuni, temperatura in timpul deplasarii, timpul de la "impachetare" pana la noul bazin/acvariu?

Kristina- nu prea am timp, dar mai vorbim.
 

crisili

Member
Yanquapin a spus:
Crisili, nu sunt Comet, aceia au coada mai lunga. Astia sunt "common goldfish".
Incepusem eu sa am ceva banuieli cand am citit mai mult despre ei. Probabil m-au vazut mai nestiutoare si au zis ca merg si astia. De fapt nici nu ma deranjeaza atata timp cat rezista si sunt fericiti la mine in bazin. Si deocamdata se pare ca le place. Eu am pus in bazin ceva pietre mai mari si ma gandeam sa le scot daca pun pesti dar vad ca le place tare mult sa faca ture pe sub pietrele mele asa ca ma gandesc sa le las asa chiar daca in felul asta nu ii vad asa des pe cat as vrea. Azi noapte a plouat zdravan pe la noi dar se pare ca le-a priit. De dimineata zburdau prin bazin :) . Banuiesc ca v-ati dat seama deja ca sunt in stare sa stau ore intregi langa bazin ca sa ii zaresc din cand in cand.
Yanquapin ce sfaturi imi mai dai? Cat sa le dau de mancare? Am primit niste bobite rosii ca si mancare pentru ei (sunt cam mari si am impresia ca nu le pot inghiti intregi asa ca le mai zdrobesc eu). Scrie pe ele ca sunt speciale pentru carasi ca sa le intensifice culoarea. Ma gandesc ca trebuie sa le dau dimineata si seara nu? Cam cate bobite?
Sa ma astept sa tulbure apa? M-ai cam speriat cu expresia de porci...
Te rog ... orice sfat e binevenit pentru un incepator ca mine.
 

Yanquapin

Member
Daca ai cerut expres carasi Comet, ti-au dat "Comet"!
Boabele alea or avea ceva caroten; incearca sa le inmoi cateva ore- vezi cat e necesar, fara sa ajunga sa se dezagrege in apa. Poti sa le dai purici (dafnii, ciclopi) uscati, inima de vita rasa, practic orice hrana de pesti. Evita tubifex, sunt scumpi, greu de mentinut daca nu te pricepi, si riscanti (aduc boli+paraziti). O data pe zi, cat consuma in 5 minute, e destul.
Pestii pot sta si o saptamana nemancati, si doua, si mai mult- spun asta e ca sa nu faceti excese cu hranirea, nu ca sa-i lasati nemancati. O zi sarita din cand in cand nu dauneaza, numai sa nu fie pesti care ar alege sa se autoserveasca din colegii de bazin. Nu e cazul carasilor.
 

bibacj

Member
Yanquapin a spus:
Bibacj- cand e transportul, ce specie, cati pesti, ce dimensiuni, temperatura in timpul deplasarii, timpul de la "impachetare" pana la noul bazin/acvariu?

Vreau sa ii mut cam peste o luna sunt 2 carasi aurii bob de orez cam de 5 cm fara coada si 2 mai mici care au 3-4 cm si corpul alb. Transportul va dura cam 3-4 ore.
 

George

Member
Inca n-am facut rost de crapi Koi dar am mai bagat inca vreo 10 carasi de balta cu coada putin potocalie(nu le stiu denumirea). Pare sa le mearga bine si se vad doar seara, ies la suprafata cand arunc de mancare.
 

