Cyperus

bibacj

Member
Si eu l-am plantat in pamant normal intr-un ghiveci negaurit si permanent are apa. Ii merge foarte bine. Vara la 2 saptamani ii puneam ingrasaminte.

Pot sa pun cyperus in acvariu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Vrei hrana pentru pesti??? :rofl:
Explica putin....

Eu l-am tuns drastic acum citeva zile fiindca l-am uitat afara si l-a prins gerul putin.Radacinile sunt ok,m-am uitat cu atentie la el si chiar am vazut ca este dispus sa dea frunze noi.
Sa speram ca pina la primavara isi va reveni.
 

Ariana

Member
Cyperusul meu a fost invadat de niste purici care fac un fel de plasa de paianjen chiar pe mijlocul funzei. In prima faza am taiat toate frunzele afectate. Au crescut altele si iar au fost invadate asa ca l-am stropit cu insecticid de la florarie. Au aparut din nou iar acum i-am scufundat frunzele intr-o galeata cu apa si putin sapun. Am citit undeva ca asa scapa de puricii aia nenorociti.I-am facut 2 zile la rand scufundarea dupa care i-am limpezit frunzele bine bine cu dusul.Acum l-am pus din nou la locul lui la geam. Sper din suflet sa nu mai fie atatcat ca nu mai stiu ce sa-i fac si nu vreau sa-l pierd ca mi-e tare drag.
 

Ariana

Member
l-am scimbat pamantul, dupa ce am dat cu insecticid din florarii anul trecut in primavara. L-am pus atunci intr-un ghiveci nou si mult mai mare ca in cel vechi nu mai incapea.
 

aleynad

Active Member
Moderator
pe al meu l-am transplantat intr-un ghiveci fara gauri de scurgere si ia uitati ce mult i-a placut
il ud in fiecare zi vara pana balteste apa in ghiveci :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu mi l-am cumparat eu cand am fost la Bucuresti.Nu prea ii merge bine acum,cred ca din cauza caldurii.Dar da una dupa alta frunze noi.
E un alt soi decat cel din poza de mai sus,are frunzele mai subtiri.
 

ana popa

Member
Eu l-am pierdut pe al meu acum 2 ani, am zis ca nu mai vreau altul, pana am vazut unul cu frunze ondulate la cineva de pe forum, din pacate nu mai stiu la cine.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am observat la al meu ca e un setos...ii place sa aiba pamantul in permanenta umed, de aia a si crescut de 1.60 m :eek:
Inainte cand il aveam in ghiveci normal cu gauri si-l udam normal, ba i se uscau frunzele, ba i se ingalbeneau ...nu-i mergea deloc bine :( pana cand am citit ca e planta de mlastina si l-am pus intr-un ghiveci fara gauri, apoi...sa te tii cu udatul :) acum mi-e mai mare dragul de el :D
 

andreiacamelia

Active Member
La mine a fost exact pe invers. Cat a stat in ghiveci cu gauri, i-a mers bine. Cand l-am mutat in unul de ceramica ara gauri, a inceput sa i se ingalbeneasca frunzele si finalul inevitabil! :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu il am intr-un ghiveci de plastic, cele din ceramica sunt poroase si absorb apa, nu sunt potrivite pentru plante de mlastina :!:
 

lelia

Well-Known Member
:eek: face flori ?
eiii....uite ca eu n-am stiut, si nici n-am vazut :?
Daniela ,arata superb ,asa stropit cu stelute galben-verzui :visator:

Iudit ,cred ca al tau e diferit ,e de vita nobila ,oare face si el flori ?
Sa va traiasca ....sunt foarte frumosi ...si bine ingrijiti :D
 
Si al meu din pacate s-a dus in toamna :cry: Nu inteleg de ce,il aveam de 2 ani,i-a mers foarte bine,a inflorit,dar dintr-odata a inceput sa i se ingalbeneasca frunzele :? :cry: si nu l-am mai putut salva...desi imi era foarte drag
 

michaela

Active Member
carmenlorena a spus:
Si al meu din pacate s-a dus in toamna :cry: Nu inteleg de ce,i aveam de 2 ani,i-a mers foarte bine,a inflorit,dar dintr-odata a inceput sa i se ingalbeneasca frunzele :? :cry: si nu l-am mai putut salva...desi imi era foarte drag
Eu zic ca ar fi fost bine sa mai pui din el, adica sa-l regenerezi, se inmulteste foarte usor panand o umbela invers in apa... adica se taie frunzele cam la 4-7 cm si se pune intr-un pahar cu apa, radacinute si noi plantute vor apare foarte repede.

Iubeste apa, are nevoie de un nivel ridicat de umiditate atat la nivelul radacinilor cat si tulpini/frunze. un aer prea uscat poate duce la ingalbenirea si chiar moartea plantei.
Poate fi cultivat chiar intr-un bazin.... :wink:
http://andromeda.cavehill.uwi.edu/Aquat ... perus1.jpg
bibacj a spus:
Pot sa pun cyperus in acvariu?
- eu cred ca da :wink: , n-am pus in acvariu, pentru ca aveam scormonitori de carasi insa am avut intr-un bol cu apa muult timp o tufa.
Foarte haios si cyperus papyrus :wink:
http://www.jungleseeds.com/images/CyperusPapyrus.jpg
 
Sus