Dibley

Cristiana

Member
Fetelor, v-am raspuns pe PM.

Shalymar, 51.19 lire inseamna vreo 244 de lei sau 65 de euro, cu mici diferente de la o banca la alta.
 

michaela

Active Member
pentru a pute face transformari foloseste convertor valutar bnr e simplu... cardurile cu plati externe sunt incarcate numai in dolari transformarea se face in momentul viramentului bineinteles sa nu piarda bancile....deci poti incarca banii si cu lei dar se transforma in dolari pe card urmand sa platesti cu el ce vrei lire coroane franci ce vrei... transformarile se fac atunci cind incarca firma respectiva suma .....
cand faci comanda......poti alege sa trimiti datele cardului separat printr-un mail,fax sau telefonic daca nu poti online...si merge....asa cum ti-a spus si Cristiana cheltuielile de transport scad daca comanzi si substante de propagare...si la mine a fost la fel...3 lire transport+catalogul dibley gratuit in care este si un formular de comanda...asta daca vrei sa faci comanda prin posta....livrare 21 zile...cu asta cred ca am zis suficient...si stati fara grija nu se distrug plantutele sunt asa de bine impachetate....de-asta le-am pozat si postat in cutie eu am avut trei randuri iar intre fiecare rand fire de ziare tocate ....cutia cand am ridicat-o de la posta era destul de turtita am zis...valeu! :cry: mi-au distrus toate plantutele...insa nu, ele erau foarte bine asezate si nici n-au simtit...
 

michaela

Active Member
revin cu primul strepto inflorit de la dibley
si mai astept doi....au inflorit exact ca in poza.....pt fetele care mi-au zis ca au facut comenzi si nu era ceea ce comandase-ra...
cu bine si flori frumoase!
 

Fleur

Active Member
Foarte dragut si harnicut! Am primit si eu comanda pe 14.05 dar au fost micuti si nu cred ca vor inflori curand.
 

michaela

Active Member
pai si ai mei tot asa erau mici...dupa cum vezi nu are decat 2 frunzulite si ceilalti la fel...dar au bobocei....nu toti ce-i drept 3 dintrew toti...cred ca sunt ei mai floriferi...
 

Johana

Member
Am facut si eu comanda la Dibley si mi-a ajuns destul de repede, dar au avut grija cei de la posta romana sa-i tina cat mai mult pe la ei si daca s-ar putea sa nici nu-i mai vad era foarte bine. M-am suparat si am ajuns pana la directoarea postei din Timisoara si am sunat la televiziune, astfel incat pana seara s-a rezolvat si a ajuns coletul la mine in stare cat de cat ok.
 

Fleur

Active Member
La mine au ajuns f rapid. Pe 12 au fost pusi si pe 14 la pranz erau deja la mine ca mi i-a adus acasa postasul.
 

Cristiana

Member
Norocoaselor, comanda mea a plecat in 29 aprilie si n-a ajuns nici azi :( , asa ca cei de la Dibley au retrimis-o in 19 sau 20 mai.

Johana, cat timp a facut coletul tau? Poti sa-mi dai niste date ca sa ma orientez cat de cat?

Fleur, sa nu-mi spui ca ti-a sosit coletul in doua zile din Anglia! Poate vreo comanda comuna?
 

Johana

Member
coletul meu a plecat de la Dibleys in 13.05.08 si a ajuns in Timisoara in 19.05.2008. cred ca ar trebui sa ei legatura cu ei. E o forumista pe alt forum care a patit la fel, in sensul ca nu a primit o comanda. Eu am fost norocoasa....poate pentru ca a fost prima comanda si nu vor sa ma piarda de clienta, :D
 

Cristiana

Member
Johana, ajunsul sau neajunsul coletului meu nu are legatura cu cei de la Dibley ci cu posta romana. Cu Gwen am corespondat in termeni foarte buni, mi-a raspuns cu promptitudine si amabilitate, si tot ea mi-a spus ca daca coletul trimis in 29.04 nu ajunge pana in 15.05, vor trimite negresit altul.

