Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

oana_oana

Member
eu stiu despre cymbi ca minimil de bulbi intr-un ghiveci trebuie sa fie 3. Acum daca ai 6-7 bulbi poti sa-i desparti.
 

nimf3

Member
giulia a spus:
am cumparat 2 ghivece cu cymbidium , la reduse . in ghiveci nu erau decat radacini fara pamant .am taiat radacinile uscate , i-am pus in pamant agro de orhidee . intrebarea e : exista un nr optim de plante intr-un ghiveci ? e mai bine sa le pui intr-un ghiveci mai mare sau sa le desparti ? pentru a va face o parere despre ce vorbesc , poze gasiti la http://hade.sunphoto.ro/cymbidium
de unde ti-ai luat si cat ai dat? :oops:
 

giulia

Member
de la citty / romstal garden pantelimon , 10 lei ghiveciul .am scris la " furnizori ". eram cam dezamagita de radacini , dar vad ca n-au probleme .
 

giulia

Member
eu cred ca au tot interesul sa-i vanda si asa , pentru ca magazinul nu are o locatie prea inspirata - dupa parerea mea , iar unul inflorit era cu 138 . nu e nici lume sa-l vada , dar sa-l cumpere .
pe de alta parte in bricostore toate plantele , orhidee ma refer , cu flori sau fara costa la fel - 40 lei , sau fara flori nu exista ..
mie imi plac doar si pentru frunze .
 

marean

Active Member
giulia a spus:
am cumparat 2 ghivece cu cymbidium , la reduse . in ghiveci nu erau decat radacini fara pamant .am taiat radacinile uscate , i-am pus in pamant agro de orhidee . intrebarea e : exista un nr optim de plante intr-un ghiveci ? e mai bine sa le pui intr-un ghiveci mai mare sau sa le desparti ? pentru a va face o parere despre ce vorbesc , poze gasiti la http://hade.sunphoto.ro/cymbidium
Giulia,am vazut pozele si arata foarte bine,nu ti-as sugera diviziune acuma !
Daca radacinile sunt sanatoase,lasa-l asa,am vazut ca inca nu a ocupat tot ghiveciul si mai are loc pt cativa psbulbi . Daca totusi vrei sa imporspatezi situatia lui,il muti intr-un ghiveci mai mare,nu deranjezi balotul de pamant si radacini,ci doar completezi cu substrat pt orhidee,disponibil in comert .
Felicitari pt achizitei,arata minunat,iar pretul e super !
Asigura-le racoare (daca ai un balcon inchis cu temperaturi acceptabiel,e foarte bine) si lumina puternica , in perioada asta soarele fiind foarte bland .
 

marean

Active Member
oana_oana a spus:
Marean stiu ca sunt complicate radacinile si ca oricum ce a taiat domnul in filmulet sunt numai putregaciuni, dar instrumentele au fost foarte "hotarate" :oops:
Tocmai contrar,daca asculti bine,domnul a taiat radacinile sanatoase,pt ca alfel nu putea diviza nimic :wink: .
Si eu am fost socat acum un an,cand am aflat de metoda de la un domn simpatic,care tot cu toporul a executat planta,e pare ca astea sunt instrumentele potrivite .
 

marean

Active Member
Cele din centru sunt,de cele mai multe ori,fiindca sunt inghesuite si treptat,bulbii centrali mor,lasandu-i doar pe cei tineri . :wink:
 

karmenutza

Member
Azi mi-am luat primul cymbidium, de la Brico Orhideea. Cu flori era 31,9 lei.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Ii schimb ghiveciul acum sau dupa ce se trac florile?
Dupa ce se ofilesc florile tai tija pe care au fost sau o las?
Daca o tin pe pervazul de deasupra caloriferului e prea cald pentru el? Acolo am si phalele.
Poza cu ghiveciul, ca sa-mi scpuneti daca il schimb: (Acest ghiveci era bagat in altul, mai inalt, un fel de masca)
Si cu vedeta mea:
 

karmenutza

Member
Mai erau vreo 2 culoarea asta. Adica unul la fel si unul imbobocit la care doar am dedus ca ar fi la fel. Si mai era unul foarte frumos galben-verzui. M-am tot gandit si razgandit pana sa aleg intre cei doi. Dar ciudat este ca asta nu miroase a nimic. Si toate fetele pe aici zic ca miroase. Poate nu mai am eu miros?...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Karmenutza, este foarte frumos, felicitari! :D

Dupa ce i se vor ofili florile poti taia linistita tija, vei observa oricum ca aceasta incepe sa se ususce.

