Dalii

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: hai mai, da-o naibii, i-ai tinut perna electrica sub fund sau ce-ai facut?
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Sunt precultivate (mai am una pe cale sa infloreasca :) ). Sunt puse in PET de 5l la fereastra de prin februarie, afara nu stau decat de aproximativ o luna, de cand s-a incalzit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aaaa, din februarieeee,asa daaaaa. Ca eu ti-am urmat sfatul si le-am precultivat pe alea din Polonia, dar nu au mai mult de 25 de cm si nu intelegeam cum de tu ai deja ditamai maturoaie inflorite :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Sint atit de frumoase acum la ceas de toamna !!
Primele sase sint iesite din semintele scuturate de la cele pe care le-am avut anul trecut . N-am stiut ca se autoinsaminteaza :oops: , dar acum ca stiu, am rupt toate gogoloaiele cu seminte si le-am imprastiat prin gradina :) .Surpriza mi-au facut cele din prima poza care sint "doi frati dintr-o tulpina" :D ..





 

kerkyra

Well-Known Member
Sunt superbe! Si mie imi plac mult, mai ales cele pitice, dar nu prea am succes cu ele. Am obtinut si eu una din seminte, dar pusa intai in casa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte faine, Doina! Aia din prima poza tare imi aminteste dalia E#dge of Joy, cumparata de la Cebule, care a facut la mine flori de toate felurile, adica in toate combinatiile de alb si acel grena :rofl:

Voi cum depozitati 'cartofiorii' de dalii peste iarna?
 

ghia_don

Active Member
Ii las sa se usuce bine, apoi ii pun in saci menajeri si ii duc in beci. Am observat ca stau mai bine asa, nu se dezhidrateaza ca atunci cind ii lasam in ladite.
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
Voi cum depozitati 'cartofiorii' de dalii peste iarna?
Si eu vreau sa stiu!
Tocmai am scos ditamai buchetul de la una dintre dalii si nu stiu nici unde sa pun tuberculii peste iarna, nici cum sa-i despart (asta dupa ce am aflat ca tuberculii fara muguri nu incoltesc). Nu vad mugurii deci nu stiu unde sa rup :)
La noi e cald inca iar unele sunt in plina floare ... nu stiu cand o sa le scot. Pe de o parte mi-e mila, pe de alta mi-ar placea spatiul liber care ar aparea in urma unei astfel de actiuni :gandit:
 

kerkyra

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Ii las sa se usuce bine, apoi ii pun in saci menajeri si ii duc in beci. Am observat ca stau mai bine asa, nu se dezhidrateaza ca atunci cind ii lasam in ladite.
O sa incerc si eu asa, unele tinute in pamant s-au uscat, altele in nisip au putrezit.
 

belisima

Well-Known Member
eu le-am scos deja,posibil sa fi fost prea devreme,majoritatea s-au cam deshidratat...sa vedem daca mai da ceva la anul.astea erau polonezele,alea pe care le aveam inainte nu aveau probleme la depozitare,nici gand sa se deshidrateze...eu o sa le tin in beci
 

ghia_don

Active Member
Gata, la noi a fost prima bruma asta noapte si s-au pleostit toate :( ...asa ca miine le scot si le las o zi in solar sa se usuce un pic, apoi ii trimit la beci..

Roxana, nu trebuie sa-i separi acum, lasa asa cartofii, doar scutura-i de pamint...Cind ii scoti la primavara, poti sa-i pufai cu apa din cind in cind si vor incepe sa apara muguri, daca nu au facut-o deja cit au stat in beci. Abia dupa aceea ii separi. :D
 
Sus