Datura

aleynad

Active Member
Moderator
Ghia_don, foarte frumoasa datura ta :D
si eu am avut una care mi-a facut 2 flori prin august, identice cu ale tale
bine ca am vazut topicul, asa mi-am adus aminte sa caut capsulele cu seminte
Sper ca nu s-au scuturat :ros_unghii:
 

popescu gp

Well-Known Member
Atentie nu rezista la ploi reci si brume;deci cei ce vor sa le aiba perene la adapost cu ele cel putin, daca nu in casa
 

happy

Well-Known Member
Popescu sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate,asta primavara in gradina am agasit un ciot de datura alba de anul trecut ,era verde deci rezista radacina peste iarna. :wink: Nu am lasat-o sa creasca pt. ca oricum au iesit din seminte o multime.Acum o sa las pe cele galbene si mov sa vad la anul daca rezista.Nu mai fac curatenie de toamna :wink: Seminte oricum o sa am! :D
 

nki

Member
sunt foarte frumoase daturile voastre ,sper sa reusesc si eu sa am anul viitor... semintele ce le-am pus ,din care una e o planta de rosie in mod sigur ... una a murit saracuta si una parca ar fi datura dar sta pe loc nu mai vrea sa creasca deloc ,acuma sper sa am noroc ,oricum a fost un test sa vad cum sunt semintele ,asa ca mai am si altele ,din toate sper sa am cateva plantute anul viitor :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
imi dati sperante ca am avut ceva de lucru la casa si am lasat toate brughile afara a dat bruma si a inceput sa iese un suc galbui din tulpini si cind puneam mina sa tai tulpinile se decojeau de scoarta . nu de alta da asa am facut si cu cea rosie de la gommer si una alba batuta de la kirchenr abel . le-am mutat eu ulterior intr-un vas in casa dar nu stiu daca vor trai .. :cry:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

S-ar parea ca au fost atacate de bruma si frig;daca radacina este viabila poti avea surpriza la primavara sa scoata o tulpinita ,dar este greu de afirmat reusita.
 

happy

Well-Known Member
Vad ca de anul trecut nimeni nu mai are datura inflorita.Eu am inflorita de 2 saptamani datura galbena tripla ,de 1 saptamana datura bleo Eye si de 2 zile datura mov si datura alba dubla!
 

anknic

Active Member
wow! vreau si eu seminte de mov si alba dubla te rooog!

datura mea galbena tripla avea boboc mare in we si cele albe simple boboci mici (cea galbena e din rasad, cele albe au iesit singurele in gradina)
 

happy

Well-Known Member
O sa strang seminte de la toate.Se pot pune si direct in gradina dar infloresc tarziu,cele albe simple(ciumafaia)se inmulteste ca nebuna! :D
 

geodezia

Well-Known Member
na fetele :visator: sa stiti ca dupa multe chinuieli am reusit sa salvez brugmansiile yup yup yup
si am si eu citeva daturi dar sunt mici da ce daca ca au timp sa creasca
 

popescu gp

Well-Known Member
Happy felicitari;eu am avut datura alba in curte dar din cauza spatiului a trebuit sa renunt la ele;am cateva brugmansii in ghivece ,dar care inca nu dau semne de imbobocire;la mine de obicei se manifesta inflorirea in toamna;sa vedem cum va fi acest an atat de sucit
 

geodezia

Well-Known Member
frumoase frumoase ..o astept si eu pe cea mov sa infloreasca celelate daturi le-am pus in ghivece si eu ca erau prea mici cind le-am primit asa ca acum astept inflroirea vorba la d-l Popescu in octombrie
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mov dubla sta sa infloreasca si la mine si are vreo 3 boboci. Sotul meu a crezut ca am plantat vinete, la cat e bobocul florii asteia :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Inseamna ca voi ati pus semintele de datura mov direct in gradina?Eu am o tufa care acum infloreste a doua oara,nu mai spun de cele galbene si albe(duble) care toata vara au inflorit ca nebunele.Maine sa mai fac niste poze.
In schimb brugmansiile nu au vrut sa infloreasca cu caldurile astea mari.Abia acum au boboci multi.Am una alba dubla pe care vijelia de acum o saptamana mi-a rupt-o cu o fereastra de la solar care s-a desprins si a cazut peste ea.Am luat butasii rupti si i-am pus la prins! :D
Daturele albe simple le-am eliminat din gradina dar are o vecina doua tufe atat de frumoase la poarta incat la anul o sa pun si eu la drum! ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu le-am pus in gradina dar cred ca era deja luna mai cand le-am facut rasad. De-abia prin iunie pe la sfarsit le-am dus in gradina si au mai avut pana acum o tura de flori.
 
Si eu am facut rasad,dar nu stiu de ce au crescut mai greu astea mov decat cele albe simple!
Seminte de datura alba am pus si direct in pamant si au crescut frumos,la anu nici nu ma mai chinui sa fac rasad.
 
Sus