Dalii

adrianam

Well-Known Member
Am primit si eu un pachet cu dalii de la Starkl, ca bonus.
Partea proasta ca nu stiu unde sa le pun in gradina ca eu m-am ferit pana acuma de fitoase din astea- sa stai sa le plantezi primavara, sa le uzi toata vara, sa le scoti toamna si sa le bagi la pivnita!
Dar daca tot le-am primit, voi incerca!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu le-am tinut pe ale mele in pivnita si uneori temperaturile au scazut bine de tot insa nu au fost afectati tuberculii.In schimb in gradina,peste iarna nu mi-au rezistat.Sper totusi sa nu mai vina friguri chiar atat de puternice.... :roll:
 

fisulix

Member
Niciodata nu e prea tarziu! Glumesc :rofl:
Ale mele sunt puse de vreo 3 sapt. si au dat cate un coltisor. Vor inflori mai tarziu decat ale mele dar tot e bine decat deloc.
 

anknic

Active Member
si eu le-am pus acm 2 sapt, da' inca n-au iesit din pamant, desi aveau coltisori, da' io am o pata cu ingropat adanc...

sper sa nu fie noroi rau maine sa mai pun 2.

mie nu imi plac asa tare, da' ii plac tatalui meu asa ca...i-am achizitionat anul asta 3 dragute foc.
 

bradut

Well-Known Member
Cand am vazut topicul asta, ma gandeam ca deja au inflorit pe la careva. :rofl: Am pierdut destule dupa iarna asta lunga. Sunt frumoase, dar incep sa ma cam lenevesc din cauza scosului - pusului... Cred ca pe viitor am sa ma limitez doar la cateva, de talie mai mica.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunata! Imi plac daliile de talie mica, sunt compacte si frumoase tot sezonul...deci nu e variabilis, din seminte, e din rizom, da? La mine au mers bine mereu cele din seminte, celelalte mereu au facut fitze :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Si mie imi plac daliile, tot cele pitice, in special. Au inceput deja sa infloreasca, dar am pozat-o doar pe ultima venita, marmorata, care incepe sa se deschida :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Se va face foarte frumoasa, Corina.

claude a spus:
Minunata! Imi plac daliile de talie mica, sunt compacte si frumoase tot sezonul...deci nu e variabilis, din seminte, e din rizom, da? La mine au mers bine mereu cele din seminte, celelalte mereu au facut fitze :(
Are rizom, nu e din seminte. O am de anul trecut.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa culoarea, Anca!

Ale mele au tot inflorit vara aceasta, dar acum sunt mai frumoase ca niciodata:






 

anasstasia

Active Member
kerkyra a spus:
Si mie imi plac daliile, tot cele pitice, in special. Au inceput deja sa infloreasca, dar am pozat-o doar pe ultima venita, marmorata, care incepe sa se deschida :D
Toate daliile postate aici sint frumoase, insa aceasta este superba!!! :visator:
 

marirogo

Active Member
Ce va fac daliile? Ale mele sunt inca in pamant si inca au flori, in 19 nov....asa ceva n-am mai "patit" pana acum. :gandit:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In noiembrie: :D






Sambata le-am scos desi erau in continuare pline de flori.
 
Sus