Yanquapin

Member
Asta nu e mare lucru, credeam ca ai ceva monstri!
Merge in 2 pungi, cei mari separati de cei mici- 1 l/peste mare, 0,5/peste mic. Apa proaspata. Daca e foarte cald, ia niste recipiente PET cu apa inghetata si le mai pui in cutia in care tii pungile, sa tina rece. Ideea e sa nu creasca peste 25, ideal sa ramana la vreo 20. Nu-i hranesti cu o zi inaintea deplasarii. Totusi, drumul e rezonabil. Se fac transporturi lungi cu multi pesti, dar se pune oxigen etc. Nu vei avea probleme.
 

bibacj

Member
Atunci cred ca e mai complicat cu legatura Cj - Vrancea... Daca gasesti o solutie mi-ar face placere sa te ajut.
 

crisili

Member
George e superb iazul tau. Cel putin sezlongul acela amplasat acolo e .... bestial. Totusi am observat ca apa este foarte tulbure. E din cauza pestilor? Mihai si in pozele tale am vazut ca apa era tulbure. Asa e tot timpul sau se mai limpezeste?
De cand am introdus cei trei "muschetari" de pestisori ai mei am observat ca si apa mea e un pic mai tulbure. E adevarat ca a plouat si sper ca asta sa fie cauza. Nu prea ma incanta ideea de a avea apa asa tulbure tot timpul. Ce imi puteti spune despre subiectul asta?
Yanquapin, multumesc frumos pentru sfaturi.
Kristina, nu dispera. Ne mai sfatuim, ne mai gandim si gasim o solutie si pentru tine pana la urma. Poate pana atunci ai putea sa pui niste pestisori comuni ce gasesti prin apele de la voi. Macar sa miste ceva in apa pentru baietelul tau. Oare daca hranesti carasi normali cu mancare din asta pentru intensificarea culorii nu se coloreaza si ei? Nu dati cu pietre daca am spus o mare tampenie sunt si eu mai miculuta si mi-am lasat imaginatia sa zburde un pic :oops:
 
Multumesc pentru incurajari! Eu am acasa un carasel normal,dar de cand am plantat cetava fire de verdeata in bazin, nu l-am mai bagat acolo. sa il mai pun oare? Nu va face ravagii? Oare imi trebuie pompa de filtrare?
 

George

Member
Ai dreptate Crisili, apa s-a tulburat destul de mult in ultimul timp. Din pacate nu se vad nici pestii si nici fundul lacului. Mi-a recomandat Cristiana o solutie ptr limpezirea apei dar n-am gasit la niciun pet-shop din Ploiesti. Trebuie sa gasesc o modalitate de a o limpezi cat mai curand. Am probleme si cu broastele care s-au inmultit ca dupa ploaie, problema cea mare este ca si-au depus si oua, si sa vezi cati mormoloci voi avea peste cateva zile.
 

mihai_c

Member
crisili a spus:
George e superb iazul tau. Cel putin sezlongul acela amplasat acolo e .... bestial. Totusi am observat ca apa este foarte tulbure. E din cauza pestilor? Mihai si in pozele tale am vazut ca apa era tulbure. Asa e tot timpul sau se mai limpezeste?
Nu inteleg de ce sunteti asa disperati cu tulburarea apei, e bazin de gradina nu parau de munte, nici acvariu. Pentru apa foarte limpede trebuie chimicale, filtrare foarte puternica iar echilibrul creat este foarte fragil.

George, daca vrei apa limpede crapii Koi nu sunt o solutie foarte buna mai ales ca ai si un bazinu destul de mic.
 

crisili

Member
Iarta-ma Mihai, nu am vrut sa te supar. Doar ca mie imi place mult sa vad pietrele si acum si pestisorii prin apa. Nu as vrea sa folosesc nici un fel de substante chimice si de aceea sunt asa disperata cum vad ca se tulbura un pic apa :oops:
 

Cristiana

Member
Daca sunteti draguti, ajutati-ma si pe mine sa identific "salatele" cumparate ieri, si sa ma lamuriti pe unde ar trebui sa sada in iaz:
 

mihai_c

Member
Instaleaza un filtru :mrgreen:

crisili a spus:
Iarta-ma Mihai, nu am vrut sa te supar. Doar ca mie imi place mult sa vad pietrele si acum si pestisorii prin apa. Nu as vrea sa folosesc nici un fel de substante chimice si de aceea sunt asa disperata cum vad ca se tulbura un pic apa :oops:
 
Sus