Dicentra

fixpix

Active Member
Sapt trecuta am vazut si eu alba la Real dar erau uscate de numa. Nici o sansa de resuscitare :(
Altfel... mi-as fi luat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Apropos.... dicentra galbena si catzaratoare:

Dicentra macrocapnos
Dicentra scandens
Dicentra macrantha
 
Am plantat un bulb de dicentra in ghiveci. A crescut si vad ca a inceput sa formeze boboci. Ma gandeam sa scot ghiveciul afara. Stie cineva daca va fi afectata?
 

poxicuta

Active Member
Eu am Dicentra Alba
Dicentra Roz
Dicentra Burning Hearts (rosu inchis cu alb)
Toate stau in pamant in gradina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Georgy, daca o scoti afara acum, in mod sigur va fi afectata. Va trebui sa astepti pana cand temperaturile vor creste si nu vor mai cobora sub 0 grade nici noaptea. Deci prin mai poti sa o plantezi in gradina, intr-un loc mai umbros, si sa o lasi acolo
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am roz si rasare cam in aprilie ,alb am cumparat de vreo doua ori dar nu au rasarit au fost uscati :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Am primit un pui roz anul trecut, vad ca anul acesta nu a iesit nimic. Mai sper, daca ziceti ca luna asta ar trebui sa se vada ceva.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cele 2 tufe roz au rasarit si se pregatesc de inflorire, pe cea alba inca o astept sa rasara...sper ca nu a dat coltul :(
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Din ce am observat eu dicentra in timp dispare si nu stiu care ar fi explicatia eu am cateva bucati albe si roz tinere iar cea batrana de pe vremea soacrei mele intr-un an a disparut desi avea cam 1,5 m inaltime si cca 0,5m diametru.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu aveam una roz si una alba, niciuna n-a mai rasarit in primavara asta :( Si nu erau tufe batrane, aveau 2 ani :nu stiu:
 

veretregn

Active Member
Dicentra formosa. Am plantat-o în toamnă.Este a doua oară când încerc cu ea și este prima dată când revine.

Cred că nu le place deranjul, săpatul de la și pe lângă rădăcini... Când eram copil bunica avea una cu flori roz... Atât am încercat să o divizez, însă nu am reușit... Apoi a săpată cineva cu hârlețul și nu a mai ieșit...

 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Cea batrana nu a fost deranjata dar pur si simplu nu a mai iesit si am inlocuit-o cu altele din Olanda albe si roz.
 

bradut

Well-Known Member
Foarte frumoasa! Am avut si eu una roz, dar anul trecut n-a mai iesit. :( In primavara asta am cumparat o radacina din specia alba, si am plantat-o in ghiveci. A inflorit si urmeaza s-o plantez in gradina.
 
Sus