Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Dap,e tija Dya,sa fie intr-un ceas bun si roditor 8) !
A aparut pe un keiki pt ca este tanar si nu a mai avut tija florala,asa cum am mai spus,dendro tind sa infloreasca doar pe noii psbulbi!
Bine ai facut Iulia,e greu sa-l faci sa genereze radacini despartit de "mamii" lui :wink: ...Ai putea proceda ca la marcotajul aerian,poti lua niste muschi sphagnum umed pe care il infasori pe noul psbulb si ,eventual,pe care il acoperi cu un celofan transparent.Musciul il mentii umed,iar asta l-ae putea determina sa faca radacini...sau ai putea sa-l mai lasi,poate-poate aude ce a facut al Dyei si-i urmeaza exemplul :mrgreen: !
Mult noroc!
 

marean

Active Member
Ba da dya,chiar este recomandat,din moment ce are propriile-i radacini :wink: !
Asa,psbulbul mama va putea sa-si concentreze energia in crearea unui nou psbulb bazal,care va fi pasibil la randu-i de floricele 8) !
Plus ca vei obtine un nou ghivecel cu dendro,sau il vei putea face cadou altcuiva,deci bucurie din despartirea lui tot va fi :wink: !
Bafta si sa ne arati poze cu puiul inflorit !
 

Cristiana

Member
Am cumparat si eu alaltaieri de la serele din Arad doua bucati de dendrobium, orbeste fireste, caci nu mai aveau flori. Una dintre ele este dendrobium kingianum, cea deasa, si avea si cateva floricele uscate printre tije, incat sa-mi fac o idee despre ce va face.



Ce sa fac cu aceasta, caci e plina de lastari noi. O las in pace in ghiveciul ei sau sa o mut intr-unul mai mare?
 

marean

Active Member
Pai daca nu ai intrebat :mrgreen: !
Inghesuiala aia e benefica,asa ii place lui sa stea !
Totusi,ai putea,daca te mananca palmel,sa-i schimbi substratul cu unul proaspat,de scoarta :wink: ,eventual sa-l bagi si intr-un ghiveci mai mare - e cam stufos,ai putea sa obti 2 tufe lejer,insa daca desparti plantele,risti o incetinire in crestere,intarziere in inflorire,risc de putrezire daca faci udari prea dese si ranile taierii nu s-au cicatrizat...ramane sa decizi tu ce vei face !
Mult noroc!
 

Cristiana

Member
Ba am intrebat, chiar acolo, in randul de sub poze, dar te-ai lasat furat de peisaj :) . Sunt intr-adevar doua tufe in ghiveci, dar nu vreau sa le despart, ci doar sa-i dau un ghiveci doar cu o idee mai mare, nu o galeata. Lastarii cei noi dau frunze din belsug, se vede ca le merge bine, de ce sa o stresez cu o separare cand eu abia astept sa vad florile?

Din pacate de scoarta pentru orgidee nu s-a auzit pe meleagurile mele, sa vad de unde as putea face rost.

Multumesc mult pentru sfaturi.
 

marean

Active Member
:oops: Da,acuma am vazut,dar daca eram absorbit de poze,ce sa-i faci!
Poate se vrea o comanda noua de scoarta (se gaseste la saci maaari) si iti trimite cineva prin posta ...ramane de vazut daca or sa fie voluntari :wink: !
Poti sa o muti intr-un ghiveci mai mare,asa cum este,fara probleme,nu cred sa-i cauzeze prea mult daca nu-i deranjezi radacinile (daca vezi ca scoarta e degradata-sfaramicioasa,culoare inchisa,retine multa apa si e moale la atingere,trebuie sa o schimbi comple,si sunt solicitatye putin radacinile,ar,cel putin nu vor mai putrezi de la scoarta degradata :wink: ) .
Cand o sa ai scoarta ,poti cauta un ghiveci mai marisor ...am vazut prin strainatate ca dendro sunt plantati in ghivece cu diametrul mare,dar relativ putin adanci,tocmai datorita obiceiului de a se :intufa" asa de mult (plus ca daca sunt mai multi,cand infloresc,se umple totul de lumina si parfum ) . Poate cauti unul asa :wink: .
Bafta!
 

Cristiana

Member
Intrebare, dar nu dati cu rosii, zau :oops: : scoarta din sacii de mulch se poate folosi la asa ceva? Ca am o gramada, d-aia natur, fara chimicale si coloranti.

Fiti ingaduitori, va rog!
 

marean

Active Member
Pai cred ca aia e exact ce trebuie !
Eu stiam ca fetele,cand au cumparat,au luat saci de scoarta decorativa,pt amenajarea gradinii :wink: ! Sa astept un feed-back,dar eu cred ca ce ai tu e ideal :D !
Si eu care speram ca poate punem de o comanda...
 

lili

Member
marean a spus:
Adica cea decorativa(cum are ea) nu e buna pt orhidee,Lili ? :?
Este buna in situatii de compromis. Scoarta folosita la amenajarea gradini, este un melanj de scoarta si provine de pe mai multe specii lemnoase.
Scoarta destinata cultivarii orhideelor este cea prelevata de pe pini ....in special de pe pinul maritim (pinus pinaster) .
 

marean

Active Member
Stiam de pinul maritim ca fiind cel indicat in cultura orhideelor,dar am banui ca e prezent si la cea pt gradina,pt ca stiam ca atunci cand s-au facut comenzi,se cumparau saci mari de scoarta decorativa...sau ma insel ?
 

Irina

New Member
Cine are dendrobium de mai multi ani?

Am citit ce s-a scris despre dendrobium aici insa as vrea sa stiu ce conditii ii trebuie ca sa supravietuiasca mai mult de un an. Cum se uda, cata lumina, ii trebuie ghiveci transparent, radacinile trebuie sa stea pe afara, etc. M-ar interesa de la cineva care ii stie "metehnele" si o are de mai mult timp...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acesta este un Dendrobium crescut din lastar:



A crescut frumos, cu radacinile pe afara, in pamant cu reactie acida nu in pamant special de orhidee, cu ghiveci obisnuit si cu 13-15 gr peste iarna. Ii place umiditatea in aer dar nu prea mult la radacini si lumina filtrata (fara soare direct).
 

Irina

New Member
!?!?

Ce ciudat este!! N-am vazut niciodata radacini asa crescute sus...
Eu am cumparat de curand un dendrobium cred ca e nobile, e plin de flori, ate 3 tije groase si una mica de vreo 5 cm., ghiveci mat si are ceva radacini care ies din ghiveci. Sincera sa fiu, nu prea stiu ce sa-i fac...
 

marean

Active Member
Interesant experiment,Cornelia!
Putin cam neortodox,mai ales ca pamantul e acid,dar vad ca a crescut fara probleme :wink: bravo!
Singura chestie e ca mi se par cam anemici psbulbii,trebuiau sa fie mai grasuni,parca.
Ciudata e si cresterea,mai am vazut radacini aeriene,dar asta are multe,cred ca e datorat umiditatii crescute,sau poate pamantului foarte hranitor.
Multa bafta cu el!
Irina,nu e foarte comlicat,vei vedea ca orhideele nu sunt mai dificile dacat plantele "obisnuite",ba sunt chiar mai usor de ingrijit decat unele dintre ele :wink: !
Ar fi util sa faci niste fotografii orhideei tale,inclusiv substratului,ca sa putem vedea cum sta treaba.
Nu sunt prea multi pseudobulbi (nu tije :wink: ),deci banuiesc ca nu-i nevoie sa-l transplantezi,insa pana nu vedem planta,nu stiu.
Udarea se face cam 1 data pe saptamana,cu adaos de ingrasaminte speciale pt orhidee (sau cu ingrasaminte pt plante cu flori la 1/6 din doza recomandata) 1 data pe luna,sau chiar de 2 ori pe luna.Eu imi ud orhideele 1 data pe saptamana vara,iarna 1 data la 2 saptamani.
Eu prefer sa fierb apa,apoi sa o racesc si sa le ud prin scufundarea ghiveciului in apa timp de 1/2 de ora.
Nu trebuie tinuta nici la umbra nici la soare :eek: fereastra vestice sau estica,daca e foarte luminoasa,cu lumina filtrata (poti pune ghiveciul la cam 30 cm dupa perdea).
Mult succes!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti spun drept a rezistat la dereglari de udare, la soare direct, la frig peste iarna, la umiditate relativa uneori pana la 80% ... si asta tot iarna. Radacinile aeriene sunt indreptate catre sursa de caldura dar in egala masura si catre cea de umiditate. Deci m-a iubit tare. Si eu pe el, dar n-am mai avut rabdare sa-l vad inflorit. Am obosit cu toate gramada asa ca i-am gasit mama iubitoare. Nu mai stiu la care dintre fete a ajuns, dar daca il recunoaste vreuna sa spuna. :wink:
 

Octavia

Member
Buna Cornelia,

E cumva puiutul de dendrobium de la mine? Daca da ma bucur ca a rezistat. :D Si dendrobiumul mama e prins tot dintr-un puiut si-ti pot spune ca e foarte rezistent si chiar mi-a inflorit de vreo 2 ori... anul asta insa l-am cam neglijat , l-am tinut in balcon peste iarna... si nu mi-a mai inflorit.
 

IULIA

Active Member
pot sa spun ceva? :?
Cornelia, nu cred ca e dendrobium ci mai degraba epidendrum. si cresterea e prea rapida pt dendrobium...si radacinile.....care sint specifice epidendrumului asa.
iar inmultirea dintr-o singura tija :? , ii trebuiau cam 1-2 ani cel putin sa produca atitia lastari, ce par fff subtiri. si nu prezinta noduri.
ce mai zice lumea? :eek:
 

marean

Active Member
Iulia,vocea ratiunii!
Asa este,era un dendrobium cam suspect :mrgreen: !
Bine ca ne-ai lamurit!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus