Datura

kerkyra

Well-Known Member
Hapy, tin sa te anunt ca datura de la tine, care ajunsese tare suparata, i se uscasera frunzele si nu-i mai dadeam sanse, are cateva frunzulite noi la varf si a inviat. Acum o astept cu flori, ca asa ai zis :D
 

geodezia

Well-Known Member
Lasa Happy ca am facut eu experiente peste experiente si cu ele la beci (brugmansiile) si mi-au decedat toate de acum o iau iar de la capat ... tot in casa la caldura le este bine peste 15 grade
 

happy

Well-Known Member
kerkyra a spus:
Hapy, tin sa te anunt ca datura de la tine, care ajunsese tare suparata, i se uscasera frunzele si nu-i mai dadeam sanse, are cateva frunzulite noi la varf si a inviat. Acum o astept cu flori, ca asa ai zis :D
Normal ar fi sa aiba si flori,au anuntat toamna lunga!La mine sunt la maxim inflorite daturele ,iar brugmansiile stau sa se deschida! :D
 

mirela06

Active Member
Genul Datura este o ramură a familiei Solanaceae și se compune din aproximativ 25 de specii, toate fiind extrem de otrăvitoare. Datura este o specie anuală, cu aspect cornos care poate atinge o înălțime de 0,5–1,2 m.

Utilizarea tradițională a speciilor Datura este cunoscută din diferite părți ale Americii de Nord și de Sud, Africii și Europei.
Nu am vazut sa fie scrisa undeva dar la graba care o am s-ar putea sa fiu facut,,dublura'' asa ca rog moderatorul, daca este gresit sa p mute acolo unde trebuie.
ana atunci...:

Datura este o plantă extrem de rezistentă: un experiment efectuat pe semințe vechi de 40 de ani a avut ca rezultat germinarea în proporție de 90%. Deși „arborii” Datura (speciile brugmansia) au fost clasificați pe vremuri de botaniști ca aparținând familiei Datura, este în general acceptat faptul că ei constituie un gen distinct. Alcaloizii parasimpatico-mimetici existenți în mod tipic in alte plante psihoactive din familia Solanaceae-atropina, hiosciamina și scopolamina-sunt prezenți și în diferitele specii de Datura. Concentrația cea mai mare de alcaloizi se gasește în rădăcină.

Există numeroase relatări despre efectele extrem de puternice și adesea periculoase ale acestor plante. O doză mare poate duce la o stare de intoxicație ce poate dura zile întregi; există relatări cum că efectele au persistat timp de douăzeci de zile.

Denumirea generică „Datura” derivă din cuvântul indian dhatura sau dhattura. În India, dhat este numele unei otrăvi preparate din această plantă, iar Dhatureas, numele unei bande criminale care folosea acea otravă pentru a-și ameți victimele.

Charles Heiser, botanist specializat în plantele solanacee, relatează că Linaeus, cel care a acceptat denumirea, voia totuși sa-i găsească o rădăcina latină, oricât de indirectă, și astfel s-a hotărât pentru „dare” (a da) pe motiv că planta se administra celor cu potență redusă.

Planta le era cunoscută, de asemenea, grecilor și romanilor.

Dioscorides consemnează cunoștințele răspândite despre această plantă și proprietățile ei psihoactive cu aproape două mii de ani în urmă. Dacă rădăcina este băută într-un „dragm” (de la care provine vechea unitate de măsură a greutății numită „dragm”) de vin, provoacă „fantezii nu tocmai neplăcute”.
 
Datura alba la mine e plina de flori si s-a dezvoltat foarte bine.In schimb,datura mov,a cresct destul de bine dar bobocii nu au reusit sa infloreasca,adica bobocul s-a deschis pe jumatate.Din 2 plante nu am apucat sa vad la niciuna o floare de datura mov.Care sa fie oare secretul,trebuia udata mai mult?
 

geodezia

Well-Known Member
udata mai mult de cum observi ca se formeaza bobocu asa si la cea alba asa si la brugmansii eu in perioada aia ii pun cam 5 kile de apa de udare
 

kerkyra

Well-Known Member
Ce frumoase sunt, Happy! Sunt si eu cu ochii pe cea de la tine, a crescut, are frunze marisoare, sper sa apuce sa faca macar o floricica, de seminte nu mai zic...
 

happy

Well-Known Member
kerkyra a spus:
Ce frumoase sunt, Happy! Sunt si eu cu ochii pe cea de la tine, a crescut, are frunze marisoare, sper sa apuce sa faca macar o floricica, de seminte nu mai zic...
Iti trimit eu seminte,anul asta am multe seminte!Macar sa infloreasca! :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc frumos, Happy. Azi am verificat-o iar si am zarit vreo 3-4 bobocei micuti, dar e de bine :D
 

happy

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Happy, vad ca ai o padure de daturi acolo :D ..sint foarte frumoase toate!!! :clap:
Sa-ti traiasca!!
Multumesc Doina!Sa stii ca am 2 dature galbene,2 albe si una mov.Sunt tare ramificate si dau aspect de arbust. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa galbioara ta, Anca! :visator:

In sfarsit mi-a inflorit si mie o datura. O am pentru prima oara in gradina, nu stiu daca mai apuc sa o vad cu seminte pentru la anul. Voi le considerati anuale sau cum procedati cu ele iarna?
 
Sus