Dicentra

mymo

Active Member
Eu spunem anul trecut ca sotul meu a smuls dicentra...a crezut ca-i buruiana in gazonul lui,dar ieri am descoperit ca,spre bucuria mea....a iesit saracuta cam schiloada dar..e bine :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
yellow rose a spus:
Nici nu stiam ca este planta asa dragalasa. Mi se pare neobisnuita desi este din soiul comun. Am pus-o 2 saptamani in casa, intr-ul pet cu pamant de flori si a inflorit in balcon. Apoi s-a aclimatizat imediat ce am transferat-o in gradina, chiar daca avea flori.
e foarte frumoasa ! sa-ti traiasca !
cind eram mica mama avea in gradina si eu aveam obiceiul sa culeg '' inimioarele '' :rofl: dupa citiva ani a disparut ! acum mi-am comandat una de la pominova ,si abia astept s-o primesc :dans:
 

yellow rose

Member
e foarte frumoasa ! sa-ti traiasca !
cind eram mica mama avea in gradina si eu aveam obiceiul sa culeg '' inimioarele '' Rad dupa citiva ani a disparut ! acum mi-am comandat una de la pominova ,si abia astept s-o primesc Dans
Multumesc! :D exact asta a facut azi nepotul meu- culegea inimioarele de zor pana l-a vazut bunica :giggle: Au scapat ca prin ureche. Merita asteptarea.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
A mea, plantat rizomul acum 3 saptamani, afara, are vreo 20 de cm si deja am vazut-o ca isi pregateste boboceii! :dans: Abia astept sa-i mangai inimioarele! :)

GAbi, imi pare rau de a ta! :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
yellow rose a spus:
e foarte frumoasa ! sa-ti traiasca !
cind eram mica mama avea in gradina si eu aveam obiceiul sa culeg '' inimioarele '' Rad dupa citiva ani a disparut ! acum mi-am comandat una de la pominova ,si abia astept s-o primesc Dans
Multumesc! :D exact asta a facut azi nepotul meu- culegea inimioarele de zor pana l-a vazut bunica :giggle: Au scapat ca prin ureche. Merita asteptarea.
:rofl: :rofl: :rofl: imi amintesc ca aveam o galetuta mica si le adunam acolo si pina cind mama si-a dat seama ce sa intimplat ,nu mai erau flori :)
yellow rose ! daca si nepotul tau practica culegera inimiorelor ,inseamna ca nu numai eu am avut boala asta :rofl: :rofl:
 

elipopa

Active Member
am comandat si eu la sieberz dicentra , am primit coletul ieri, nu arata prea bine, dar sper sa nu o pierd, are si o tija cu boboci florali, am sa postez poze cu ea inflorita!!!
am dat comanda si la seminte.de la inceputul lunii, dar nu am primit nimic pana in prezent, nici nu stiu daca mai merge plantata acum , cand altele sunt inflorite!!!
dicentra de la sieberz:
http://elipopa.sunphoto.ro/COMANDA_SIEBERZ/13841843
 

melimeli

Active Member
dicentra(inima lui Isus eu asa o stiam de la bunica)este cand nu rasare ,nu stiu de ce :?
bunica mea avea de cand eram eu copil(tinea un ciorchine de flori in cartea de rugaciuni,zicea ca ii poarta noroc)la un moment dat a disparut 2-3 ani eu umblam sa fac rost de de altul insa fara succes :( dupa care a rasarit din nou un singur an :? asta se intampla acum 5-6 ani aprox.
de atunci nu a mai rasarit :( in schimb anul asta acum cateva saptamani am primit de la nasa fiului meu 2 bucati de care sunt tare mandra :) .
 

mymo

Active Member
Si eu ma bucur ca n-a reusit al meu sot sa o smulga in totalitate :rofl: :

Musai trbuie sa i ingradesc ca sa nu mai patesc ca anul trecut.
 
Sus