Dalii

sicora fabian

Active Member
Gena care da culoarea galbena este dominanta si le elimina pe celelalte. Ea oricum apare, Insa sunt seminte de dalii anuale hibride. Au 20 de cm oricat le-ai uda sau ingrasa, flori involte si aproape nu se vad frunzele la cat de multe flori au. O minunatie!
Gardul este din plasa? Vantul dominant bate spre gard?
In zona noastra, la cele perene se spune gherghine, dalii la cele anuale.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si de unde stim sa cumparam din ACELE seminte :?: Pe plicuri scrie dalii pitice.Ne ajuti tu? :rugaciune:
Eu m-am indragostit anul asta de ele.Aveam chiar de gind sa fac margine de alee dar din cele de care spui tu Fabian.Asadar de unde luam din acele dalii?Asta e intrebarea -intrebatoare. :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Vantul in gradina nu cred ca bate spre gard, pt. ca gradina e in spatele casei. Mai degraba dinspre vest catre est, adica spre soare. Nu stiu ce au ciufutele :?
Si la noi la daliile mari li se spune gherghine, dar eu am luat denumirea mai mult ca un regionalism, nu ca o diferentiere de daliile pitice. Din seminte mi-au iesit doar rosii si mov. Am unele galbene pitice, dar cumparate la ghiveci. Si alea au bulbi. O sa vedem la anul.
 

sicora fabian

Active Member
Radacini tuberizate, Irina. Sa nu le desparti fara sa smulgi si o fasie din colet!
Da, acum au iesit tot felul de culori, unele chiar foarte bine stabilizate!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fabian tot nu mi-ai raspuns la intrebare. :wink:
Eu am dalii inalte.Multe culori.Nu stiu unde o sa le pun pe toate la anul :? dar in fine....
 

sicora fabian

Active Member
Scuze, Gabiuta, sunt si gherghine pitice, insa se inmultesc doar prin radacini tuberizate si au florile involte. Pe plicurile cu seminte de dalii pitice scrie "Dahlia annua", insa simplul fapt ca au seminte la vanzare, insemna ca sunt pitice. Dar ai spus ca ai strans seminte; vezi sa fii sigura ca ai si seminte, nu doar petale uscate!
 

bradut

Well-Known Member
Am cativa tuberculi de dalie si i-am pus in apa vreo 2 zile, fiindca erau cam deshidratati. Nu s-au umflat mare lucru, as putea spune ca nu am vazut mare diferenta intre inainte si dupa.

Fiindca noaptea este destul de rece, i-am tinut intr-un ghiveci, in balcon, si i-am acoperit cu ceva pamant. Astazi am umblat un pic la ei si am vazut ca au inceput sa faca radacini noi, deci sunt pe drumul cel bun. Intrebarea mea este daca pot sa-i plantez in gradina sau trebuie sa mai astept? In timpul zilei vremea este foarte ok, insa observ ca noaptea temperaturile se duc spre 0 grade.
 

paula

Member
bradut sa stii ca eu am pus in gradina si daliile si gladiolele si canna
asa este noaptea e c-am rece dar nu atit de rece sa inghete pamintul , cel putin tuberculii de canna aveau niste lastari asa mari si i-am lasat la suprafata si vad ca se comporta bine
 

bradut

Well-Known Member
Tare ma mananca degetele sa pun si eu si daliile si gladiolele. Insa aici este mai frig decat prin alte parti. In gradina la mine n-au miscat decat crocusii. Lalelele, narcisele, sunt la stadiul de frunze. :(
 

paula

Member
ei dar atunci mai asteapta un pic , la noi poate e mai cald in gradinita mea narcisele se trec , lalelele sunt in plina floare , daca zici ca la tine sunt in stadiu de frunze mai asteapta sa se incalzeasca , am inteles ca dupa 20 aprilie vor fi temperaturi de peste 23 grade
 

aura62

Member
Si eu am pus daliile in gradina de 2 saptamani! Chiar daca noptile sunt mai reci, una deja a rasarit si ii merge bine deocamdata! Si gladiolele au rasarit, unele au deja 10-15 cm, altele acum incep sa apara, desi le-am pus pe toate in aceeasi zi!
 

ghia_don

Active Member
Si eu le-am plantat in gradina si abia astept sa le vad inflorite...
Anul trecut au fost minunate, de aceea anul asta am mai inmultit numarul lor si cu alte culori :) ...
 

v.cristina

Active Member
astazi le-am scos din beci si am fost placut surprinsa : am gasit tuberculii intr-o stare excelenta , unul deja avea mugurasi :) :) :)




eu m-am cam ferit sa mai cumpar , cu toate ca infloresc foarte frumos , ca asa nu-mi place sa-i scot toamna :eek:f: :eek:f: :eek:f: cu toate acestea am facurt azi o comanda de vreo 20 de cale de parca mi-am pierdut mintile...dar erau asa de frumoase :) :) :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am zis ca saptamina viitoare sa le pun si eu la hidratat ca sa le plantez.Cred ca a venit vremea sa facem acest lucru.

Sa nu iti para rau Cristina ca sunt tare frumoase. :D
 

Blitz

Active Member
Bine ca trebuiau hidratate :!: :!: Ca o blonda ce ma sunt, le-am adus din pivnita (din 5 de anul trecut mi-au ramas 2 bucati) si le-am pus direct in gradina, cu nesimtire totala. Ele au raspuns pe masura- nici urma.

Dar tot nu m-am putut abtine ieri, dupa ce saptamana trecuta cumparasem 4 bucati pitice, ieri m-am "premiat" cu inca 6.



Trebuie sa invat de la voi ce sa fac sa nu le mai "stric" toamna :oops: :oops: :oops:
 

mirela06

Active Member
Eu am primit seminte de dalii pitice (si pe aceasta cale-i multumesc Izei)pe care le-am insamintat acum 2 sapt. iar acum vad ca incep sa rasara.Sunt adsa de fericita :)
 

v.cristina

Active Member
Blitz a spus:
Bine ca trebuiau hidratate :!: :!: Ca o blonda ce ma sunt, le-am adus din pivnita (din 5 de anul trecut mi-au ramas 2 bucati) si le-am pus direct in gradina, cu nesimtire totala. Ele au raspuns pe masura- nici urma.

Dar tot nu m-am putut abtine ieri, dupa ce saptamana trecuta cumparasem 4 bucati pitice, ieri m-am "premiat" cu inca 6.



Trebuie sa invat de la voi ce sa fac sa nu le mai "stric" toamna :oops: :oops: :oops:
in primul rand foarte frumos rondul ! imi place tare mult d.p.d.v. cromatic
in al doile eu habar nu am cum se hidrateaza :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu: Gabiuto mai multe detalii te rugam :? :?

eu toamna le tin intr-o cutie de carton , invelite fiecare in zir, in beci si primavara le plantez in gradina ...de ceva ani nu am pierdut nici una :) :) sper sa-mi tina tot asa :D :D
 
Sus