Dalii

Blitz

Active Member
Foarte frumoase, dahliile voastre!

Si la mine sunt inflorite, dupa ce cu chiu cu vai i-am scapat acum vreo luna de limacsi :D

 

lelia

Well-Known Member
Ce frumos le-ai aranjat ,Sigrid ! sunt dalii pitice cumparate sau din seminte ?
Au culori superbe si sunt foarte frumoase! Sa te bucuri de ele :D
 

Blitz

Active Member
Multumesc frumos! :oops: Da, sunt dahlii pitice cumparate.

Sper ca reusesc anul acesta sa le trec iarna. Anul trecut am avut dahlii rosii, tot pitice, le-am scos la timp, le-am replantat in primavara, dar...nimic :|
 

mirela06

Active Member
F.frumoase.
Am scos daliile pitice din ghivece ca s-au intristat acolo si le-am pus in gradina. Incep s-si revina.
Au radacini, nu bulbi si la iarna am sa incerc sa le acoper sa vad ce fac. Preventiv voi aduna de la fiecare seminte , asa cum a facut si Iza de la care am primit asa ceva, astfel,spre bucuria mea ,chiar mi-au rasarit gladiole :)
 

elenafles

Active Member
Foarte frumoase sunt daliile voastre. Sunt florile mele preferate pentru ca inveseleste gradina pana toamna cand cade bruma. :D
 

vivi23ro

Member
vreau sa intreb si eu pt ca nu am gradina si nu stiu.. mi am luat dalii 2 buc la ghivece mari , erau inflorite, acum stau la nord, fara soare dar vad ca nu le place si florile sint minuscule daca sint, nu au bulbi, au radacini
se pot pune in gradina?unde la soare sau umbra?
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am pus o dalie pitica cu bulb in gradina, dar au cam decimat-o cainii comunitari. Mai am sperante totusi.
Ce vreau sa va intreb: bulbul poate ramane acolo peste iarna?
 

Blitz

Active Member
vivi23ro a spus:
vreau sa intreb si eu pt ca nu am gradina si nu stiu.. mi am luat dalii 2 buc la ghivece mari , erau inflorite, acum stau la nord, fara soare dar vad ca nu le place si florile sint minuscule daca sint, nu au bulbi, au radacini
se pot pune in gradina?unde la soare sau umbra?
Dahliile iubesc soarele. Anul trecut am avut 5 dahlii pitice la semiumbra, nu le-a placut. Pana la urma le-am pierdut pe toate :cry: :cry: :cry:

Merg bine in plin soare, udate bine- si atentie ca sunt "delicatese" pentru limacsi.
 
Sus