Daca il poti uda usor, nu ii schimba inca ghiveciul, asteapta pana i se usuca florile. Eu pe al meu l-am schimbat inca de a doua zi intr-un ghiveci mai mare din doua motive:
- ghiveciul era mult prea mic, si se deformase din cauza radacinilor, dezechilibrandu-se la cea mai mica atingere. In felul asta riscam ca in cadere sa i se rupa tijele florale.
- radacinile erau cu o palma deasura ghiveciului si nu aveam cum sa il ud.

Mare atentie daca ii schimbi ghiveciul, sa nu ii deranjezi radacinile. Pur si simplu il muti cu totul intr-un ghiveci mai mare si completezi cu pamant de orhidee (nu scoarta). Cymbidiumul este o orhidee terestra si nu epifita, de aceea cauta pamant de orhidee (si nu scoarta ca la phalaenopsis) pentru a-i completa in noul ghiveci.

S-ar putea sa fie putin cam cald pentru el pe pervaz, banuiesc ca ai si caloriferul in zona.
 

karmenutza

Member
Multumesc, Caramell, pentru indrumari! Eu ma gandeam sa-l ud prin scufundare ca si pe phale, cel putin pana il mut in alt ghiveci. Eu am substrat pentru orhidee de la Agro, nu am scoarta. Tot din asta amestecat cu scoarta originala am pus si la o phalaenopsis. As putea sa pun numai substrat? Ca alt pamant de orhidee nu stiu, nu am vazut. Doar din asta si cel de la Compo, care are mai multa scoarta.
 

marean

Active Member
karmenutza a spus:
Multumesc, Caramell, pentru indrumari! Eu ma gandeam sa-l ud prin scufundare ca si pe phale, cel putin pana il mut in alt ghiveci. Eu am substrat pentru orhidee de la Agro, nu am scoarta. Tot din asta amestecat cu scoarta originala am pus si la o phalaenopsis. As putea sa pun numai substrat? Ca alt pamant de orhidee nu stiu, nu am vazut. Doar din asta si cel de la Compo, care are mai multa scoarta.
Bymbi e semiterestra,asa ca poti sa-l transplantezi in substrat pt orhidee ;-) !
Atentie doar la udari,in perioada asta mai rece !
 

karmenutza

Member
Multumesc frumos, Marean! Substratul il am, acum mai trebuie sa gasesc ghiveciul potrivit. Nu cred ca pateste ceva daca mai sta asa o zi, doua, pana il cumpar.
Giulia, la Brico Orhideea l-am gasit. Acolo aveau mai multe si frumoase. Mai aveau niste dendrobiumi fara flori dar erau la acelasi pret, nu ii redusesera deloc :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Karmenutza, e foarte bine daca poti sa il uzi prin scufundare. ;-) In cazul acesta, asa cum a zis Marean, asteapta sa ii treaca florile. Al meu era prea mare ca sa il plimb de colo-colo si am preferat sa risc. :) Din fericire e totul in regula in continuare :D.

Nu am rezistat si am fost si eu in Orhideea azi :rofl:. Am printre altele doi noi mini cymbi: unul grena si cel imbobocit despre care ne-ai zis tu si care pare sa fie portocaliu.
 

karmenutza

Member
giulia a spus:
karmenutza , " chestiile " sunt 2 noi plantute .
Adica puiuti? :eek: Si ce fac cu ei? Ii scot de acolo din ghiveci si ii pun separat in alt ghiveci? Sau sunt 2 tije de flori?
Ce fel de bouganvilea ti-ai luat? Lastari de Patio Plant de la Brico?
 

giulia

Member
ai fi vrut tu karmenutza sa fi asa norocoasa , sa dea imediat alte tije .la citty pantelimon , unul ca al tau cu o tija era 68 lei , dar mirosea frumos .bouga am luat de la reduse ,mare de tot comparativ cu patio plant .e pusa poza in album .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus