Digitallis

sicora fabian

Active Member
Edel, le-ai lasat sa infloreasca? Pentru ca seamana putin la frunza iar semintele se deosebesc bine.
Poti sa le semeni, Mymo.
Asa-i, sunt trecute la bienale, dar le-am avut in gradina 4 ani, abea apoi au disparut.
 

sicora fabian

Active Member
Infloresc incepand cu al doilea an, cam de pe la jumatatea lui mai pana pe la jumatatea lui iunie. Le repici la toamna cam la 40 cm una de alta, fac niste rozete mari!

Bine, astea-s cu vreo doua saptamani inainte de a inflori, s-a ridicat tija si s-a "disipat" rozeta de frunze.
 

aleynad

Active Member
Moderator
incep sa infloreasca :dans: :dans:
anul acesta am 4 tufe imense :D si se pare ca una va fi alba/crem, in rest celelalte sunt roz
 

ghia_don

Active Member
victoria222 a spus:

Digitallis inflorit la maxim. Din toate plantele asta mi-a inflorit cel mai tare, si e micut si el. Nu stiu ce nu le-a placut. Asta e in semiumbra, dar am plantati si in umbra si in plin soare si au facut flori foarte mici. Poate mai fac odata la anul, desi am auzit ca mor dupa ce infloresc. Cine imi poate spune?
Gabiuta a spus:
Nu dispar,sunt plante care se autoinsaminteaza dar nu suporta seceta,solul trebuie sa fie permanent umed ,le place mai mult semiumbra si trebuie taiate florile uscate pentru a inflori din nou.Este bine ca sa se desparta tufele toamna ,odata la doi ani,pentru o reintinerire.
Sunt frumoase mai ales ca oaze de culoare in gradina.
alfa a spus:
Si mie imi plac foarte mult! Din plantutele cumparate mi-a trait doar unul singur :(
Rami11 a spus:
elenafles a spus:
Si mie imi plac dar n-am reusit niciodata sa am acesta planta . In fiecare an am semanat dar nu a rasarit nimic. :( iar rasad nu am gasit.
 

fixpix

Active Member
Wow. Infloriti deja? Tre si io sa verific maine. Cu vremea nasoala, n-am fost la gradinutza deloc sapt. asta.

Elenafles.... cum nu ies. Mie imi ies din semintele scuturare. Tot le raresc...
 

gabrielais

Active Member
De-a dreptul minunati Eli!!!

Fix, sa stii ca nici la mine nu ies... :x nu le-o fi placand ceva semintelor..ca de vreo 3 ani pun si nu ma aleg nici macar cu o planta!! :( Dar de anul acesta am renuntat!! Ma dau batuta...asa imi ramane mai mult loc pentru irisi.. :)
 

gabrielais

Active Member
La mine merge de minune amenintarea; le "promit" ca daca nu infloresc le dau la oameni sa le vanda in piata... :rofl: Culmea e ca infloresc... :) :rofl:
 

fixpix

Active Member
Daca vreti pot incerca sa scot pui. Ca asa stiu ca am mai multi decat am nevoie.
Daca vreti, si imi trimiteti adresele in timp util, luni dimi le pot pune la posta.

Si apropo... nu cred ca e dublu "L"
:rofl:
 

gabrielais

Active Member
fixpix a spus:
Daca vreti pot incerca sa scot pui. Ca asa stiu ca am mai multi decat am nevoie.
Daca vreti, si imi trimiteti adresele in timp util, luni dimi le pot pune la posta.

Si apropo... nu cred ca e dublu "L"
:rofl:
Calin, iti multumesc frumos pentru oferta, dar chiar nu mai vreau sa le dau nicio sansa. Imi place de ei, dar nu ma topesc..asa cum mi se intampla cu irisii de exemplu..asa ca pastrez loc pentru acestia, mai ales ca pare sa le placa teribil la mine... :wink:
 

ghia_don

Active Member
Eli, ce frumosi sint cei albi :D !!
La mine infloresc prima data..i-am semanat anul trecut
Deocamdata asta



Sint curioasa daca vor fi si alte culori..
 

presco

Active Member
Ce frumosi sunt. Imi doresc si eu de mult timp planta asta dar anul asta nu am apucat sa seman. In toamna merge semanat?
 

fixpix

Active Member
EU zic ca merge. Asa patesc eu. Vara/toamna cand tai tulpinile uscate se scutura semintele. FARA INTENTIE! Si rasar. Acuma... probabil tre si putina apa/ploaie dar eu nu am udat locul...
 
Sus