Dalii

cornelia

Fondator
Membru staff
Ia uitati un fenomen:

Asa era cand am cumparat-o.


S-au trecut primele flori si acum infloreste asa:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Mi mi s-a intamplat cu o craita primita bonus. Avea flori bicolore, portocaliu cu caramiziu si urmatoarele au iesit doar portocalii :)
 

Floria

Active Member
Se pare ca stimulentii folositi pentru inflorirea fortata modifica cularea florilor la unele plante, de asemeni si pamantul modifica culoarea florilor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Categoric asa este Flori.Chiar ingrasamintul poate accentua sau nu culoarea florilor la unele specii.
De aceea si plantele cumparate din florarii au inflorescentele cu anumite culori si dupa (si daca rezista) ce se duce efectul substantelor cu care sunt imbuibate se revine la adevarata culoare a florilor . :(
 

ghia_don

Active Member
Singura inflorita, si pe care eu nu-mi aduc aminte s-o fi cumparat la culoarea asta :x , am gasit-o culcata la pamint de suvoaiele de apa care au trecut prin gradina mea :( ...
Era prea murdara ca s-o mai trag in poza :wink: ...
 

sorina

Active Member
anul asta am pus si eu pentru prima data dalii in gradina si am ramas uimita de frumusetea lor suava si am sa mai pun si la anul la baza clematitelor
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am adus in gradinuta multe dalii, dar asta nu e dintre ele. Banuiesc ca e din tuberculi, vecinele nu prea se incurca cu seminte. Si ca talie as zice ca e tot din tuberculi.
 
Sus