Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elenaraluca

Member
Seara buna...

M-am dotat pentru operatiune si am purces la treaba...M-am apucat sa tai radacinile si, cand colo, am dat peste alta gogorita...planta mea are melci.Niste melci mici-mici cu cochilie si tot ce le trebuie, nergiciosi.
Ce sa le fac?
Sa indepartez tot substratul?
 

IULIA

Active Member
vvvaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiii.
din rau in mai rau.
nici nu cred ca poti indeparta substratul. doar la suprafata.
dar........curata ce poti, si baga la jet de apa calda. fa-i o baie lunga asa.
e posibil ca acele pcte negre de sub foile pseudobulbului sa fie deja melci micuti....latenti..........puiuti......
lasa apoi sa se usuce planta in cada. si planteaza.
tine-o separat de orice alta planta.
da...melci negri...........? :eek:
 

IULIA

Active Member
cauta in magazine fitosanitare un produs care se numeste OPTIMOL. sint granule. presara apoi granulele prin substrat si la exteriorul plantei.
metoda clasica pt melci si destul de la indemina este sarea. pudrata din belsug. dar nu am folosit-o la orhidee. nu stiu ce se poate intimpla.
si berea face bine citeodata...........se mai imbata si ei. nasol este ca se impuiesc astia, vai mama mea. si nu stiu ciclul de reproducere ....... mmm ...... trebe studiat. :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iulia de ce zici sa nu indeparteze substratul? Florile sunt oricum la final. Melcii aia ... nu stim ce daune fac pe acolo. Eu zic sa-l schimbe.
 

IULIA

Active Member
eu nu zic sa nu curete. eu zic ca nu poate. pt ca in ghiveci, cymbi e ca un colet, care nu merge desfacut.
asta daca e ok. :D
normal ca trebe curatat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am inteles. Poate sa se straduiasca. Cred ca daca umbla incet reuseste sa desfaca radacinile fara sa le franga.
 

marean

Active Member
E greu,dar merge facut !
M-am luptat eu aseara cu o cambrie care avea radacini si doar un pumn anemic de scoarta ramasa in substrat,radacinille se incolacisera si facusera ele forma ghiveciului,incat unele erau si de 20 cm .
Inevitabil,se vor rupe si radacini sanatoase,dar asta este,nu avem ce-i face !Inainte de operatiune,te sfatuiesc sa tai tija florala si sa o pui intr-o vaza,altfel se va rupe.In vaza sa pui ace,muguri de brad,va [astra apa proaspata si usor acida,numai buna pt orhiduta ta.
Eu iti propun sa iei un vas cu apa calduta in care sa ti orhideea cam o ora,doua.In timpul asta,tu ,din sfert in sfert de ora mai bagi mana sub apa sa despletesti radacinile,gradual se vor inmuia toate,de-aia operatiunea nu se face numai o data ... mai si scuturi radacinile prin apa,substratul va iesii in cele din urma,insa nu integral.La sfarsit,eu am bagat-o pe a mea in ghiuveta plina cu apa,unde cu grija i-am desfacut cat am putut din radacini.Ce nu s-a desfacut,am rupt,nu aveam de ales,scoarta era deteriorata si trebuia schimbata integral .
Succes !
 

IULIA

Active Member
mai Marian, tu ai desfacut vreodata cymbi?
si apai, ce aveti toti cu tijele florale? de trebe taiate...io nu pricep.ca, cu tija ori nu, tot aia e.
cymbi nu se aseamana cu cambria la balot.
mai, e balot, ca un cocospeat sa zic, compact, il tai cu cutitu, poti sa inmoi ce vrei....ca in final ramii cu 3-4 radacini, ca se rup toate toate............
noi, fetele din braila, am facut de 2 ori. cu cymbi mare. s-a taiat cu cutitul de macelarie, cu lama mare si groasa...ca nu mergea altfel. si am pigulit 3 ore sa desfacem un cymbi.
ca sa nu mai zic ce loc iti e necesar pt operatiunea asta.
eu am facut singura cu al meu de 2 ori acasa, dar numai odata am putut desface complet.
 