Am spus si o mai spun, din cauza serviciilor noastre postale mizerabile multi dintre furnizorii externi isi vor pierde apetitul de a mai livra catre Romania, pacat. Ce e in plus de spus, daca un colet pe care il asteptam din Bucuresti a facut doua saptamani pe drum fiindca i s-au ratacit actele? Pierdusem speranta de a-l mai gasi atat eu, cat si persoana care l-a trimis. Noroc ca nu erau plante in el.
 

Johana

Member
As avea multe de spus pe tema asta. Am facut un scandal monstru la oficiul postal de care apartin si apoi la posta mare. Sunt penibili si de o nesimtire crasa. Cineva imi pune in posta un aviz ca in data de 20.05.2008 ma pot duce la op 4 sa ridic o scrisoare mare (de fapt coletul de la Dibley ) si cand ma prezint la oficiu imi spune ca nu este nimic pe numele meu. M-am plimbat 2 zile pe la oficii si am facut sesizari. In 23.05.2008 am sunat la directoarea de la posta care a fost destul de ok......., dar eu tot am sunat la la pro tv timisoara care au spus ca iau legatura cu oficiul lor de presa. Eram hotarata sa ma duc la Politie, m-am si interesat la ce sectie trebuie sa ma duc sa reclam furtul. Ar trebui sa facem ceva. Eu ma gandeam ca ii dau in judecata si le cer si daune morale (stres, nervi, telefoane, ore lipsite de la servici, discutii cu partenerul de viata.....)
 

Fleur

Active Member
Asa scrie pe stampila de pe colet: Ruthin 12.05 si a fost pus par avion. Nu a fost o comanda comuna si nici o comanda prea mare, doar colectia de 10 strepto, dar am fost foarte multumita. Nu stiu daca a fost pentru impresie ca era prima comanda dar am fost uimita si eu de cat de repede au ajuns.
 

Cristiana

Member
Fleur, esti cu adevarat norocoasa, eu in schimb sper sa nu patesc la al doilea colet ce am patit cu primul. Sunt convinsa ca pachetul s-a pierdut undeva in gaura neagra numita Bucuresti.

Ma intreb totusi ce s-ar putea face in acest sens, mi se pare inadmisibil ca un pachet sa dispara pur si simplu. Sper ca saptamana viitoare sa-mi vad si eu plantutele, si ma gandesc ce as putea face ca pe viitor situatia sa nu se mai repete. Comanda pe care am facut-o este una de proba, sa vad cum ma inteleg cu streptosii, dae mai sunt multe varietati care imi plac, si as vrea sa mai iau la toamna.
 

dorinas

Member
Si eu am primit coletul de la Dibley si tot din cauza postei romane a zacut 5 zile acolo, pana m-au anuntat ca au sosit, 3 plante erau deja moarte. Am scris la Dibley si mi le-au inlocuit iar coletul al doilea trebuia sa mi-l aduca acasa dar am gasit in posta avizul nr.2, ca pe primul nu l-am gasit, din fericire de data asta plantele erau ok.
Oricum am observat ca pana in Bucuresti coletele fac mai mult timp decat in restul tarii, nu inteleg de ce.
 

Fleur

Active Member
Azi am primit oferta de vara de la Dibley. Flori super, preturile au scazut. colectii pe toate gusturile.
Spargeti pusculitele si la atac! :evil:
 

Cristiana

Member
Fleur, unde ai primit oferta de vara? In posta sau pe mail?

Am primit si eu mult asteptatul colet :marfa: :clap: , care de fapt era la... scrisori recomandate! Daca postasul m-ar fi gasit vineri acasa, il aveam de atunci. Plantutele au ajuns in stare impecabila, am scris imediat un mail de multumire celor de la Dibley!

 
Sus