Cyperus

aleynad

Active Member
Moderator
eu obisnuiesc sa-l si pulverizez macar o data pe zi :D
iar de inmultit...e una dintre cele mai nepretentioase plante in privinta asta :D
 

AbraMack

Member
Buna seara si... LA MULTI ANI! (nu am mai scris de ceva vreme si asa o urare se impunea :) )
As avea o intrebare... Cyperus Papyrus-ul meu este cam departe de fereastra si este tot galben. (apa are si il si pulverizez...deduc ca doar lumina poate fi cauza ingalbenirii) Din pacate, nu mai am loc sa il mut mai aproape de o sursa de lumina asa ca... ma gandeam sa il tund... drastic...

Din experienta voastra, stie cineva cum reactioneaza? E ok momentul acum? Este intr-un vas fara gauri, apa musteste... il pulverizez dar el se incapataneaza sa se ingalbeneasca si sa se usuce....

Astept cu interes sfaturile si parerile voastra si va multumesc in avans!

O seara faina!
 

kriss

Member
are neaparata nevoie de lumina. la fel am patit si eu cu al meu mai demult si nu mai aveam loc la fereastra. eu a trebuit sa i-l dau bunicii mele (spre binele plantei) ca se cam ingalbenise si-mi era teama sa nu il pierd.
alaltaieri a inflorit la bunica mea:
 

aleynad

Active Member
Moderator
bravo, Kriss! e tare frumos :D


pe cyperusul meu de acasa l-am mutat azi in casa noua :)



fiind pui, l-am tinut pana acum intr-un pahar de iaurt, azi m-am gandit sa-l mut intr-un ghiveci mai deosebit :wink: asa ca acum troneaza pe musata de cafea din living intr-un bol de sticla
 

lucia_lucia

Member
am si eu un cyperus care de o vreme incoace am observat ca are nevoie de muuuulta apa si de cand am inceput sa-i pun in fiecare zi s-a facut foarte mare are aproape jumatate de metru iar inainte deabea atingea 20-30 cm :mrgreen:
 

Mar1vs

Member
Foarte frumoase plantele voastre! :)

Am si eu un cativa putiuti... Am pus in apa trei umbele acum vreo luna, si acum am 11 pui plantati intr-un vas (din alea 3 :D ): vreo 6 de 15 cm si inca 5 micuti, care abia au iesit...

Le-am tinut intr-un vas negaurit, cu apa permanent deasupra pamantului de vreo 1-2 cm si cresc vazand cu ochii! Intr-o saptamana au "luat" vreo 6-7 cm!
Pana acum i-am tinut in soare-semiumbra si vad ca le merge bine, dar oare nu le-o merge mai bine la umbra?? Stiti cumva cam cata lumina le-ar trebui? Sau poate daca-i tin in soare direct toata ziua, le merge mai bine? :?:
 

lucia_lucia

Member
in legatura cu papirusul , eu il tin la lumina indirecta nu direct la soare .Dar nu am incercat niciodata sa-l tin la umbra , ba chiar la al meu ii place mai mult la lumina multa :D
 
Eu cyperusul si cyperus papirus ii tin in soare direct aproape toata ziua si vad ca le merge foarte bine doar ca trebuie udati bine si pulverizate frunzele cu apa...dupa cum am observat.
Saptamanal le administrez si Bionat din primavara pana in toamna...
 

lucia_lucia

Member
nu stiu , papirusului meu ii merge foarte bine la lumina multa si am observat si eu ca are nevoie de apa in fiecare zii, mai ales vara :D
 
Sus