marean

Active Member
Nu,i-am vazut radacinile insa,sunt monstruoase,dar in lipsa de alta idee i-am spus si eu ce rezolvai eu,acuma de :wink: 8) !
Si cu tija ce sa am,era evident sa trebuie taiata,ca dupa ce se apuce sa smotoceasca monstrul,crezi ca de la atatea scuturari,invarteli si bruscari va rezista ea nevatamata ? Eu cred ca se va rupe :mrgreen: !
 

marean

Active Member
Si nu ti-ar fi si mai mila daca s-ar rupe ? Mie daaaaa :mrgreen: !
Daca ar fi sa mai astepti cateva zile pt a se consuma inflorirea,atunci poti pune foi de varza cu sare pe ele pe langa si pe suprafata ghiveciului,sunt atrasi de ele ca pisica de 'iarba matei' :wink: !
 

marean

Active Member
Pai sa nu ijnteleaga femeia sa puna sare in ghiveci,ca asa la revedere planta !
Sarea se pune pe foile de varza,in asa fel incat sa nu intre in contact cu orhiduta sau substratul ei .
 

elenaraluca

Member
Din pacate, operatiunea e deja facuta,am asteptat cam o ora dupa ce am scris de melci, mi-a pierit rabdarea si m-am apucat...

Iulia are dreptate cand spune ca radacinile de cymbi sunt foarte lungi si foarte rasucite.Eu insa nu m-am luptat foarte tare cu a mea, pentru ca majoritatea erau putrezite.Si exact asa cum spune marean, era foarte putina scoarta si foarte degradata si in restul ghiveciului erau numai si numai radacini.
Ce-am facut:

- in prima faza am taiat cu forfecuta radacinile de la exteriorul coletului, una cate una, controland sa nu tai vreuna "vie".
- dupa ce am trecut de exterior unde nu era niciun semn, am dat de e melci(Imi pare rau ca nu le-am facut o poza dar eram prinsa pana peste cap.Aratau exact ca cei normali care ies dupa ploaie, doar ca aveau cochilia transparenta si corpul negru si erau foarte mici - cel mai mare pe care l-am vazut avea cochilia de o circumferinta cat jumatate din diametrul filtrului de la tigare. Of ce explicatie... ), asa ca am luat un cutit si am taiat cam 3 cm din fundul coletului de radacini ca sa-mi usurez munca.
- apoi m-am pus iar la sortare de radacini.Am gasit si radacini care erau bune pe o portiune apoi inegrite si scofalcite (si in zonele alea erau melci atasati de ele) si apoi din nou bune.Le-am taiat de deasupra zonelor innegrite.

In final, psbulbul care mi se parea mie mai scofalcit nu a ramas cu nicio radacina viabila, doar cu niste cioturi de 2-3 cm din radacinile cele mai batrane(alea erau sanatoase, pe-alea le-am lasat).Celalalt are cam 1/4 din radacinile pe care le-a avut desi doar cateva sunt netaiate la un punct sau altul.Oricum sunt aproape sigura ca va reusi.

Tija florala nu s-a rupt pentru ca am sprijinit-o de un cos de ziare cam de 30 de cm astfel incat sa stea in aer cand taiam (cred ca se poate si de un scaun cu 4 picioare pus pe lateral) si am intors planta cu grija sa nu ranesc florile.

Apoi am pudrat taieturile cu scortisoara si am lasat radacinile sa se usuce cam 1 h.Am pus-o in pamant special (era scoarta amestecata cu perlit) dar fara sa tasez foarte tare si fara sa maruntesc foarte tare.Pamantul l-am pufait foarte putin cu apa si fertilizator pentru orhidee inainte de utilizare(facut mai slab decat reteta, cum am invatat :) )
Am pus-o intr-o cutie de plastic transparent din Cora careia i-am dat gauri
de scurgere si gauri pe lateral exact ca la ghivecele speciale (de-astea n-am gasit in Brico decat cu orhidee in ele - dar au fost bune, le-am studiat.)

Starea acutuala: planta e mutata mai departe de fereastra, primeste mai putina lumina si e pusa pe gresie unde e putin mai rece.Ghiveciul nu e aburit, florile sunt in regula, frunzele au inceput sa se rasuceasca putin la varf.
Peste o saptamana vreau sa ma uit la ea sa vad daca au inceput sa se dezvolte radacinile.

Acum sa-mi spuneti ce am gresit...

In legatura cu melcii, exista aici niste granule pentru limacsi...Astia nu par a fi limacsi...Credeti ca ar functiona si la mine?Sau sa pun deja frunze de varza cu sare?Eu am indepartat tot substratul si am controlat pe cat posibil radacinile dar Dumnezeu stie.
Oricum, este randul ei sa arate ea ca vrea... si ma gandesc si ca am supus-o la prea mult stress ca sa-i pun si granule acum...




 

IULIA

Active Member
1-dupa taiere trebuiasa speli cu jet cu apa calda, ca si asa ies melcii.
2-ti-am zis de granule, care sint pttoate tipurile de melci
3-nu pe rece, sau, daca ai pus-o jos, izoleaz-o de gresie cu ceva(carti groase, scaun)
4-nu mai uda 2 sapt
5-SCUZE CA NU AM PUTUT INTRA MAI DEVREME, dar eram obisnuita cu tine noaptea....
 

IULIA

Active Member
6-adica cum bulbul 1 si bulbul 2...s-au separat..i-ai separat...sau ce?
ca iar va conta putin, schimbarea schimbarii......... :eek:
 

elenaraluca

Member
nu,nu...Nu am separat nimic...Doar ca unul e mai sanatos, celalalt mai bolnav.Ei sunt lipiti, dar se vede care radacini alimenteaza ce...Adica presupun ca nu functioneaza invers, precum creierul... radacinile din dreapta alimenteaza bulbul din dreapta si invers...

Acus ii pun niste carti sub ea si maine ma duc sa ashetez granule.
Si nu ai de ce sa-ti ceri scuze cu intratul, ca nu te platesc si oricum m-ati ajutat foarte-foarte mult.Imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap sa o spal :(

Pana una-alta, vreau si eu orhidee la 19 Lei... aici pleaca de la 9 E pt o phale daca stii unde sa le cauti, iar pe cymbi a mea am dat 14.Se pare ca desi e aproape de Olanda, decat varietatea e mai mare, ca preturileee...
 

elenaraluca

Member
ghiciti cine are inca doua cymbi, sanatoase si cu multi psbulbi ... ambele mari, una cu flori galbene si dungulite portocalii pe barcuta si cealalta galben-verzuie cu rosu pe barcuta... (poze maine)
Asta ca sa ma consolez daca moare prima.Se vede ca sufera saracuta...

Era un nene acolo,la raionul de flori, si a pus mana cu 3 TREI secunde
inaintea mea pe un specimen miniatural suberb de cymbi, rozaliu, cu doua tije ciucure de flori si boboci si multi psbulbi...se tot uita la el, il tot invartea...imi venea sa-i dau cu un palmier in cap sa-l lase jos...dar a scapat cu tot cu floare...of...

Mai era una cu floare maro...dar avea radacinile verzui si erau doar 3 psbulbi...l-am lasat...
 

nimf3

Member
elenaraluca a spus:
ghiciti cine are inca doua cymbi, sanatoase si cu multi psbulbi ... ambele mari, una cu flori galbene si dungulite portocalii pe barcuta si cealalta galben-verzuie cu rosu pe barcuta... (poze maine)
Asta ca sa ma consolez daca moare prima.Se vede ca sufera saracuta...

Era un nene acolo,la raionul de flori, si a pus mana cu 3 TREI secunde
inaintea mea pe un specimen miniatural suberb de cymbi, rozaliu, cu doua tije ciucure de flori si boboci si multi psbulbi...se tot uita la el, il tot invartea...imi venea sa-i dau cu un palmier in cap sa-l lase jos...dar a scapat cu tot cu floare...of...

Mai era una cu floare maro...dar avea radacinile verzui si erau doar 3 psbulbi...l-am lasat...
Sa iti traiasca!!!Abia astept sa vad pozele .Nu stiam ca sunt si ,,specimene miniaturale"
Am si eu o intrebare,poate sa supravietuiasca doar in scoarta de pin...cum e phale?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus