Datura

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sora ei fiind brugmansia? Cred ca da...la mine sta intr-o zona de umbra dar cere apa din plin.
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !
imi place ,dar nu va supravietui in desert ...
Sa va bucurati de ele ,sunt frumoase si interesante !
 

kerkyra

Well-Known Member
Ce frumoasa e, Mada! Deja am si eu seminte, pun la anul, mai am una galbena de la Hapy, dar e inca suparata dupa drum, sper totusi macar sa dea alte frunze, ca e destul de viguroasa :D Mi-au cazut si mie cu tronc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
I-am descoperit un minus: floarea tine foarte putin, maxim 2 zile. Si la voi se intampla acelasi lucru??
 

belisima

Well-Known Member
daaa,doar o zi cand e f cald.maine o pozez pe-a mea,are 2 metri :mrgreen: si e plina de flori.
am avut 2 ,una am vrut sa o scot,dar pana la urma am taiat-o si acum vad ca a dat lastari,dar cred ca are o radacina uriasa in pamant...oricum n-o bag la iernat,seman iar la primavara
 
Nu am experienta cu cele colorate, dar cea alba clasica ,la mine cel putin, da din radacini in fiecare primavara .Specific faptul ca nu scot radacinile din pamant :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bine de stiut! O sa experimentez eu anul asta, o las in pamant la toamna si vedem la primavara daca se intampla ceva. Desi mi-e greu sa cred ca va rasari singura :D
 

belisima

Well-Known Member
da,e pusa in primavara.ba chiar asta e iesita prin autoinsamantare,norocul ei ca a fost in parcela de ardei si a avut apa la 2 3 zile.parerea mea este ca ele se autoinsamanteaza ,nu ies din vechea radacina
 
Se si autoinsamanteaza, dar sigur da si din radacini. Incearca sa marchezi locul unde este acum si urmareste anul viitor daca iese sau nu. La mine da ceva mai tarziu decat cele din semintele cazute :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
am sa-ti dau si acuma, sa ma uit sa vad pe unde le-am pus. Le-am cumparat asta primavara si nu le-am plantat pe toate :D
 

ghia_don

Active Member
Superba movulia!! :D La mine nici urma de boboci la cea galbena, cred ca va face dupa ce o duc in beci :rofl:
 

happy

Well-Known Member
elena_luminita a spus:
Se si autoinsamanteaza, dar sigur da si din radacini. Incearca sa marchezi locul unde este acum si urmareste anul viitor daca iese sau nu. La mine da ceva mai tarziu decat cele din semintele cazute :D
Aduna semintele ca la iarna degera sigur,am multa experienta cu datura.Din pacate nu mai pot posta poze cu ale mele,mi-a reinstalat programul la calculator si binenteles a uitat cate ceva :x Eu sunt doar operator! :suparat:
Madalina si Vasilica,tare frumoase sunt movele voastre.Am si eu una cam zgarcita cu florile fata de cele galbene si albe duble! :D
Doina,datura nu tine nici la beci peste iarna,am testat eu asta iarna.Doar daca tu ai cumva brugmansie,se fac multe confuzii intre cele doua! ;-)
 
Sus