Cyperus

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am un cyperus destul de mare pe care-l tin intr-un lighean cu apa...ascuns de un cos decorativ :rofl: ...creste bine dar radacinile i-au iesit mult prin ghiveci.Daca i le tai ca sa ramina in ghiveciul initial ....stie cineva???i se poate intimpla ceva?
Multumesc....
 

marean

Active Member
eu stiu ca asa are el cresterea...daca i le tai,nu cred sa pateasca ceva foarte rau,dar o sa creasca la loc! :twisted:
eu am unul prins prin frunza de ~1 luna,si inca de a doua zi de cand il plantasem in ghiveci,o radacina deja iesise afara din ghiveci,asa ca asta e firea lui,orinde am citit scria ca tavita cu pietris si apa de desuptul ghiveciului e necesara!
dar daca tot il ai "mascat",de ce iti mai faci griji :D
 

bibacj

Member
Eu il tin intr-un ghiveci negaurit si in permanenta are apa minim 2-3 cm peste nivelul solului. In aproximativ un an a ajuns la cca 1.20 m.
 

bibacj

Member
Cate tipuri de cyperus sunt? Am vazut azi la florarie ceva care semana cu cyperus dar nu stia nimeni sa imi dea detalii. Eram tentata daca as fi stiut ca va creste la o inaltime mai mare. Altfel l-ar fi eclipsat celalalt. Dar am rezistat tentatiei cu greu. :oops:
 
Nu stiu cate tipuri sunt, dar al meu a crescut cam la 1,5 m.

Este plantat direct in gradina si vad ca s-a descurcat destul de bine cu seceta asta.
 

angela draganoiu

Active Member
si eu am un cyperus care sta cu ghiveciul intr-un lighean plin in permanenta cu apa insa radacinile nu i-au crescut asa de mari desi planta are aproape 2 m.
 

osa

Member
Am si eu un cyperus, de aproximativ 2 ani. Cresete intr-un ghiveci cam de 20cm diametru, iar ghiveciul e intr-un alt ghiveci, masca, care e plin cu apa. Creste frumos si ii merge bine, insa nu creste inalt. Am citit ca ale voastre au ajuns si la 1,5m, al meu abea daca depaseste 40cm.
Acuma cateva intebari:
1)oare rezista afara in frig?
2)daca transplatez cyperusul intr-un ghiveci muuuuuult mai mare, oare creste si la mine mai inalt?
Mersi.
 

angela draganoiu

Active Member
sa stii Osa ca am vazut si cyperus pitic. poate ca al tau e pitic. al meu are cca. 2 m si e mult prea inalt desi e foarte decorativ.
nu cred ca rezista la ger dat fiind ca e o planta mica in ghiveci mic exista riscul sa inghete tot ghiveciul.
 

bibacj

Member
Parerea mea este ca ii lipseste umezeala. Incearca sa il transplantezi intr-un ghiveci mai mare care sa nu fie gaurit si in care sa ai permanent 2-3 cm de apa.
 

simonac

Member
se si vede in un din poze ca pamantul este uscat; fiind o planta careia ii plac mlastinile, incearca sa-i creezi solul si umezeala de care are nevoie
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Osa este singura planta care agreaza apa baltita la radacina. La ea acasa e planta de balta, asa ca uda cu incredere.
 
Daca iarna va fi la fel de blanda ca cea de anul trecut rezista in gradina. Eu am lasat anul trecut o radacina in gradina si in primavara a dat din ea.N-am protejat-o cu nimic, am mers la risc (mai aveam unul in ghiveci, in casa) si pe experimentat. Cel din casa a decedat in primavara, desi a avut toate conditiile, iar cel de afara a crescut mai mare si mai frumos decat anul trecut.
Cred eu, ca au si ei nevoie de o perioada de repaus.
 

sorina

Active Member
Si

Si Cyperusul meu are o dezvoltare destul de lenta , ca sa nu mai spun ca este preferatul pisicilor mele , care cind apuca la el parca ar minca o delicatesa !!

Sa ii pun un suport cu apa mai multa ??????
 

osa

Member
Este vreun sol special care trebuie folosit la cyperus? avand in vedere ca cyperusului ii plac mlastinile, probabil exista vreun sol special care se foloseste la astfel de plante.
Mersi.
 
Sus