Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
eh, si la mine e aceeasi treaba.
iar despre boboci discutam pe la anul, prin martie, aprilie.
cel putin eu la dendro nu am reusit de 2 ori pe an.
poate merge la voi. succes. :wink:
 

Tina

Active Member
La mine dendrobium nobile a facut flori tot o data pe an.. parca mai harnicuti sunt cei phalenopsis.. nu de 2 ori pe an, dar parca la vreo 7-9 luni... :D
 
D

dyayzh

Guest
Eu am despartit un keiki mare de mama lui acum vreo luna. Ce credeti?!? Are la randul lui pui. :D
 

roxy

Member
cresc repede, dar din pacate infloresc rar si florile tin asa putin :( . dar tot sunt frumosi si merita asteptarea.
 

marean

Active Member
Curioasa treaba,asa nobile nu am vazut...suspectez vizite conjugale intre nobile si alte specii de au iesit asa,is un pic mai..."din flori" :rofl: :rofl: :rofl: !
 

IULIA

Active Member
sint corceli mai, am facut cercetari la surse.
se pare ca sint unirea dintre phale si nobile. iar un punct in plus pt Marean. :)
mey, ca iar imi aduc aminte ca nu ai venit la intilneala. :( :(
 

Leanna

Member
Din nou eu... :(
dupa cum spuneam mai sus dendrobiumul meu face tija noua...insa frunzele altei tulpinite sunt mai ingalbinite la virf si uscate :( cel mai ciudat ca e un pseudobulb mai tinar
Care ar fi cauza?

Voi pune miine poza
 

Leanna

Member
iata si pozele..
Vestea buna si cea mai rea..
Vedearea in ansamblu
Poate fi cauza lumina insuficienta :? , orhideea statea pe comoda, distanta de la geam fiind cam 3m, geam fara perdea orientat spre S-V
 

Leanna

Member
Eu schimb substratul deodata dupa ce procur plantele, sta in substrat pregatit de mine deja de un an.. :gandit: Ma gindesc totusi ca a fost problema luminii insuficiente, si frunzele din virf aveau niste mici pete decolorate. Daunatori lipsesc.
 

marean

Active Member
Felicitari pt noua inflorire,Leanna !
Ingalbenirea nu pare prea problematica,nu au fost afectate prea multe frunze .
Ai facut bine ca ai pus orhideea mai la lumina,daca o uzi prea mult,lumina mai intensa o va forta sa preia mai multa apa . Eu am tot un den de tip phalae ,pus direct la fereastra orientata NE,si ii place,arata bine,creste frumos ,insa are maximum de lumina tolerata,frunzele noi capatand o tenta rosiatica pe margine si la baza-nu-i nimic de temut,e perfect normal si deloc nociv :wink: - asa ca fi atenta sa nu aiba prea multa lumina orhiduta ta :D !
Acuma ca temperaturile sunt mai joase si in cazul in care nu incalzesti prea mult apartamentul ,sa nu o uzi mai mult decat are nevoie-mult mai bine e mai rar decat prea des - eu le ud mai rar de 1 data la saptamana pe ale mele.
Apropos,daca ai inceput incalzirea suplimentara,atunci s-ar putea ca frunzele sa se ingalbeneasca si de la umiditatea prea scazuta din atmosfera,caz in care pui niste pietricele/bile de argila expandata in vase,si le asezi in jurul orhideelor !
Mult succes !
 

Leanna

Member
:D Multumesc Mareane pentru sfaturi :D
Le ud chiar rar. Urmaresc dimineata daca e transpirat vasul in care stau.

Tija creste in continuare :)
 

marean

Active Member
Sa nu il uzi prea tare,ori atmosfera sa fie prea uscata ... mai e si acomodarea la noul substrat,insa daca noul "cane" creste bine,atunci nu e nicio problema mare,isi va revenii cu putina grija !
 

IULIA

Active Member
iubita, bogat. :eek:
dar ce imi vad ochii? :eek: :eek:
ce sint noduletzele alea pe tijele din dreapta? :eek: :evil:
va rog o poza de aproape se poate? ca parca ar fi niste floricici...sau ma insel...sau imi trebe alta dioptrie? :) :)
 

marean

Active Member
Dyana,am ghicit bine,dendro de la tine nu are o tija,are 2 in varfa,sunt in culmea fericirii :wink: !!!!De-abia astept sa-l vad in actiune,e prima orhi inflorita la mine de la zero !!!
 
D

dyayzh

Guest
Ma bucur fff mult Marian. Meriti din plin floricele la cat suflet si pasiune pui in aceste plante :D
Acuma, vin si eu cu o intrebare. De ce tija nu s-a dezvoltat normal?

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus