Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

karmenutza

Member
Cymbi meu e tare harnic la pui: cand l-am luat avea 2, acum o saptamana avea trei, acum are 4! :) Peste cateva luni trebuie sa-i despart?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu. Lasa-l in pace. :D
Mai e mult pana cand acei pui vor putea face tije florale.

Eu mi-am adaugat in colectie un cymbi alb pe care mi-l doream demult. Si sper eu sa ma fi potolit pentru o perioada cu cymbi :)
 

giulia

Member
o bucurie nu vine niciodata singura ... mai aduce inca una :rofl: mai in stanga

iar doua bucurii ... mai cheama una :eek:

am mai cumparat un ghiveci cu cymbidium si parca ma face sa cred ca , chestiile alea pe care le cred tije sunt de fapt alte plante :mrgreen:
 

CristianG

Well-Known Member
Cymbidium-ul este o orhidee superba.Din pacate trebuie sa ai spatiu pentru ele.De obicei in apartament nu au conditii.Sunt destul de pretentioase.Apa este o problema atunci cand este in cantitate mare.Radacinile putrezesc rapid.Apoi, curentii de aer ii distrug florile...Nu pot tine la un loc Vande si Cymbium-uri... :cry: Practic este imposibil mai ales ca una vrea aer si cealalta nu prea, mai ales cand este inflorita!Asa ca am renuntat la cymbidium.Ocupa si foarte mult spatiu....
 

giulia

Member
acum am 3 ghivece cu cymbi . unul are chestiile astea - pui , insa la alt ghiveci , puiul a iesit din pamant si mai la departare fata de vre-un bulb . abia cand am adus al 3-lea ghiveci am vazut ca seamana mai ales la culoare cu puii lui .de 3 zile ii tin ziua pe balcon afara la umbra si cresc puii astia ca din apa .seara ii bag in casa .acuma mai vroiam cymbi la 10 lei sa-mi faca si flori in extrasezon . fata de primele 2 ghivece , ultimul l-am controlat si mutat si are niste radacini de invidiat dar si niste bulbi mari 2 si 3 pui maricei , iar frunzele sunt cu mult mai lungi si chiar mai tzepene
 

oncilica

Member
CristianG a spus:
Cymbidium-ul este o orhidee superba.Din pacate trebuie sa ai spatiu pentru ele.De obicei in apartament nu au conditii.Sunt destul de pretentioase.Apa este o problema atunci cand este in cantitate mare.Radacinile putrezesc rapid.Apoi, curentii de aer ii distrug florile...Nu pot tine la un loc Vande si Cymbium-uri... :cry: Practic este imposibil mai ales ca una vrea aer si cealalta nu prea, mai ales cand este inflorita!Asa ca am renuntat la cymbidium.Ocupa si foarte mult spatiu....
Din punctul meu de vedere sunt mai comode :D se uda mai rar si nu par asa pretentioase. Intr-adevar, la curte e un avantaj deoarece se scot afara toata vara. Astfel eliberezi spatiul si te bucuri de flori iarna !
 

IRINA2714

Member
e foarte bine ca cymbi face pui
dupa trecerea florilor ei intra in vegetatie si o tin tot asa pana in toamna
si ai mei sunt tare pusi pe inmultit
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sa stiti ca de vineri tin un cimbi afara, pe terasa, si pare multumit :D E drept ca verific in fiecare seara prognoza - de vineri se raceste, de ex. si ma tot gandesc daca sa-l aduc inapoi in casa sau sa-l protejez cu o folie protectoare pe timpul noptii...teperatura scade la 3 grade noaptea, cel putin asta e prognoza
 

giulia

Member
eu am citit ca nu e bine ca temperatura sa scada sub 7 grade si ca sa nu umblu dupa prognoza mereu , noaptea i-am bagat in casa . au niste frunze tare lucioase de cand sunt afara
 

IULIA

Active Member
asa e Giulia. cu temperaturile nu e de glumit inca.
cind s-o stabiliza noaptea pe la 10 grade, atunci afara cu ei. :D
 

angela draganoiu

Active Member
Karmenutza eu am un pui de cymbi si sta in balcon, care e inchis dar nu e etans, intr-un loc mai putin expus la soare. a stat acolo toata iarna mai la racoare cu apa putina si din cind in cind un strop de ingrasamint. e mic dar voinic. oare cind va inflori ? il am de vreo 3 ani.
 

karmenutza

Member
Eu nu l-am tinut in balcon pana acum, ca mi s-a parut prea frig. Iar acum e prea soare! :) Si din cate am inteles nu prea-i place la soare. De-aia m-am gandit la grilaj. Este tot la sufragerie, pe nord, la aceeasi fereastra la care a mai stat - doar ca acum vreau sa-l pun pe exterior :)
 

IULIA

Active Member
soarele este extrem de necesar. dar cu masura in iunie, iulie, adica putin umbrit(stilul sub un pom subtire) iar la sfirsitul lui august in plin soare. si asta sta pina cind este iar noaptea cam 5-10 grade. atunci se baga iar in casa.
fara aceasta expunere nu are loc inducerea butonilor florali, adica aleluia flori in acel an.
florile sint spectaculoase, dar se obtin greu. :(
 

karmenutza

Member
Fetelor, cymbi meu iar da pe afara din ghiveci cu radacinile :eek: :eek: . I-au iesit pe dosul ghiveciului. Ce sa fac? Iar il mut?!
 

IULIA

Active Member
da. intr-unul mai inalt. la care la fund(scuze) ii pui un pat de pietre de riu sort mic(cam de 3-5 cm), pe care il speli cu apa fiarta in prealabil. :D
 

karmenutza

Member
Merci, Iulia! O sa caut pietricele mici, eu am doar mari de decor, nu sunt bune? Daca le sparg? Ghiveciul de acum e de 16 cm, inaltut. Iau de 20 sau si mai mare?
 

IULIA

Active Member
mai mare.
eu am la astia mari cam de 25-30 cm. nu am gasit asa de inalte, dar totusi inguste, decit la metro. acum nu stiu la voi, daca mai e pe undeva.
cauta pietre de riu undeva...parcuri, locuri de joaca pt copii.............
sau unde se asfalteaza ceva...........
:D :D :D :D
 

dana_rusu

Member
fetelor am si eu o orhidee ca a voastra si cred ca este in coma,nu profunda ar totusi coma,am primit-o acum trei ani inflorita dar de atunci s-a degradat ,nestiind cum sa o ingrijesc si nici pamant pt ea nu am gasit asa ca am plantat-o in pamant obisnuit ,spre surprinderea mea asta iarna i-a dat trei pui care cresc vad greu ,acum rugamintea mea la voi este sa-mi spune-ti daca o pot scoate din acel pamant sa-i spal radacinile si cum sa o plantez ca de pierdut nu as vrea sa o pierd :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus