Dalii

Rami11

Member
Ale mele abia acum incep sa aiba boboci, asa ca mai am putin de asteptat pana pot sa va arat si eu daliile mele, dar oricum nu sunt asa deosebite!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
O am si eu in gradina. Numele ei este Arabian Night ;-) iar culoarea este intr-adevar superba! :D
 

bebe Iris

Active Member
nu prea cresc, unele rasar tarziu, nici nu mai apuca sa infloreasca...pe cand infloresc fac doua flori si vine iarna :|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumoase daliile voastre! :D

Nici la mine, ca si la Bebe Iris, nu prea le merge bine, am avut mai mult esecuri...anul trecut am avut prima data doua plante oarecum normale (mi-a zis mama, ca eu, la sf. lui sptembrie nu le-am mai prins inflorite).
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoase, Mihai! Sa te bucuri de ele.

Fetelor, eu zic sa incercati sa le puneti in alta zona a gradinii. La mine in primul an nu au vrut sa rasara. Mi-am luat inima in dinti anul asta si am luat vreo 20. Am pus in diferite locuri din gradina si din cele de talie medie in ghivece mari. Au rasarit toate. Doar ca am doua plantate intr-o zona cu mai multa umbra si as zice ca nu le prieste. Nici urma de flori la ele.
 

ghia_don

Active Member
Una dintre dalii nu mai reuseste sa creasca, o maninca melcii ...degeaba am pus Optimol, din cauza ploilor nu e eficient :cry: ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell, tu ai dreptate, singurele carora le-a mers cat de cat au fost cele 2 de anul trecut plantate in zone unde aveau soare plin, de la rasarit pana seara. Toate cele puse in zone cu o perioada de umbra n-au mers
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, se pare ca sunt mari iubitoare de soare.
Iata cateva poze cu daliile mele:

In ghiveci:


In gradina:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca la tine intra in vegetatie cu o luna mai tarziu decat pe la noi. Uite pe asta am plantat-o la serviciu anul trecut:



Prima floare a facut-o pe 6 iulie. Tarziu in toamna, venise bruma si ea inca avea flori. A fost plantata in jur de 25 aprilie ca atunci mi-a picat in mana.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Foarte frumoase Caramell. Le pandesc si eu pe cele din fata blocului, unde am pus gramada. Unele au deja boboci. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :*

Cornelia, e foarte frumoasa cea roz, are o culoare ata de delicata! Te inteleg cu asteptarea... si eu le pandesc cu mare nerabdare pe ale mele. Azi s-a mai deschis una si e superba! Maine o pozez. ;-)

Ramona, e de bine daca a rasarit, mai ales daca stai sa te gandesti cat de mult a plouat la voi. Eu zic ca te va bucura curand cu boboci. Are timp pana in toamna sa tot infloreasca :D
 

aura62

Member
Foarte frumoase, Caramell si tare harnicute!
Cel mai mult imi plac daliile de gradina, probabil pentru ca imi amintesc de gradina bunicii, de unde niciodata nu au lipsit daliie. Dar, anul acesta, nici la mine nu le merge prea bine :( desi au soare toata ziua, au ramas mai mici decat anul trecut si abia acum incep sa infloreasca. Prima inflorita:
http://aura62.sunphoto.ro/gradinita_mea/17193552
 
Sus