Digitallis

zamfira

Member
Si eu am si inca o tufa e inflorita si acum
Le-am semanat anul trecut prin august , apoi mai in toamna le-am rarit si in vara asta au inflorit
La cea caree inflorita si acum, i-am tot taiat tijele cu flori ofilite si a dat altele .
 

sicamin

Member
Anul trecut am avut, dar anul acesta nu.In locul in care au fost plantati am depozitat materiale de constructie. :cry: Au fost de mai multe culori si taiam florile ofilite, sa infloreasca mai mult timp.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce pacat. Si nu poti sa pui din nou daca ai curatat acel loc? Banuiesc ca e destul de simplu cu obtinerea plantelor din seminte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am avut, obtinut din seminte puse direct in gradina.
Nu este o planta pretentioasa. Creste si se inmulteste cu usurinta. Si mai ales este perena :rofl: Coloritul ei inveseleste orice gradina. Fiindca anul asta l-am scos din motive obiective la anul voi pune din nou.
 

Luciana35

Member
Am cumparat si seminte de digitalis si va rog sa-mi spuneti daca infloresc in anul in care sunt semanate (am citit pe plic ca e planta bianuala)
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am in gradina, dar doar cu flori roz digitalis purpurea
si desi e planta de semiumbra, ai mei sunt cam in soare, dar vad ca nu au avut nici o problema. Mi-au inflorit f frumos!
In primul an face decat rozeta de frunze, florile apar in primavara urmatoare si se spune ca este o planta putin longeviva, asa ca dupa 2-3 ani, aveti grija sa opriti urmasi de la el, pentru ca va dispare.
 
Sus