Dicentra

kerkyra

Well-Known Member
Superba, Lelia! Inteleg ca sunt cam pretentioase, nici a mea nu a mai iesit, asa ca probabil renunt la a o mai avea.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Planta mea e tanara, dar anul acesta are mai multe flori. Sper sa nu o pierd, pentru ca imi plac mult florile ei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie tocmai mi-a rasarit una din dicentre :eek: Le dadusem moarte pe amandoua, acum 2 zile am vazut ca rasare o galbejitura, intai nici nu mi-am dat seama ce e, pe urma mi-am amintit ca una o mutasem in acel loc...mai sa cred ca-i buruiana, dar era cam galbejita si am zis ca buruienile sunt verzi si zdravene, n-are cum sa fie :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
I se mai spune si "Inima Mariei"..
Doar vreo trei crengute cu inimioare are anul asta, din ditamai tufa de anul trecut
Cred ca i-a facut rau gerul de asta iarna, de n-a mai vrut sa iasa la fel de mare...
 

geodezia

Well-Known Member
eu o am la umbra si am mai sapat un pic pamintul sa pun 2 hoste
credeam ca nu mai rasare
observ ca ii merge mult mai bine la soare
o sa incerc ca mut o radacina la soare ca tare frunmoasa este iar floarea tine mult
anul asta am luat de la polonezi si una cu flori rosii
abia astept sa o vad inflorita



si varianta alba

 

gabrielais

Active Member
I se mai spune si "Inima Mariei"..
Doar vreo trei crengute cu inimioare are anul asta, din ditamai tufa de anul trecut
Cred ca i-a facut rau gerul de asta iarna, de n-a mai vrut sa iasa la fel de mare...
Si la mine cele rosii au suferit cel mai mult...cele albe n-au nicio treaba..din ce in de mai frumoase tufele...cred ca cea rosie este putin mai sensibila
 

geodezia

Well-Known Member
am tras si eu o sperietura ca am pus niste hosta linga cea roz si nu mai rasarea cea alba era mare cea roz nu rasarea
dar pe urma a inceput sa creasca
mi-a luat o piatra de pe inima
eu o am pusa linga scara la umbra la Pop Geo am vazut-o pusa la soare si arata super mare si bogata
na trebuie sa vad pe unde mai gasesc loc sa o mut si eu la soare
 

Nicola

Member
Si eu o am tot la umbra. Abia acum creste incetisor. Eram convinsa ca este o planta care nu iubeste soarele... A mea are soare doar dimineata
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca nu ii place secete si soarele fierbinte. In rest se descurca la soare foarte bine , dar probabil depinde si de varietate.
 

popescu gp

Well-Known Member
F. frumoaase;la mine cele rosii au disparut,dar cele albe merg f.bine;pana acum o vreme nu le mergea bine celor albe si erau frumoase cele rosii;nu stiu ce s-a intamplat
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cristinaf...... foarte aratoasa.

Ce nuci se vad pe jos in dreapta plantei de dicentra ? Parca ar fi nuci pecan mai mici...
 
Ultima editare:

cristinaf

Well-Known Member
Nuci normale, ca dicentra mea e plantata sub nuc, partea de la sud. Asa de harnica am fost in toamna, ca mai am si acum o multime pe jos...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cind vrei sa desparti tufa de dicentra te rog pune-ma primul pe lista.....;-)
 

cristinaf

Well-Known Member
La ritmul ei de inmultire nu va fi prea curand nevoie de vreo despartire. Si in plus am pierdut atat de multe plante cumparate, incat pe cele care merg bine nu vreau sa le deranjez eu.
Daca iti place atat de mult, poate incerci sa o cumperi de la Anthesis, eu de acolo o am.
 
Sus