Digitallis

IZA

Active Member
Am primit in toamna rasad care a inflorit acum in primavara. Au trecut florile, s-au scuturat semintele si e plin de puisori.Din tija rupta dupa trecerea florilor, se vad lastari noi care cred ca vor face flori. Imi place planta. Sta destul de mult inflorita . Acum , eu cred ca plantutele astea mici rasarite vor creste pana la toamna destul si apoi in primavara viitoare vor inflori. Cornelia am vazut aceasta planta aici dar in putine locuri. :D
 

numauita

Member
Daca a-ti sti de cat timp imi doresc planta asta in gradina, anul trecut nu a rasarit deloc, anul asta am plantat in rasadnita si au rasarit mai multe dar acum mai am vreo 3 tulpinite mici care au supravietuit si cred ca peste putin timp o sa le transplantez in gradina.
Sper sa am succes de data asta.
Sunt atat de frumoase...
 
Am rezolvat problema. Am gasit seminte de digitalis in magazin. Le voi planta acum direct in gradina. Este vreo problema sau trebuie sa obtin intai rasaduri si abia apoi in gradina?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu zic sa incerci direct in gradina, astfel se va acomoda singur
mai ales ca s-a racorit vremea si nu prea mai e timp de rasaduri :D
 

ilinil

Member
Aveti Digitalis in gradina?

Am luat si eu seminte de la un magazin acum doua saptamani si ceva le-am si pus in pamant acum au cam 2 cm . Stie cineva cand trebuie rarite pt ca au iesit cam dese dar sunt foarte firave ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Aveti Digitalis in gradina?

ilinil a spus:
Am luat si eu seminte de la un magazin acum doua saptamani si ceva le-am si pus in pamant acum au cam 2 cm . Stie cineva cand trebuie rarite pt ca au iesit cam dese dar sunt foarte firave ?
Eu cred ca poti sa le raresti si acum. N-am avut digitalis ca de doua ori am semanat si nu a iesit nici un fir si m-am lasat pagubasa :) , dar eu am rarit rasadurile, in general, repede, ca sa le dau posibilitatea sa se dezvolte plantele ramase
 

alfa

Active Member
Ilinil, pune si poze sa vedem. Poti sa incerci sa repici 2-3 firicele si vezi cum le merge.
Dar ai gria cum le scoti. Trebuie sa le prinzi de frunzulite, nu de tulplina si cu un creion bagat sub plantuta o ridici usor, eliberand-o din pamant. Tot cu creionul ii gauresti un loc in pamant unde vrei s-o pui si o asezi cu grija in gaurica. Apoi apesi usor pamantul in jurul ei. Grija sa nu-i frangi tulpina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
alfa a spus:
Ilinil, pune si poze sa vedem. Poti sa incerci sa repici 2-3 firicele si vezi cum le merge.
Dar ai gria cum le scoti. Trebuie sa le prinzi de frunzulite, nu de tulplina si cu un creion bagat sub plantuta o ridici usor, eliberand-o din pamant. Tot cu creionul ii gauresti un loc in pamant unde vrei s-o pui si o asezi cu grija in gaurica. Apoi apesi usor pamantul in jurul ei. Grija sa nu-i frangi tulpina.

A, eu ma gandeam ca vrea sa le rareasca de tot, nu sa le replanteze...ca poate are destule si lasa doar cate plante are nevoie... Atunci s-ar putea sa fie prea devreme...sa fie prea fragede ca sa se prinda
 

Edelweiss

Active Member
Ce sanse sunt sa rasara Digitalis daca iei plic de seminte din magazin? Ultima oara am dat o gramada de bani pe un plic si am avut surpriza sa iasa regina noptii...nici macar 1 fir de degetel :(
 

alfa

Active Member
eu cred ca poti sa le mai lasi, ca sunt foarte mici. Dar vor trebui rarite, ca sunt foarte multe. Nu prea e solutie buna sa semeni in pahar atatea seminte. Trebuia intr-o tava. S-au lungit asa pentru ca nu au lumina destula.
Pentru ca inca nu vine destula lumina afara. Le-ai semanat cam devreme.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Ce sanse sunt sa rasara Digitalis daca iei plic de seminte din magazin? Ultima oara am dat o gramada de bani pe un plic si am avut surpriza sa iasa regina noptii...nici macar 1 fir de degetel :(

Edel, eu am cumparat anul trecut seminte de digitalis purpurea din Kaufland, mai precis seminte "Starsem"
Au rasarit toate cu brio :D
 

riana

Active Member
eu am primit plantute dar nu au inflorit in anul respectiv. abia anul urmator, si acum mai am doar o planta care e destul de batrana.
 

fixpix

Active Member
eu am avut...si cred mai am in gradina. acum vreo 2-3 ani am luat la plic, si a trecut multa vreme pana au ajuns sa faca rozeta.
florile abia anul urmator.
si apoi au mai dus-o pana in celalalt an. dar am obs. ca la umbra le merge mai bine.
la soare li s-au cam maronit frunzele.
dar flori tot au facut.
merg bine impreuna cu clopoteii, campanula medium.
au cam aceeasi prezentare, crestere, etc.
azi toamna am scos toti clopoteii, ca s-au uscat de tot dar cred ca s-au imprastiat seminte peste tot.
de degetei, nu stiu ce o sa iasa si cum.
 

aleynad

Active Member
Moderator
"Digitalis purpurea" e o planta bianuala, adica in primul an face doar rozeta de frunze, iar in anul urmator infloreste.
Daca ii priesc conditiile poate inflori si in al 3-lea an, dar mai slab. Apoi dispare, fiind o planta putin longeviva.
Si da, Caline, e o planta de semiumbra :D
 
Sus